Author Topic: Ми треба шема за склоп кој дава импулс после одредено време  (Read 2294 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а дали би ти било полесно доколку е со микроконтролер ?

И јас тоа сакав да го предложам сега баш ;D. Ептен просто ќе биде со микроконтролер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па да, наједноставно ќе биде така - само некако не ми се ставаше микроконтролер, мислев прво поедноставен начин да побарам...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па да, наједноставно ќе биде така - само некако не ми се ставаше микроконтролер, мислев прво поедноставен начин да побарам...

Поедноставен е, ама и покомплцииран во исто време ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е комплицирано воопшто,дури е е едноставно,ама сепак треба да се види машината на лице место. Тоа не е некоја којзнае колку сложена машина и некогаш решението е многу едноставно.Само мислам дека проблемот ке биде поинаков од она што Марко го постави,бидејки не гледам начин со механички тајмер та го изведеш тоа.Ако не ти се брза премногу,стави некоја слика од машината и опиши го процесот па да видиме. ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки направив нешто што колку толку ми брка работа, го намонтирав на машината и работи. Еве ја шемата:

Значи тајмерот е со 555 го најдов на еден сајт. Наместо да биде стално вклучен (да правам напојување) па сигналниот напон од 220 В да го носам преку оптокаплер, направив капацитивно напојување кое веднаш чим се појави сигналниот напон од 220 волти го активира тајмерот и релето уклучува после 3-4 сек - ставив и потенциометар место отпорникот така да си го регулирам тоа време.
До тука е се добро АМА...
Имам проблем. Доколку циклусот на машината е многу краток (што зависи од процесот на производство и се движи од 5 сек. до 2-3 мин.- не се случува често ама може да се случи..) нема време да ми се испразни кондензаторот во напојувачкиот дел и се збунува понатаму 555-ката и не работи..

Значи да не го тупам многу,.. прашањето ми е дали има некое коло кога ќе снема напон да ми го испразни кондензаторот??

Споено мислење: 30.07.2011, Saturday, 19:21:03
Заборавив да кажам - отпорникот што е означен со црвено го ставив да се празни побргу кондензаторот, ама не е тоа тоа :))
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пробај стави некој отпорник паралелно со кондензаторот,со помала вредност наместо тој од 10K и види дали ќе го испразни доволно брзо...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пробај стави некој отпорник паралелно со кондензаторот,со помала вредност наместо тој од 10K и види дали ќе го испразни доволно брзо...
Го празни,.. ама тоа е меч со две острици.. со помал отпорник, додека работи му ја зема струјата... :( :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па стави помал кондензатор, стави 100nF и немаш гајле :)
стави му и на тој од 0.47 еден отпорник во паралела од 1М-10М
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
па стави помал кондензатор, стави 100nF и немаш гајле :)
стави му и на тој од 0.47 еден отпорник во паралела од 1М-10М

паа... може да пробам така...
а мислиш добро ќе биде испеглан напонот со 100 nF??
да не мислеше на 100 uF ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, убаво мислам јас стави 100nF, пошто имаш зенерка која го пегла напонот, само неја стави ја после диодата, адиодата заменија со грец доколку можиш и нема д аимаш проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
не, убаво мислам јас стави 100nF, пошто имаш зенерка која го пегла напонот, само неја стави ја после диодата, адиодата заменија со грец доколку можиш и нема д аимаш проблем

Добра ти е идејава ај ќе пробам утре па ќе ви кажам што бива :)

Споено мислење: 31.07.2011, Sunday, 19:51:11
Еве да се пофалам ми проработе склопот - со грец и помал кондензатор како што кажа Девил..
Само што ставив малку поголем кондензатор тој од 100 нФ беше ептен мал - му стаив 33uF и супер е.

Фала за помошта..
Life is too short to remove USB safely ..