Author Topic: Помош за транзисторски аудио засилувач  (Read 4779 times)

Offline VIDAN_METALLICA

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Помош за транзисторски аудио засилувач
« Opened on 26.06.2017, Monday, 22:19:38 (Edited 17.06.2018, Sunday, 05:47:11) »
Значи уште сум почетник во електроникава и како прв проект правам засилувач. Еднио канал го завршив и одлично свири, а другиов канал е чиста копија на овај што чини, но се најува некој проблем при работа. Подетално можете да видите на линков од видеово :



Во дескрипција од видеото имам наложено и каде можите да ја видите шемата од засилувачов, а и некои поважни компоненти. Ви благодарам :) :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти реков да си ги прочиташ правилата на Форумов. Друго, она youtu.be пишувај го како  youtube, а трето не верувам дека некој ке бара шема,ако ти не ја постираш тука! Со среќа за почеток..

Си можел во Појачувачи да ја постираш темата.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Гледајќи како ги испочука ладилниците во видеото, најверојатно ти се изгорени излезните, а можно и драјверите за нив... :D Ладилниците не смеат да се допираат, или ако се допираат транзисторите мора да се изолирани од нив. Почни со проверка и евентуално менување на сите танзистори, пази на распоред на изводи.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Повеќе пати имам пишано, јас вакви проблеми ги решавам со сигнал трасер, без разлика дали е DIY засилувачот или фабрички. Би ти препорачал да си направиш еден ;). Еве шема, јас овој го користам ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
И се разбира, ако е веќе DIY засилувачот, пожелно е шема да ставиш од засилувачот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

RO80

  • Guest
Крaтoк спoј си направил сегa излезoт ти е изгoрен

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од искуство не би одел со паушални оцени, а како што вели Гига - алат во рацете и провери си дел по дел.

RO80

  • Guest
Тукa сте вo прaвo.Двa пaти мери еднaш сечи

Offline VIDAN_METALLICA

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: Помош за транзисторски аудио засилувач
« Reply #7 on 28.06.2017, Wednesday, 17:43:07 (Edited 29.06.2017, Thursday, 00:22:08) »
Фала ви на сите за дадените совети....сигнал трасерот обавезно го правам, а инаку оние ладњаците се премачкани со некоја течност и не прават краток спој...мора да бида истружени со сусијат. Транзистори че сменам секако и шема еве :


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Провери (измери) ги транзисторите пред да ги менуваш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline VIDAN_METALLICA

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Провери (измери) ги транзисторите пред да ги менуваш...

3055-ките се од некогашната ЕИ Ниш...тие се добри сега треба еден БД 139 и два БД 140 да сменам... тие се во ред ама сакам нови и после да проверам со сигнал трасерот :) . А излезот не треба да ми покажува краток спој така?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош за транзисторски аудио засилув
« Reply #10 on 28.06.2017, Wednesday, 18:32:28 (Edited 28.06.2017, Wednesday, 18:34:28) »
не, не треба да ти покажува краток спој. ако е до тоа проверувај транзисторите. и ако деловите се исправни не ги менувај за џабе да си даваш парите.

и имаш изолатор ставено на транзисторите??? лискун нешто таква работа, зашто само термоспроводна паста не ти врши работа за изолирање на транзисторите од ладилниците... и како ти дава спој на излез жити се...звучникот исклучен ти беше кога мереше?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VIDAN_METALLICA

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: Одг: Помош за транзисторски аудио засилув
« Reply #11 on 28.06.2017, Wednesday, 18:48:19 (Edited 30.06.2017, Friday, 18:43:36) »
Абе многу чудна работа и мене ме чуди...звучнико беше исклучен да поточно онака прашував за тоа...исто така немам ставено никаков изолатор оти секој од 3055-ките се на посебни ладњаци и стојат одделно... А имам уште еден канал по истава шема исти елементи иста плочка и звукот е милина за слушање, а овај канал што е чиста копија на тој што работи, се појавува премногу изобличување и прекини :-\  :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за транзисторски аудио засилувач
« Reply #12 on 29.06.2017, Thursday, 00:17:37 (Edited 29.06.2017, Thursday, 00:22:34) »
Фати со сигнал трасерот, компонента по компонента, ќе стигнеш до неисправната ;). Можно е да излезе на крај и дека некој отпорник има утната вредноста или погрешно означена или дека некој кондензатор е сув или делумно неисправен (на тест на унимер, ОК, ама кога ќе го ставиш во работа, краткоспојува при повисоки сигнали)... мене така ми изгледа врз база на тоа што слушнав од клипот. Прекинува звукот и е изобличен. Ако не е поставена некоја работна точка на некој од транзисторите како што треба, знае вака да прави засилувач, а тоа може да се случи, најчесто, поради неисправна пасивна компонента. Во конкретниот случај, можно е и погрешно поставена или погрешна пасивна компонента (погрешна ознака, или нешто трето... луѓе сме, грешки правиме ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VIDAN_METALLICA

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: Помош за транзисторски аудио засилувач
« Reply #13 on 29.06.2017, Thursday, 17:56:16 (Edited 30.06.2017, Friday, 18:44:11) »
Благодарам Гига одамна чекав вака добро објаснување... се фајчам за работа сега и има поарно од фабричко да биди :D  ;)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Се гледа дека си нов ама сепак !
Наместо со - Цитирано - одговарај со - ОДГОВОР -
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!