Author Topic: Ми треба предлог за појачало  (Read 2476 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба предлог за појачало
« Opened on 03.07.2014, Thursday, 21:49:16 »
Сакам да направам некое појачалце 100-150w, имам на располагање 2н3055 транзистои и 13007(мада овие се за свич апликации). исто така имам и трафо 350 вати +-40в, што би одговарало на таа снага за 4/8 оми. Ако има некој проект со цртеж за плочка кој е основан на споменатите транзистори и на симетрично напојување(не мора да е скрос ист напонот) би го замолил да го постира.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Bicikle ,веројатно би ти помогнала ова шема.Комплет е со плочка ( малку зголеми ја!) и сите потребни објаснувања.Напонот е 42V ,само што можеш и да го намалиш.Оригиналниот излез е со 4х 2N3773 ,ама и со 3055 е правен и тоа успешно до 40V.Ако не ти се упарени транзисторите  стави по едно емитерско отпорниче 0,1 ом/5W и секако добро ладење.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Фала батка, одлично. едноставно, добро и проверено. Гледам може и со 4 транзистори на излез ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,за 80-100W ти требаат барем два пара 3055 ( или појаките 3773).Само,како што реков стави по еден отпорник во емитерот на секој излезен транзистор.Побудните може да бидат BD..... 139/140...243/244....

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Е батка арно ова, изработката е во тек, али меѓувреме ми текна дека треба и мек старт, да не ти се наоѓа при рака некое шемиче?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Ми треба предлог за појачало
« Reply #5 on 14.07.2014, Monday, 12:20:14 (Edited 14.07.2014, Monday, 13:23:09) »
Не нагласи мек старт за трафо или за звучници,еве ти ги и двете шеми испробано работат супер имаш и заштита од дц на звучници.позз.

Споено мислење: 14.07.2014, Monday, 13:23:06
Еве добра шема со 3055 има и прекострујна заштита на излезните транзистори и одговара на напонот спрема што го имаш ти, ако ја изработиш со сите вкупно транзистори према шемата ке можеш и на 2 ома даго свириш.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Двете ќе се најдат, фала :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
На база-колектор на излезните транзистори треба да се стави кондензатор од 100-150 пико? Т.е. имам од 150 пико, може да ги ставам на база колектор?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
@batka го имаш правено овај 100-ватниов засилувач ? на излез постојано дава 30 в.. све проверив по 6 пати, све е на место и исправно.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Шемата од батка си е во ред,правена е во многу наврати,дали дава 30 в од маса и на звучник - имаш сигурно некој пробијан транзистор од излезните  во позитивната гранка,ако на излез ти дава -30в во однос према маса тогаш имаш пробијан транзистор во негативната гранка,ако немаш грешка во штампата или грешно поврзано б е к некој транзистор,постави слика да видиме што си направил,не ја исклучувам можноста провери и некој од транзисторите на влез да не ги имаш згршено изводите,во многу случаеви можи и оние да бидат причина за појава на напон на излезот.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба предлог за појачало
« Reply #10 on 23.07.2014, Wednesday, 16:56:46 (Edited 23.07.2014, Wednesday, 20:47:09) »
Нови сe транзисторите, ја пробав и без излезни транзистори, ги премерив, ги менив, ги проверив bce..




Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Ми треба предлог за појачало
« Reply #11 on 24.07.2014, Thursday, 09:05:13 (Edited 24.07.2014, Thursday, 09:17:04) »
спрема сликава мислам дека плочкава била двослојна кај БД244 од горната страна дали ова е бакар, не е извадена плочкава како што треба, и не се труди на бд243 244 да му ставаш изолација нема потреба тие се на посебен ладњак, провери со унимер вака како што е од горната страна кај  бд244 дали пинчината му се краткоспоени.на колку напон го пробуваш.не одговори дали позитивен или негативен напон има на излез према маса,сликај сосе излезни транзистори,и дали тие се на едно ладилно тело провери со унимер дали се добро изулирани од ладилното тело,ме чуди вакво просто и едноставно шемиче но сепак мојќно, ако го сработиш со малку труд сигурно ќе проработи од прва.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
лепенка со цена и со артикал беше, не беше бакар од двослојна. дава +30в а на -+40в го пробав. Не ги ни ставив излезните, вака дава 30в не па со излези... Иначе изолацијата е за секој случај да не чепне ладилникот некоја нога од отпорниците- не би требало да е на одмет. И мене ми изгледа едноставно, зато го правев, каки појачалца проработеле од прва, на ова 2 пати му мењам транзистори. Уште зенерката остана не сменета, мада не би требало да прегори пошто е преку отпорник врзана,не и иди струја да ја прегори.. а и напонот си е 9-10в.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,провери си ги повторно деловите,нарочито на влезот.Исклучи ги излазните ,само со побудни,ако има едносмерен напон дефинитивно е пробиен бар еден транзистор или е врзан наопаку.Шемата е проверена не само од мене,ами барем и од 5-6 луѓе што ја направиле.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Што направи bicikle најде што е проблемот?И јас се решив оваа да ја правам па ќе видеме што ке испадне(инаку оваа одлучив да ми биде за Subwooferot, се одкажав од класа-б), и оваа посебно ми се допадна пошто нема многу компоненти а и излезните транзистори лесно се наоѓаат  :)