Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 105215 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #240 on 29.01.2020, Wednesday, 10:53:01 »
го нарачав 195 не ми е за исталациии туку за електроника сум имал многу проблеми со иструменти со тест на диода до 3 волти не ми покажувало проблем некогаш па на крај со лабараториско напојување со струја од 10ма и поголем напон 10волти сум го гледал проблемот исто и со искра унимер3 тој е добар го обожавам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #241 on 29.01.2020, Wednesday, 11:26:16 »
Со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #242 on 29.01.2020, Wednesday, 13:54:43 »
Со среќа да го користиш.
Пиши импресии кога ќе го добиеш.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #243 on 01.02.2020, Saturday, 19:59:31 (Edited 02.02.2020, Sunday, 14:12:57) »
Кој купува и планира да користи UNI-T било кој модел, обавезно други сонди да си купи, фабричките се тапа и даваат неточни отчитувања како и доцнење на базерот. Јас користам 139C и сум презадоволен, душата му ја извадив и со електрика и со електроника, претежно прецизна електроника, лаптопи и слично.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32479812099.html


Еве линк од сондите што јас ги користам.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #244 on 01.02.2020, Saturday, 20:21:47 (Edited 02.02.2020, Sunday, 15:28:25) »
На официјалната страна на SZBFT се поевтини за 40 денари. :)

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32435279302.html


Инаку и јас сум за нови сонди. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас сам си правам сонди :P :D.

Искрен да бидам, ниедни сонди не ми одговараат некако и решив сам да си ги правам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Инструментот ми се свиѓа многу само тоа што го кажаа било кој уни-т сака други сонди јас ги гледав пробе мастер како најдобри сонди во светот ама околу 55 долари е шипингот за нив до мк пошто од уса доаѓаат .

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
@GigaWatt
Ако не е проблем, може да ја видеме твојата направија на сонди? :)


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Probe master сонди можеш да порачаш од
Code: [Select]
https://www.welectron.com/navi.php?qs=+probe+masterПоштарината е околу 25 евра.
Според мене скапи/квалитетни сонди нема да променат многу на евтин/неквалитетен мултиметар.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
не зборам дека иструментот не е добар инструментот е многу добар амасондите не се и тоа во продавницата тестирав повеќе модели на уни-т сите имаат лоши сонди

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според мене скапи/квалитетни сонди нема да променат многу на евтин/неквалитетен мултиметар.

Се сложувам ;). Не е некој ептен џабелеску од пазарче, ама па не е ни некој WOW, не знам колку скап.

не зборам дека иструментот не е добар инструментот е многу добар амасондите не се и тоа во продавницата тестирав повеќе модели на уни-т сите имаат лоши сонди

Кинеска направија... тоа е тоа.

Јас лично не би ти препорачал да трошиш премногу пари на сонди, може и сам да си направиш сонди од силиконски кабли ;).

Еве баш одговор на прашањето на krema.

@GigaWatt
Ако не е проблем, може да ја видеме твојата направија на сонди? :)

Немам слики во моментов, но станува збор за ова шило и само додаваш на краевите кабли од силиконски кабел (не мора да се силиконски, доволно е да се од некоја мека пластика направени). Јас користев малку потенок силиконски кабел како за некој не многу моќен шпорет (најдов некој со изедена горна изолација... не знам што му правеле, изгледаше како куче или маче да го гризеле, но изолацијата на жилите беше супер) и му ги извадив жилите внатре ;). Ги скратив до адекватните димензиии ги залемив за другиот крај ;). Може да бидат и без врвче, но јас ги сакам како шилци, полесно пробиваат преку лемна точка и поточни се резултатите ;).



Е сега, овие не можеш да ги користиш за мерење на струја, мерење на отпорници и нешто слично, така да, ќе си направиш исти такви со крокодил штипчиња за такви работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Како изгледа задната страна, како ги ставаш на мултиметарот?
Лоши/неквалитетни мерни сонди можат да предизвикаат многу главоболки.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Баш тоа и мене ме интересираше како со краевите што треба да влагат во мултиметарот? :)


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
изгледаше како куче или маче да го гризеле
Не е ни куче ни маче, глувци се. :D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како изгледа задната страна, како ги ставаш на мултиметарот?

Не сваќам што точно те интересира... ај, нема везе, ќе гледам да ги сликам и да post-ирам ;).

Баш тоа и мене ме интересираше како со краевите што треба да влагат во мултиметарот? :)

Тоа се класични букнси ;). Од оние малку поквалитетните, ама сепак, најкласични буксни се ;).

Не е ни куче ни маче, глувци се. :D

Можно е... не ни знам од кај ми е... некој ми го има дадено некогаш... некаде... кој знае кога и каде ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."