Author Topic: Каде можам да најдам отпорник од 56 Кило оми ?  (Read 1839 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Па вака ми треба отпорник од 56 кило оми бојата мислам дека е зелена плава црвена ако има некој нека ми каже важно е.
И ако може да ми кажете дали можи да се стави послаб на пример од 47 кило оми

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Од колкава моѓност треба да е отпорникот ?
Зависно од тоа каде треба да се постави, во некој случај би можело да се промени, и да се стави од 47к, со тоа што ќе треба да видиш да ги промениш (најверојатно) и околните компоненти околу него.
Инаку го има во сите продавници за електроника, од 1/8W до кај 1/4W би бил по 1 денар, за 1/2W би ти зеле можеби 2 денари, за 5W 5-10 денари и така натака..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Од колкава моѓност треба да е отпорникот ?
Зависно од тоа каде треба да се постави, во некој случај би можело да се промени, и да се стави од 47к, со тоа што ќе треба да видиш да ги промениш (најверојатно) и околните компоненти околу него.
Инаку го има во сите продавници за електроника, од 1/8W до кај 1/4W би бил по 1 денар, за 1/2W би ти зеле можеби 2 денари, за 5W 5-10 денари и така натака..
Па ми треба за во индикатор за вода го спремам за на натпреваров што е на 6 затоа барам ако можеш ти да најдиш кажи ми и да ти го купам . Од кој град си ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
чоек 1 денар кошта :D, ќе те частам еден гратис :D

од околијата на Битола сум, ама секој ден сум Битола :D

оди кај било кој сервисер, побрај му еден отпорник ќе ти даде, кажи му дека ти е за на натпревар и дека не можеш да го најдеш ова она нешто смисли ќе ти дадат 1
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ама од кој град си јас сум од Прилеп . Дај прати ако најдиш по пошта ваму нема барам нема една продавница е само во градов. Можи има повеќе ама незнам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а оти не направиш комбинација од 47к + 10к сериски поврзани ќе добиеш нешто приближно до тоа што ти треба :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
а оти не направиш комбинација од 47к + 10к сериски поврзани ќе добиеш нешто приближно до тоа што ти треба :D
Не се разбирам многу почнав пред 2-3 месеци да се занимавам со ова а имам само 12 години

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Каде можам да најдам отпорник од 56 Кило оми ?
« Reply #7 on 28.03.2013, Thursday, 22:59:21 (Edited 28.03.2013, Thursday, 23:01:10) »
Па вака ми треба отпорник од 56 кило оми бојата мислам дека е зелена плава црвена ако има некој нека ми каже важно е.
И ако може да ми кажете дали можи да се стави послаб на пример од 47 кило оми

Може и 47 К ,и 33К, и 68 К и 100к ;D Еве ти  и неколку други слични шеми.

Споено мислење: 28.03.2013, Thursday, 23:01:10
Ако по некој случај ми дојдеш на Републичкиот натпревар представи се ,ке бидам во Комисијата за оценување 8)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
со деца маштејнца не се срка xD

...кевин, добро опреми се...1 одење битола одиш алфа купуваш се па изработуваш било кој од овие едноставни проекти не би те коштал повеќе од 150ина денари. Запиши на 1 лист се, однеси го алфа купи и да си обезбеден :D....некој сервисер во градот мора да има, оди побарај ;)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Па вака ми треба отпорник од 56 кило оми бојата мислам дека е зелена плава црвена ако има некој нека ми каже важно е.
И ако може да ми кажете дали можи да се стави послаб на пример од 47 кило оми

Може и 47 К ,и 33К, и 68 К и 100к ;D Еве ти  и неколку други слични шеми.

Споено мислење: 28.03.2013, Thursday, 23:01:10
Ако по некој случај ми дојдеш на Републичкиот натпревар представи се ,ке бидам во Комисијата за оценување 8)
Јас да ќе одам на натпревар на 6 Април каков е тој ? Давид се викам иначе

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти ке се натпреваруваш веројатно прво на Општински или Регионален натпревар,а ако поминеш ке одиш на Државен натпревар.Само не знам дали си спремен за тоа,некако бараш што полесна шема.теоретски сигурно не стоиш најдобро...Оди на натпревар за да видиш како и што се бара,учи една -две години па потоа во 8-мо одделение пробај се и на Државен натпревар. 8)