Author Topic: Евтин ветрогенератор од флопи  (Read 1035 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Евтин ветрогенератор од флопи
« Opened on 02.04.2013, Tuesday, 17:21:57 (Edited 12.04.2013, Friday, 16:29:02) »
Случајно ми го испратиле написов,не знам ни од каде е .Основната идеја е да се направи генератор на ветар со помош на стар флопи од 5,25 инчи( За овој поновиов не гарантирам! ;D ;D ;D).Дадена е шемата ( не знам дали баш е исправна ) ,ама имам во подрум некој стар флопи па се канам да пробам.Е ,сега ова е тема за дискусија,предлози,можеби некоја ваша конструкција која нема да се ограничи само на полнење мобилен или слично,ами и нешто повеке.Имаме стари уреди,исто и ветар,па да видиме што може да се направи.да напоменам дека иако се споменува не гледам  слика,шема на перките на ветерницата,па како ке работам ке гледам да ставам и некоја слика и да ве известувам одвреме-навреме што сум добил.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Евтин ветрогенератор од флопи
« Reply #1 on 02.04.2013, Tuesday, 17:40:30 (Edited 12.04.2013, Friday, 16:29:59) »
Уредов е многу едноставен и сигурно ќе работи, само не знам колку ќе биде ефикасен.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има пишано дека ке даде 5Wna 5V ,значи 1А во што малку верувам,ама ако е ефикасен добро е и 0,3А да извлечеме.За оние 3 зенер диоди да напоменам дека веројатно се по 6,8V ( 3x 8,8 =20,4 V) што е горна граница .Отпорникот е 5-7W и треба да се види кој напон и ке го даде моторотна флопито при голема брзина на вртење ,па да го пресметаме ;D

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Евтин ветрогенератор од флопи
« Reply #3 on 02.04.2013, Tuesday, 18:41:05 (Edited 02.04.2013, Tuesday, 18:44:06) »
Пред некој ден го изработив со 3x5v1 зенер и 10 оми 11w (по некоја пресметка добив така P=R*I^2 пошто на сликата има клаено 2x25ома 10W што изгледа дека се паралелно врзани )иначе сигурно работи  :) го пробав ,но без пропелер ,а изворот на шемава е од
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/kako-da-napravite-eftin-vetrogenerat/
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/kako-da-napravite-eftin-vetrogenerat-2/
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/kako-da-napravite-evtin-vetrogenerat/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали измери колку изнесува напонот пред отпорникот,односно  после диодите?? Јас вечерва растурив од 3,5 инчен флопи со 15 пола и планирам да направам неколку преправки,во смисла да направам премотување на намотките ( сега се само по некои 3 оми)и да ги врзам по три пола на пет греца ( или пет пола на 3 греца!) па да видам практично што ке добијам ( ефикасност,висина на напонот итн.) Овој напис ( барем кај мене!) нема изглед,прорачун или нацрт на перката.Значи може да бидат алуминиумски,комбинација дрво-алуминиум или само од дрво.Нарачав балза(посебно дрво ,лесно,наменето за градба на летечки модели ;D) па ке пробам да направам нешто во комбинација со топола. И она 3 х 5,1V зенерки ми изгледа малку,па ке започнам со 6,8 V.