Author Topic: Изработка на DIY осцилоскоп  (Read 4407 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #15 on 12.06.2010, Saturday, 23:08:15 (Edited 12.06.2010, Saturday, 23:12:32) »
Еве, ти најдов шема како со помош на еден микроконтролер и многу малку околни делови да си направиш свој сопствен осцилоскоп ;D.

Code: [Select]
http://www.dos4ever.com/uscope/uscope_e.html
И јас ќе си ја симнам шемава, имам дигитален осцилоскоп, ама сакам и аналоген ;D.

EDIT: Јеее, супер, го има и во .pdf ;D.

Code: [Select]
http://www.dos4ever.com/uscope/uscope.pdf
Devil, мислам дека ова и на тебе ќе ти корсти. Сега штом го имаш PicKIt2, ова таман ќе ти дојде ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #16 on 12.06.2010, Saturday, 23:10:54 »
хаха и јас ќе ја правев оваа, ама тогаш кога планирав ми фалеа некој делови и така остана :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #17 on 12.06.2010, Saturday, 23:12:18 »
јас не ја разбирам оваја шема и на видеото долу ова е направено на тв и сменва со далечинско а јас со шо ке сменвам?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #18 on 12.06.2010, Saturday, 23:15:04 »
Само го менува A/V влезот на телевизорот да функционира место тјунерот за да прикаже слика на екранот. Не ти треба да менуваш ништо, и онака тоа „чудо“ има само A/V влез ;).

@Devil: Епа сега го имаш програматорот, сигурно можеш да најдеш некој стар црно бeл TV приемник од некаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #19 on 12.06.2010, Saturday, 23:18:13 »
а каде ке се приклучи ова кај шо го приклучив сигналот од двд? и од каде ке излгват жици за проверка оти ова е како унимер?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #20 on 12.06.2010, Saturday, 23:32:21 »
абе не беше до програматорот, имам од порано програматори со кој успешно сум работел
мислам дек требаше да барам тример и кристал ....
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #21 on 12.06.2010, Saturday, 23:42:33 (Edited 13.06.2010, Sunday, 00:02:03) »
а каде ке се приклучи ова кај шо го приклучив сигналот од двд? и од каде ке излгват жици за проверка оти ова е како унимер?



Се ти е означено на шемата ;).

EDIT: Погрешно сум пишал на сликата (не знам кај ми бил мозкот тогаш ;D). Тоа ти е влезот со кој мериш, таму ја приклучуваш мерната сонда ;).

абе не беше до програматорот, имам од порано програматори со кој успешно сум работел
мислам дек требаше да барам тример и кристал ....

Јас ќе пробам да го направам, осцилоатор од 20MHz не би требало да биде претешко да се најде. Ќе видам, ако не успеам да ги најдам деловите, и јас нема да го правам :S.

Споено мислење: 13.06.2010, Sunday, 00:02:03
Ама ова не ми е јасно, на излез дава UHF сигнал или композитен видео сигнал (A/V)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #22 on 13.06.2010, Sunday, 08:37:48 »
само една жица изглва за видео а треба две да влезат во тв и за испитвање не треба 2 да има?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #23 on 13.06.2010, Sunday, 12:10:02 »
се приклучува на антена, и се разбира маса треба да има :)
мислам дека е некој УХФ
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #24 on 13.06.2010, Sunday, 14:01:41 »
Многу подобро ќе биде ако се преправи за A/V, и онака скоро сите телевизори во денешно време имаат A/V влезови. Само што тоа значи преправање на софтверот во PIC-от.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #25 on 13.06.2010, Sunday, 16:22:53 »
или ќе најдете некој конвертор од ова да прави тоа :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #26 on 13.06.2010, Sunday, 18:06:53 »
Ама и онака не е даден firmware-от за PIC-от, само е објаснет принципот на работа на firmware-от, и онака ќе треба сам да си го пишуваш, па зошто да не си го преправиш како што ти одговара, или да си направиш една UHF верзија и една A/V верзија ;).

Хммм... се прашувам дали можам стариот AMD K-5 процесор (заедно со матичната плоча се разбира) да го преправам за да можам да добијам поголем број на линии по хоризонтала, да биде покриен целиот екран од мониторот ;D. Па можеби ќе може, DOS, GUI под DOS  со некое едноставно софтверче, или евентуално Linux shell... Не е лоша идеја, како влез за информационите бити може да се искосрити LPT портот, само што ќе треба да се искористи некој добар 16 битен A/D конвертор. Хммммм, не е лоша идеја, како да си ги искористите вашите стари PI или PII машини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #27 on 13.06.2010, Sunday, 18:11:39 »
Code: [Select]
http://www.dos4ever.com/uscope/uscope.zipеве имаш шеми сорс и hex фајл ;)
за конвертор за идеат аможе да се искористи ADC0820 само што е 8 битен, а не 16  :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #28 on 13.06.2010, Sunday, 18:24:38 »
Не сум го забележал source-от, sorry :/. Си го симнав ;).

А баш ме интересира дали некоја пробал да изгради ваков тип на осцилоскоп, мислам од стар PC, само да не доаѓа влезниот сигнал преку аудио картицата, зашто така ќе можеш да го користиш само за аудио употреба. Горната гранична фркевенција да биде барем 20MHz. А тоа ќе може да се постигне само ако А/D конверторот работи на фреквенција од минимум 40MHz. Тоа ќе биде малку теко да се изведе :S.

Има PIC-ови што работат на поголема фреквенција од 20MHz? А има PIC-ови што имаат минимум 17 влезно/излени порти? Зашто ако има, најверојатно ќе може да се испрограмира да биде A/D конвертор. Ако работи, на пример, на фреквенција од 40MHz, горна гранична фреквенција на осцилоскопот ќе биде 20MHz, ако работи на 60MHz, горна гранична ќе биде 30MHz, итн ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #29 on 13.06.2010, Sunday, 18:50:30 »
има пикови со поголеми фреквенции, ама кај нас ги нема :-\
да има пикови со повеќе од 17 влезно излезни порти пр. 16Ф877
или пак некој по добар 18Ф4550 :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!