Author Topic: Претварач за неонка 40 W  (Read 2714 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #15 on 21.11.2013, Thursday, 21:29:56 »
ти кажав го има напрајно тој со цда4047 и со не555.. прво на сијалица ќе наштимаш одоко, некоја 60 или 40ватна со влакно и леми... до сега не ми цркнало ништо. Може да цркне на неколку десетици мгхз но и самите кола се до кеои 5-6 мгхз.. И треба леткумот да е некои 200-300 вати за ефектот да биде толку драстичен. Ова со неонкава ја немам правено

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #16 on 21.11.2013, Thursday, 21:36:37 »
мислам дека би можело да се пушти леткумот преку димер на почетокот, за полека да се загрее а потоа да се премости димерот.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #17 on 21.11.2013, Thursday, 21:56:52 »
Па можеби, ама па и тоа е замарање. Најдобро е она што го пиша batka, купете си леткуми на 12V, тоа е наједноставно решение во вакви случаи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #18 on 21.11.2013, Thursday, 22:20:39 »
Па богами да најпаметно да си купите леткум за 12 волти.Ѓи има сега доста.Никогаш до сега не сум видел некој леткум на инвертор од 12 волти да поврзува пошто има една мана леткумите повлекуваат поголема струја како и многуте други машини како на пример бормашините пошто се реактивни потрошувачи.Но сепак не е таа некоа преголема струја и у принцип теоретски може да издржи некој појак инвертор.Но во пракса не сум видел уште тоа некој да го прави. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #19 on 22.11.2013, Friday, 13:18:24 »
ќе ставиш 50 ватно трафо- повеќе од 50 вати нема да влече, башка не влече кој знае колку повеќе, нема да влече 200 вати сигурно. треба трафото да е добро димензионирано, исто и уредот да е добро наштиман, кај мене не гори ни во краток спој, има на колекторот отпорник од 2,7 оми, така да повеќе од 12/2=6а нема да протече, додека два транзистори крепат 10а и нема никаков проблем.  Не сум сретнал летком на 12в, додуша не сум ни побарал, ама претварачот ми брка и други работи така да нема потреба да земам летом од 12в или да го фрлам инверторот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #20 on 22.11.2013, Friday, 20:41:25 »
Па добро ти си знаеш.Инаку има леткуми за дванаесет волти ама тешко се наоѓаат.Инаку мислам дека имаше во конрард електроник. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #21 on 22.11.2013, Friday, 23:18:00 »
Мислам дека одамна темава отиде во офф топик!! Започна како претворувач за неонка ,а прејде во расправа за претворувач за летком!!Ако сакате да расправате за тоа отворете нова тема!! Тамава не ја затворам ако има некој за тоа да расправа,другото ке го бришеме.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #22 on 23.11.2013, Saturday, 10:50:33 »
Не сакав и јас да пишувам толку во  последниот топик многу се расприкажавме а темата е сосема друго.Простете батка ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш