Author Topic: Проблем со мотор од машина за перење садови  (Read 6175 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Проблем со мотор од машина за перење садови
« Opened on 08.10.2021, Friday, 18:13:15 (Edited 08.10.2021, Friday, 20:23:17) »
Здраво на сите,
Вака имам Горење машина за садови, е сега незнам што и како бидна, имаше внатре пукнато цефче, последниот пат кога ја пуштив истече вода и тн... Неколку дена не беше пуштена доволно за да зарѓа моторот внатре.
Го отворив го исчистив го средив, го собрав и не сака да тргни сам, (додека не го турнам со рака).
Кондензаторот како што го мерев е во ред 9уФ +/-5% .. на инструмент излага околу 8.5уф.
Чаре некое што би можело да биде со моторот (а и важно од кога ке го свртам ... Ке си тргне и НЕ ГРЕЕЕ премногу туку баш она нормално.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не не ти е врзан правилно? Да не си го згрешил врзувањето :P :D. Или евентуално, да не нема изгубено контакт меѓу клемата за стартната намотка и жилата за која се врзува таа клема, во самиот мотор... се е можно :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Како што проверив, е океј, пошо 2 жички излегуваат од моторот и на нив врзуваш Кондензатор. И башка има 4 клеми од кој на (power) 2 клеми врзуваш кабле и во штекер :) Ама нече (проверен е и со инструмент) ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи, намотките се ок, кондензаторот ок, спојките ок, струја идит и не  стартува ? Мене пак ми личи дека помошната намотка е, ако разбрав добро

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што проверив, е океј, пошо 2 жички излегуваат од моторот и на нив врзуваш Кондензатор.

Значи кондензаторот не е за старт туку за аголна UI компензација ;).

А да го врзеш без конденатор, почнува сам да врти така? Тој и онака е само за компензација, може и без него да работи, ама пожелно е да го има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ами моторот никако не вртит изгледа...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не не, врти, ама само ако го бутнеш со рака :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Ако го уклучам без кондензаторот, воопшто не дава сигнал(не ни бучи).
Е сега кога го уклучувам со кондензаторот, моторот зуе,бучи... Не тргнува! Кога ке го свртам посилно со рака тргнува и си работи (мислам дека со максимална брзина) и грее онака стандард млако..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #8 on 12.10.2021, Tuesday, 01:53:40 (Edited 12.10.2021, Tuesday, 02:14:29) »
Хм... или имаат измислено некој нов начин на врзување на стартна намотка, или тој кондензатор не е за старт, едно од тие две ќе да е ;D.

А фотографираше ли пред да одврзеш се, како е се тоа врзано? Исто го врза, 100% ???... бидејќи ова мене некако ми е сомнително... кондензаторот се врзува паралено на двете жици за напојување на моторот (единствени се, нема други, барем така разбрав), ако го нема, воопшто не дава знаци на живот, ако го има, бучи, ама не тргнува...

Ако е ова навистина вака, т.е. нема апсолутно никаква грешка во врзувањето и (ако некој знае зошто, нека каже) има кондензатор во колото кој „као демек“ не е ни стартен, ни кондезатор за компензација на агол меѓу напон и струја, ама без него, моторот е мртов (што... барем мене, не ми прави никаква логика), тогаш најверојатно, кој и да е производителот на таа машина за перење садови, успеал да направи комплетно нов начин за стартување на мотор со стартна намотка, без притоа да го користи дополнителниот вод за стартната намотка. Зошто ова би го направил некој, со оглед на тоа дека и не е некоја заштеда една жила, плус или минус, на толкава машина (на уред со цена од 200, 300 евра па нагоре, ова и не е некаква кој знае каква заштеда... за SPMS напојување за PC од 500 денари, да, апсолутно дека е), не би знаел да одговорам.

Јас сеуште типувам на тоа дека не е како што треба врзан моторот... дали е така, ќе видиме. Ако може барем слики, па да направиме некоја (колку-толку) поадекватна анализа. Немаат за џабе кажано, една слика, 1000 зборови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дали измери капацитет на кондензаторот, дали е во декларираните граници?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мислам дека пиша дека измерил. Ама сепај и јас имам сомнеж на кондензаторот или лош спој со него.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Ајде вака, денес ми остана малце време.. да го прочачкам.
Имам еден 60uF кондензатор... На ризик го споив него и моторот, буквално сам полета.. (односно наеднаш го покрена) повеќепати го пробав работи..( само што го загреа моторот).
Инаку пробав исклучив една клема од кондензаторот и престана да работи моторот (незнам зошто и како 2 жички за кондензаторот излагаат од моторот)
П.с сега ке прикачам некоја слика од моторот.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #12 on 13.10.2021, Wednesday, 14:43:58 (Edited 13.10.2021, Wednesday, 18:59:49) »
Еве две сликчина,...(ги симнав од гугл) пошо не стасав да го сликнам мојот мотор..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #13 on 13.10.2021, Wednesday, 19:00:19 (Edited 13.10.2021, Wednesday, 23:42:45) »
(незнам зошто и како 2 жички за кондензаторот излагаат од моторот)

Интерно во моторот е извршено спојувањето за стартната намотка ;). Не може да работи без кондензатор стартната, мора така да работи ;).

А тоа што моторот загрева, преголема е изгледа вредноста на кондензаторот. Види колкава е вредноста на оригиналниот кондензатор (не верувам дека е повеќе од 15 или 20uF) и купи таков, или спои неколку со ист работен напон (400V) во паралела за да ја добиеш декларираната капацитивност ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Оригиналниот е 9uF -420/470V
А овај 60uF ми се моткаше низ дома, и реков да пробам кратко дали ке тргне моторот. И тргна.
Е сега ме буни тоа што го мерев со инструмент и ја има капацитивноста (не го мерев во работа)...
П.с муабетов ми е, по ваше би требало да е исправен моторот!?
Инаку се работи за Горење машина.