Author Topic: LOPT/FBT тестер  (Read 1362 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
LOPT/FBT тестер
« Opened on 01.12.2012, Saturday, 17:48:48 »
Овој склоп служи за испитување флајбек-трафа, отклонски калеми и сл., имам прочитано добри критики за него, па ме интересираше дали некој го има направено или го користи, да сподели свои искуства со него...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #1 on 01.12.2012, Saturday, 18:15:50 »
Истиот инструмент го имам направено два пати, еден за мене и еден за мој пријател кој се бави со поправка на тв уреди и друга електроника. Инструментот си ја врши својата работа и својата функција без никакви проблеми. Пријателот ми кажуваше дека во дадени моменти многу му се има најдено во поправка на тв уредите односно му има спасувано многу BU-а. Испитувањето на флајбек-трафоата е многу лесно и многу точно кажува во каква состојба е истото. Во споредба на елементите кои ги содржи односно цената и прецизното мерење на трафоата (мислам на лед индикаторот), инструментот е премногу ефтин и би требало секој кој се бави со оваа проблематика да го има во својата работилница. Плочката ја правев со ExpressPCB и со Eagle, ќе ги побарам каде ми се некаде во компјутерот и ќе ги прикачам, па ако некој сака да го направи инструментот ќе има готов проект и нема да се измачува  ;D.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #2 on 01.12.2012, Saturday, 18:28:17 »
Значи според твоето искуство уредот си ја врши работата, тоа сакав да го знам... ;)
Ако ја најдеш плочката, обавезно закачија ја тука (иако може да се прецрта од ПДФ-то).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #3 on 01.12.2012, Saturday, 19:03:46 »
Од мене со препорака! Сега го правев и го правам уште еднаш ( немам шт.плоча!).Комплет делови во Алфа -без плочка се 120-130 ден( + поштарината,се разбира).Ги имате плочките  и во мирор,ако некому му треба ( оригинална големина е 51х67 мм).

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #4 on 01.12.2012, Saturday, 19:41:56 (Edited 14.08.2013, Wednesday, 20:11:27) »
Еве го мојот готов инструмент кој сеуште не е ставен во кутија







и еве ја шемата и плочката

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #5 on 01.12.2012, Saturday, 21:06:32 »
Ако можеш напиши нешто повеќе околу начинот на употреба, на кои изводи го спојуваш од трафото, дали претходно го одлемуваш од плочката, дали си тестирал отклонски калеми со него итн.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: LOPT/FBT тестер
« Reply #6 on 02.12.2012, Sunday, 17:39:44 (Edited 02.12.2012, Sunday, 17:46:56) »
Ако мене ми е поставено прашањето- инструментот е проверен,го имаше 2003 и во некој број на ЕМИТЕР,а се работи за проверка на ВН трансформатори и други калеми со поттикнување на осцилации ( мислам дека беа 7 во секунда) и сега го врзувате трафото(може и да не се вади од плоча) и го вклучувате на приклучоците.Пробајте го тоа и со исправна намотка ( на крај на написот е даден пример за вежбање- направете калем на јадро и пробајте!) и треба да светат најмалку 7 диоди.Ако е под 5 диоди веке трафото не е во ред ,а ако има 2-3 диоди да светат - тогаш не чини! Ако ниедна диода не свети е во краток спој! Толку накратко. 8)Секако може и отклонски систем да се тестира доколку го рачунаш како калем.Испразнете ги кондензаторите само да не доживеете струен удар предходно.Како што реков не мора да го вадите трафото.Посебно може примарот,а потоа и секундарот да го третирате ( за секундарот  намот по намот !)