Author Topic: ЛЕД на 220V  (Read 2938 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #15 on 20.06.2011, Monday, 15:24:43 »
Мислам дека Urahara повеќе го интересираше како функционира скопот, одколку тоа дали функционира. А можеби и двете не знам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #16 on 20.06.2011, Monday, 15:29:42 »
Мислам дека Urahara повеќе го интересираше како функционира скопот, одколку тоа дали функционира. А можеби и двете не знам ;D.

Првичното :)))

Сакав пак да потенцирам дека електрониката во голем дел се развива на хартија со формули и математика, и истотака голем дел во пракса. Но едното без другото не одат :)

Лично прво теоријата ја разгледувам па после го правам склопот (без разлика на што да е, ниту пак дали вреди 50 или 5000 денари). Не би сакал прво да биде *БУМ* :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #17 on 20.06.2011, Monday, 15:33:22 »
Сакав пак да потенцирам дека електрониката во голем дел се развива на хартија со формули и математика, и истотака голем дел во пракса. Но едното без другото не одат :)

Лично прво теоријата ја разгледувам па после го правам склопот (без разлика на што да е, ниту пак дали вреди 50 или 5000 денари). Не би сакал прво да биде *БУМ* :)

И без пресметки ќе ти кажев дека склопот работи. И јас некогаш сум се чудел како нешто работи кога според сите теории не би требало да работи, но тоа е тоа. Понекогаш во колата се користат баш тие несовршености на електронските компоненти „да работат на наша страна“ за определен склоп да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #18 on 20.06.2011, Monday, 15:35:44 »
Сакав пак да потенцирам дека електрониката во голем дел се развива на хартија со формули и математика, и истотака голем дел во пракса. Но едното без другото не одат :)

Лично прво теоријата ја разгледувам па после го правам склопот (без разлика на што да е, ниту пак дали вреди 50 или 5000 денари). Не би сакал прво да биде *БУМ* :)

И без пресметки ќе ти кажев дека склопот работи. И јас некогаш сум се чудел како нешто работи кога според сите теории не би требало да работи, но тоа е тоа. Понекогаш во колата се користат баш тие несовршености на електронските компоненти „да работат на наша страна“ за определен склоп да функционира ;).

Да, али ипак девијација од 6.7 Ампери до 10 мили-ампери (кога работи диодата) е прилично огромна грешка. Ќе се консултирам со некој професор за случајот, ме интересира многу (доколку работи) која е теоријата позади него.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #19 on 20.06.2011, Monday, 15:39:24 »
Да, али ипак девијација од 6.7 Ампери до 10 мили-ампери (кога работи диодата) е прилично огромна грешка. Ќе се консултирам со некој професор за случајот, ме интересира многу (доколку работи) која е теоријата позади него.

Прашај, јас го пишав најдобриот одговор кој го знаев, можеби грешам, можеби ги испуштаме некои од паразитните карактеристики кои ги имаат блок кондензаторите и керамичките кондензатори, но сепак мислам дека функционирањето на склопот е последица на несовршеноста на кондензаторите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #20 on 20.06.2011, Monday, 15:40:56 »
Јас би додал можеби отпорник од 100-150 оми 1-2 W сериски со кондензаторот и еден отпорник 1 Мома 0,5W паралелно со блокот. ;D За секој случај...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #21 on 22.06.2011, Wednesday, 20:02:00 »
шо го тупите толку ако работи... крај краева шо е битно како работи, битно работи... друга работа има приметено дека ако на 3в влече 0.020 а диодата, на 3,2в влече многу повеќе, значи нелинеарен отпор има. друга работа ако низ кондензаторот може да помине 6а тогаш на сите напојувања за пц малце ќе им бидит електрана осломеј, секое напојуваше а влез има кондензаторчиња од по еколку нано, башка другиве уреди.
Трето да не имаш некоја нула утнато во пресметкиве, да не се 0.06а? 

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #22 on 24.06.2011, Friday, 13:56:04 »
Како што кажав луѓе сме, грешки праиме.

Проблемот во моите пресметки е пре-очигледен, интересно ми е што воопшто никој не го забележи (се прашувам дали воопшто некој ги погледна? :-) ).

Проблемот е што сум заборавил уште едно -3 на десетката на кондензаторот, значи 0.1 * 10^-6 F и излегува дека диодата ќе влече некаде околу ~ 6 mA. Баш ова ми текна кога му објаснував нешто на SKOLS во КИКА.

Поздрав.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #23 on 24.06.2011, Friday, 15:13:25 »
Проблемот е што сум заборавил уште едно -3 на десетката на кондензаторот, значи 0.1 * 10^-6 F и излегува дека диодата ќе влече некаде околу ~ 6 mA. Баш ова ми текна кога му објаснував нешто на SKOLS во КИКА.

Ги запазив пресметките, теоријата беше точна, но не ги запазив цифрите ;D. Добро, барем знаеме дека теоријата „држи вода“ во овој случај ;D. Секој ден се учи по нешто ново ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #24 on 24.06.2011, Friday, 15:24:23 »
Проблемот е што сум заборавил уште едно -3 на десетката на кондензаторот, значи 0.1 * 10^-6 F и излегува дека диодата ќе влече некаде околу ~ 6 mA. Баш ова ми текна кога му објаснував нешто на SKOLS во КИКА.

Ги запазив пресметките, теоријата беше точна, но не ги запазив цифрите ;D. Добро, барем знаеме дека теоријата „држи вода“ во овој случај ;D. Секој ден се учи по нешто ново ;).

Тој е тој ! Сепак би аргументирал дека теоријата за сѐ држи вода. Може да напраиме еден ден во КИКА - тепање со теории и теореми по електроника, да ги докажуваме теоретски и практично =)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #25 on 01.07.2011, Friday, 17:40:20 »
здраво
А што ќе се случи ако имаме само кондензатор поврзан директно на наизменичен напон ? по твојата презентирана формула пресметај колку струја ќе “влече“, за 10нФ,100нФ, 0,5мФ(микро),1мФ,10мФ ?
бидејќи имаме грец секако низ кондензаторот ќе тече наизменична струја, а низ ЛЕД диодата едносмерна  :)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #26 on 01.07.2011, Friday, 17:42:57 »
здраво
А што ќе се случи ако имаме само кондензатор поврзан директно на наизменичен напон ? по твојата презентирана формула пресметај колку струја ќе “влече“, за 10нФ,100нФ, 0,5мФ(микро),1мФ,10мФ ?
бидејќи имаме грец секако низ кондензаторот ќе тече наизменична струја, а низ ЛЕД диодата едносмерна  :)

Не е *моја презентирана* формула, истото ќе го најдеш во секоја книга за електроника/електротехника. Ја објаснива математиката погоре, слободно може да пресметаш ти рачно и да го ставиш резултатот во симулатор и да го споредеш :) Во повеќето случаи кондензаторот ќе експлодира (доколку не е некој екстра моќен)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #27 on 01.07.2011, Friday, 20:49:45 (Edited 01.07.2011, Friday, 20:54:20) »
Првишната шема е направена и работи!

R на капацитивен елемент се пресметува како :

Xc = 1 / (2*pi*f*C)

Во нашиот случај, 1 / 314 * 0.0001 = 31.8 ohm.

Да речеме дека диодата е стандардна диода која што работи на 2.2 волти и дека имаме пад на напон од 1.2 волти од грецот значи 3.4 волти пад на напон во целото коло. Доколку ова го пресметаме за диодата имаме, Idioda=(220-3.4)/32 = 6.7 A

6.7 Ампери ќе повлечи диодата.

Не ти чини пресметката, формулата е точна, ама ги немаш правилно заменето вредностите.

Треба да биде:

Xc=1/6.28*50*0.0000001=31 килооми импеданса.

Значи струјата ќе биде околу 7 милиампери, таман за лед диодата. И не треба кондезатор за пеглање на напонот, едноставно нема потреба од него, само место ќе зафаќа.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #28 on 01.07.2011, Friday, 23:12:00 »
Првишната шема е направена и работи!

R на капацитивен елемент се пресметува како :

Xc = 1 / (2*pi*f*C)

Во нашиот случај, 1 / 314 * 0.0001 = 31.8 ohm.

Да речеме дека диодата е стандардна диода која што работи на 2.2 волти и дека имаме пад на напон од 1.2 волти од грецот значи 3.4 волти пад на напон во целото коло. Доколку ова го пресметаме за диодата имаме, Idioda=(220-3.4)/32 = 6.7 A

6.7 Ампери ќе повлечи диодата.

Не ти чини пресметката, формулата е точна, ама ги немаш правилно заменето вредностите.

Треба да биде:

Xc=1/6.28*50*0.0000001=31 килооми импеданса.

Значи струјата ќе биде околу 7 милиампери, таман за лед диодата. И не треба кондезатор за пеглање на напонот, едноставно нема потреба од него, само место ќе зафаќа.

ivica.s, види погоре се имам поправено, ја воочив грешката покасно.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: ЛЕД на 220V
« Reply #29 on 01.07.2011, Friday, 23:57:00 »
Првишната шема е направена и работи!

R на капацитивен елемент се пресметува како :

Xc = 1 / (2*pi*f*C)

Во нашиот случај, 1 / 314 * 0.0001 = 31.8 ohm.



Да речеме дека диодата е стандардна диода која што работи на 2.2 волти и дека имаме пад на напон од 1.2 волти од грецот значи 3.4 волти пад на напон во целото коло. Доколку ова го пресметаме за диодата имаме, Idioda=(220-3.4)/32 = 6.7 A

6.7 Ампери ќе повлечи диодата.

Не ти чини пресметката, формулата е точна, ама ги немаш правилно заменето вредностите.

Треба да биде:

Xc=1/6.28*50*0.0000001=31 килооми импеданса.

Значи струјата ќе биде околу 7 милиампери, таман за лед диодата. И не треба кондезатор за пеглање на напонот, едноставно нема потреба од него, само место ќе зафаќа.

ivica.s, види погоре се имам поправено, ја воочив грешката покасно.

Во ред, видов сега ;)