Author Topic: Случајни муабети  (Read 832478 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3525 on 20.01.2012, Friday, 12:16:33 »
Стварно ја затвориле Megaupload страната ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3526 on 20.01.2012, Friday, 12:36:29 »
да, и мегавидео, и плус неколку души (5-7) кој беа основачи на страницата се фатени и затворени :), демек хостирале пиратерија на серверите :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3527 on 20.01.2012, Friday, 13:43:03 »
Не знаат што да направат па ајде затварај  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3528 on 20.01.2012, Friday, 14:48:14 »
Се е ова планирано, баш пред изгласувањето на SOPA и PIPA се прави ова... абе ајде, не пиеме нафта ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3529 on 20.01.2012, Friday, 15:00:02 »
Ама ова е ептен глупава работа,колку време постои тек сега и текнало да ја затворат.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3530 on 20.01.2012, Friday, 17:12:20 »
По оваа ли шема?? : 8) Направи ја оваа со двобојна лед ,интересна е ;D Оние мос 555 на вакви проекти избегнувајте ги,а се осетливи и страдаат доста.

еве ја шемата
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7725.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3531 on 20.01.2012, Friday, 18:41:36 »
Ама ова е ептен глупава работа,колку време постои тек сега и текнало да ја затворат.

Планирано беше се ова, прочитај во темата за новиот закон за blacklist на интернет содржини, ќе ти стане јасно што е проблемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3532 on 20.01.2012, Friday, 19:04:44 »
Дечки, ми експлодира еден TLC555 па внатре се гледа таа плочката што е на средина и е од прилика 3х3mm. Е сега знаеме дека TLC555 се состои од околу 30 транзистори, па дали со микроскоп ке се познае нешто бидејки 30 транзистори на плочка 3х3mm вероватно би се виделе ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3533 on 20.01.2012, Friday, 19:12:46 »
Би можело да видиш нешто,ама ќе ти треба добар микроскоп :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3534 on 20.01.2012, Friday, 19:17:25 »
ке видиш црно нешто :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3535 on 20.01.2012, Friday, 19:18:45 »
напротив, металик боја е сега :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3536 on 20.01.2012, Friday, 19:20:52 »
Битно пуштило од тоа magic smoke-от :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3537 on 20.01.2012, Friday, 19:21:44 »
гледај го од страна,ќе видиш како е правено по слоеви.Иначе ако имаш подобар микроскоп ќе го видиш тоа.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3538 on 20.01.2012, Friday, 19:28:44 (Edited 20.01.2012, Friday, 19:58:11) »
Вака, видов некои црни точки залепени за плочката но мислам дека тие се остатоци од црната керамика (оклопот), и преку лупа видов нешто што личи на линии, како некој да резбал прави линии. Не знам дали тоа се водовите или нешто друго

П.С. Барав слика на интернет мислејки дека некој што гледал НЕ555 под микроскоп, се сетил и сликал.. ама нема такво нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3539 on 20.01.2012, Friday, 20:00:16 »
Ќе може ли некој да ми објасни кои и какви се асинхроните,а какви синхроните мотори(ако не сум ги утнал поимиве);D?Кој е кој и кој кај го има :D...Јас мислам дека асинхрон е како од машина за перење алишта,а синхрон е нешто сличен како кај кулерите од компјутер,ама ај некој нека ми каже за сигурно :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker