Author Topic: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO  (Read 3860 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #15 on 14.06.2013, Friday, 00:51:23 (Edited 14.06.2013, Friday, 05:22:15) »
Па иста приказна батка .. пак има интегрирани кола .. а во моево појачало немаше ниедно ..

За оваа шема зборуваш , така ?

Иако пишува HSR 70,тоа е шема за HSR 140! ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па дај ни веќе конечно шема од HSR-70 доста ме држиш во неизвесност  >:(  ;D мада чисто се сомневам дека италијанциве го копирале Еi Nis ..  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eве линк па барај  ;D

Code: [Select]
http://tesla.iplace.cz/panelright/ruzne-tipy-co-a-jak-manualy/transiwatt-40b-tw-40-navod-na

ggoce

  • Guest
stiffy : Ke ти бидам благодарен ако е истата шема  :)
batka : ја најдов шемата за Ei Nis Hi-FI 140 , не е таа , во моево појачало нема ниедно интегрирано коло  :)
ggoce : во право си до некаде , и освен тоа и црвените идеа на колекторите , сега ми текна кога одлемував , едната беше на со едната клема заштрафена на куќиштето а исто и другата црвена жица со клемата на другото куќиште на другиот транзистор од едниот канал :)
Иначе кога е црната на куќиште и црвената на само еден од пиновите покажува вредност , но не и на другиот пин кога ке допрам со црвената клема ..  ::) така е кај сите транзистори  ::)  Што значи тоа  ???

Само уште не ми е јасно црната и белата која на кој пин од транзисторот се прикачува ..  ::)  :)

Ако се работи за тој 2н3055 како што пишал стифи тогаш тој оде со мј2955 овој транзистор е пнп додека 2н3055 е нпн, ако твоето напојување е симетрично мора овие два транзистора да одат заедно во еден канал логично! Еве неколку линка кој можеш да ги поедноставеш работите со овие шеми.

Code: [Select]
http://www.afiata.com/audio-amplifier/
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/the-main-amplifier-50-watt-ocl-by-lf351-2n3055-mj2955-with-pcb/
нека не те бунат поразличните компоненти пред овие транзистори бидејки се работи за различни проекти во принцип е истата постапка помегу твојот и овие засилувачи. Еве и дата од транзиторите.

Code: [Select]
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/2N3055-D.PDF
во вториот линк има и пцб и монтажна готови па полесно ке можеш и пиновите да ги поврзеш бидејки ти е сликовито се опишано.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #19 on 14.06.2013, Friday, 01:00:31 (Edited 14.06.2013, Friday, 05:26:02) »
Aма ggoce овде се напојуваат со напон од 36 и 42 волти ,  а моиве после грецот имаа напон од +-52 VDC

batka : ако сакаш да помогнеш кажи , неуспеав да го најдам HSR-70 , не сум нишка школа ..  ::)  ;D :D

Најдов нешто според твоево кажување ама и тука напонот на напојување после грецот е различен а и излезните транзистори не се како моите .. и моќноста е помала ..


Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Мојава шема е со единечно напојување...мислам дека 40ина-50 волти.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на ауди
« Reply #21 on 14.06.2013, Friday, 01:44:27 (Edited 14.06.2013, Friday, 16:21:19) »
Да да така и кај мене се напојува , единчен напон од 52 волти :) Давај шемата  :D ;D

Споено мислење: [time]14 Јуни 2013, 15:16:45[/time]
Колеги полека полека најдов која жица каде се поврзува но уште треба да откријам каде и на кој пин одат двете бели и двете црни жици .. Значи сигурен сум дека е за секој поеднинечно (црно-бела) ама незнам уште , ме буни мерењево на транзисториве за да ги откријам пиновите  >:( >:( >:(

Значи кога црвената клема ми е на колекторот ( т.е. на куќиштето ) a црната на еден или другиот пин од транзисторот на унимерот - нема никаков резултат , дали тоа значи дека е NPN ?? Ова важи за сите бидејќи на сите транзистори вака ми покажа .. Дали значи дека сите се исти ? И дека сите се NPN ? И како да ги одредам пиновите : База - Емитер ?  :(

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Мултимерот подеси го на ознаката диода и со црвената жица од мултимерот прво стави ја на металниот оклоп на транзисторот и со црната мери ги пиновите ако ти покаже на мултимерот и на двата пина некаде со слична ознака тогаш тој е нпн принципот е ист и со пнп само што црната жица треба да ја ставеш а со црвената да ги мереш останатите пинови.

Иначе кога е црната на куќиште и црвената на само еден од пиновите покажува вредност , но не и на другиот пин кога ке допрам со црвената клема ..  ::) така е кај сите транзистори  ::)  Што значи тоа  ???

Кога се мери транзистор,се почнува од базата а не од металниот оклоп,во овој случај колекторот.База-Колектор,База-Емитер треба да покажува отпор.
Дарко

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на ауди
« Reply #23 on 14.06.2013, Friday, 23:40:33 (Edited 14.06.2013, Friday, 23:45:19) »
Знаев кој е колекторот , тргнав од него и да сега ја најдов и базата и покажува отпор на база-емитер , база-колектор :) Само уште да знаев жициве на кој пин треба да ги приклучам ..  ::) ???
Иначе покажува само ако црвената е на база а црната на колектор или емитер , во ред е така ? и тоа мислам дека значи дека е  NPN ??
И тоа е тоа ..  :)

ggoce

  • Guest
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #24 on 15.06.2013, Saturday, 00:26:18 (Edited 15.06.2013, Saturday, 06:47:54) »
Кога се мери транзистор,се почнува од базата а не од металниот оклоп,во овој случај колекторот.База-Колектор,База-Емитер треба да покажува отпор.

до пред некое време не се знаеше за кој транзистор се работе па тоа беше пример како да дојде од  емитер база колектор односно да проба помегу пиновите и да дојде до база емитер база колектор и да означе дали се нпн пнп.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Значи дојдовме скоро до целта и никој ништо да каже .. и батка го снема .. ме остаи во дилема со неговата шема .. што неможам да ја најдам .. мада мислам дека и таа не е таа .. а исто и стифи ..  :-\ Барав по шемите за 2N3055 да видам кој вод на кој од пиновите од транзисторите иде .. ама типовите на транзистори кои се пред овие што појачуваат се различни ..  :-\ :-\ :-\ И така сеуште стојам во место ..  :-\ :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #26 on 15.06.2013, Saturday, 22:52:35 (Edited 15.06.2013, Saturday, 22:54:21) »
Значи дојдовме скоро до целта и никој ништо да каже .. и батка го снема .. ме остаи во дилема со неговата шема .. што неможам да ја најдам .. мада мислам дека и таа не е таа .. а исто и стифи ..  :-\ Барав по шемите за 2N3055 да видам кој вод на кој од пиновите од транзисторите иде .. ама типовите на транзистори кои се пред овие што појачуваат се различни ..  :-\ :-\ :-\ И така сеуште стојам во место ..  :-\ :-\

Гледам дека плочката не е многу сложена прецртај ја вод по вод и направи си ја шемата сам па ќе видиш точно за каква шема се работи .

Ако не успееш да најдеш адекватна шема, ова ти е крајна опција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #27 on 15.06.2013, Saturday, 23:18:09 (Edited 16.06.2013, Sunday, 03:45:24) »
Значи дојдовме скоро до целта и никој ништо да каже .. и батка го снема .. ме остаи во дилема со неговата шема .. што неможам да ја најдам .. мада мислам дека и таа не е таа .. а исто и стифи ..  :-\ Барав по шемите за 2N3055 да видам кој вод на кој од пиновите од транзисторите иде .. ама типовите на транзистори кои се пред овие што појачуваат се различни ..  :-\ :-\ :-\ И така сеуште стојам во место ..  :-\ :-\

Батка,ти ставив цел линк- имаш Transiwat 40/60/120...,е сега нема време да барам,ама од таа некоја серија е или некој модел на Тесла ке биде.Па пребарај убаво или земи нацртај си шема ,нека не те мрзи!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.






извини што почека...еве шемата моја! :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Фала на Stiffy , но сепак касно , го изгорев пред недела дена  >:( >:( >:( .. Ама подобро некогаш нешто отколку никогаш ништо .. Можеби сега ке се решам да го поправам ..  :-\ :-\ :-\