Author Topic: Претварач за неонка 40 W  (Read 2715 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Претварач за неонка 40 W
« Opened on 13.10.2011, Thursday, 15:58:16 »
Едноставен,мал ,практичен,употреблив претварач за неонка 12/220V за 40 W неонка.Шемата ја испробавме и има два веке вакви уреда.Ставете прегорена неонка .

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #1 on 06.11.2011, Sunday, 16:51:20 »
Со англискиот сум катастрофа,а и гоогле тешко преведува, ако добро сватив L1 и  L2 се мотаат со жица дебелина 1.2мм и 20 навивки, али L3 500 навивки ли има :o, а на сликата како што гледам за Л3 е извлечена само една подолга жица?
Батка?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #2 on 07.11.2011, Monday, 21:21:21 »
Да,500 намотки  е ама 0,8 мм пресек со тоа да калемот не е предсатвен како калем ,ами како жица за да се гледаат долните калеми под него.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #3 on 08.11.2011, Tuesday, 16:12:07 »
L3 се мота над L1 и L2....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #4 on 08.11.2011, Tuesday, 18:20:11 »
Во ред е, јасно ми е како се мота.
Фала за одговорите ;)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #5 on 20.11.2013, Wednesday, 20:32:14 »
Сакам да прашам дали може тој инвертер да го користам за лемило од 30 вати или ако не може да се користи за тоа ке замолам некој да ми даде шема од 12волти на 220волти 30 вати за лемило

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #6 on 20.11.2013, Wednesday, 21:26:01 »
нема да може да се користи. а за шема немам некоја проверена шема за да ти дадам, ке треба некој друг да ти даде :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #7 on 20.11.2013, Wednesday, 22:18:00 »
Сакам да прашам дали може тој инвертер да го користам за лемило од 30 вати или ако не може да се користи за тоа ке замолам некој да ми даде шема од 12волти на 220волти 30 вати за лемило

Не е препорачливо лемило да врзуваш на претворувач.Тоа се однесува и на други грејни тела.Подобра варијанта е да си купиш лемило на 12V.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #8 on 21.11.2013, Thursday, 00:24:25 »
Сакам да прашам дали може тој инвертер да го користам за лемило од 30 вати или ако не може да се користи за тоа ке замолам некој да ми даде шема од 12волти на 220волти 30 вати за лемило

Не е препорачливо лемило да врзуваш на претворувач.Тоа се однесува и на други грејни тела.Подобра варијанта е да си купиш лемило на 12V.

за грејни тела да не се уклучуваат на претворувач заради тоа што на почеток влечат поголема струја заради тоа не е препорачливо или има некоја друга причина за тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #9 on 21.11.2013, Thursday, 07:10:23 (Edited 21.11.2013, Thursday, 07:48:31) »
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/efficient-flyback-driver-circuit-by-ic-555-irf510/ Ќе го мениш трафото 9-220 50 вати ќе ставиш 2 транзистори излезни , двата преку отпорници со 2222-ката  ќе го штелниш на потенциометрите и леми- пробано. има различити шеми и на форумов.
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8182.0
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4089.0
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=417.msg1784#msg1784
исто и овај го имам направено (од последниот линк)



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #10 on 21.11.2013, Thursday, 07:46:41 »
за грејни тела да не се уклучуваат на претворувач заради тоа што на почеток влечат поголема струја заради тоа не е препорачливо или има некоја друга причина за тоа???

Не ја разгледав шемата детално, но обично овие инвертори работат на база на високофреквентни осцилации кои ќе генерираат определено електромагнетно зрачење, а земајќи ја во предвид и формата на лемилото, може да делува како антена и да индуцира електромагнетно поле со определена јачина во уредите со кои се леми со леткумот, па тоа електромагнетно поле ќе индуцира напон со определена вредност и ако станува збор за дигитални CMOS кола и MOSFET транзистори, има големи шанси да го изгориш уредот додека лемиш ;D. Овој ефект го нема кога леткумот работи на стандарден мрежен напон со фреквенција од 50Hz бидејќи фреквенцијата е ниска ;).

Ова што го пишав е по некоја моја логика, искрено, не сум пробал да врзам леткум за ваков инвертор ;D. Ако некој има повеќе информации, нека пише дали грешам или не ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #11 on 21.11.2013, Thursday, 14:35:22 »
Не грешиш! И на фабричките претворувачи 12/24V- 220V AC постои стандардна дознака дека на вакви инвертори не смеат да се вклучуваат грејни тела.Имавме случај човек врзал  решо од 100W  на  инвертор од 500W .Во првиот случај не се случило ништо,ама кога повторно го вклучил,се задимил инвертерот.И гаранцијата не му ја признаа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #12 on 21.11.2013, Thursday, 16:29:49 »
Тоа се случува бидејќи грејните тела во првиот момент (моментот на вклучување) повлекуваат многу голема јачина на струја, многу пати поголема од декларираната, па затоа и му изгорел инверторот. Ова нема да се случи кај обичен леткум со релативно мала моќност (од прилика 30, 40W), но сепак, не е препорачливо да се врзува за инвертор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #13 on 21.11.2013, Thursday, 17:55:19 »
Дали таа шема ке работи за моите потреби ?????

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4089.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Претварач за неонка 40 W
« Reply #14 on 21.11.2013, Thursday, 21:21:13 (Edited 21.11.2013, Thursday, 21:50:18) »
Па мислам дека добро ти кажав дека на НИЕДЕН инвертор ,без голем ризик, не можеш да поврзеш грејно тело,во случајот летком.Ако мислиш да пробаш - направи било каков и пробај,дури и излезниот напон не мора 220V да биде ,може и помал! 8) ;)

Имаш леткоми кои работат на 12 V!! Купи си таков - ем помал трошок и си го решил проблемот.