Author Topic: Испитувач на зенер диоди  (Read 1436 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Испитувач на зенер диоди
« Opened on 25.02.2011, Friday, 00:43:51 »
Испитувач на зенер диоди со максимална вредност од 50VDC.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #1 on 25.02.2011, Friday, 07:40:56 »
Шедоу,образложи малку околу шемата.Некои знаат ,ама повекето не знаат ниту за принципот,ниту за трансформаторот,ниту дека електролитот по трафото треба мин.100В да има...итн.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #2 on 10.03.2011, Thursday, 12:25:48 »
Трансформаторот е обичен (мрежен, само обратно поставен) или ???. Малку подетално околу трансформаторот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #3 on 10.03.2011, Thursday, 13:12:01 »
Јас ставив мало трансформаторче од стар транзисторски приемник, едно од тие двете што се црвено и плаво (не се сеќавам точно кое), ако имаш повеќе вакви пробувај со кое ќе добиеш повисок напон на излез, моето дава околу 70 волти што е доволно за повеќето зенерки.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #4 on 10.03.2011, Thursday, 14:45:17 »
ОК, благодарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #5 on 10.03.2011, Thursday, 17:08:51 »
Еве две шеми ако сакаш да не ставаш трафо .Едната има калем со определен број намотки,што не е многу сложено,а за вторава до 12 В зенерки е добра,а за зенерки со поголем напон,треба да се зголеми само влезниот напон пр. 18 или 24 В...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #6 on 10.03.2011, Thursday, 17:14:29 »
Ќе видам ;), ќе пробам повеќе комбинации и ќе видам со која се добива најдобар резултат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #7 on 10.03.2011, Thursday, 19:41:14 »
Имаше уште една шема од емитер со удвојувач на напон, исто ја имав направено и користено и таа, ама после ја баталив, мислам дека уште ја чувам плочката ако ти треба ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #8 on 11.03.2011, Friday, 00:27:32 (Edited 11.03.2011, Friday, 00:29:46) »
Имаше уште една шема од емитер со удвојувач на напон, исто ја имав направено и користено и таа, ама после ја баталив, мислам дека уште ја чувам плочката ако ти треба ;) :)

А зошто со удвојувач. Некако ми изгледа непрактично :S. Со овие изведби се искористуваат својствата на трансформаторите и индуктивитетите (нагло растење на напон на краевите на индуктивитетит при промена на струјата на неговите краеви). Некако ми изгледа попрактично, а и посигурно (од аспектот на проверка, може да ставиш зенер дидода со било каков напон на пробив, и уредот пак ќе измери ;)). Можеби напонот е малку повисок, но повеќе од пецкање на раката (доколку се допре до извдите за проверка со некое место од телото) нема никој да осети доколку искористи било која од шемите со трансформатор и калем ;). А и струјата која ќе протекува низ диодите ќе биде мала, така да може да се испитуваат и помоќни и послаби Зенер диоди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Испитувач на зенер диоди
« Reply #9 on 11.03.2011, Friday, 10:50:26 »
Таква им беше шемата, со удвојувач на напон со диоди и кондензатори, даваше негде околу 40-на волти, затоа ја баталив, оваа првата шема е 100 пати подобра ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Таква им беше шемата, со удвојувач на напон со диоди и кондензатори, даваше негде околу 40-на волти, затоа ја баталив, оваа првата шема е 100 пати подобра ;)

Па тоа го викам и јас де ;). Или таа на batka со транзисторот и калемот ;). Ако му се зголеми ведноста на калемот во шемата на batka, може да се постигне и напон од 100V ;) ;D. Ќе пробам, ќе експериментирам, па ќе видам што како ќе биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."