Author Topic: Случајни муабети  (Read 832522 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #5535 on 24.11.2014, Monday, 00:42:21 »
Репутацијата е за забава не се нервирајте а и некој во минус да води е успех :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5536 on 25.11.2014, Tuesday, 20:27:14 »
Дали некој може да ми ја објасни "Тевенова теорема" ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5537 on 25.11.2014, Tuesday, 23:56:50 (Edited 26.11.2014, Wednesday, 05:48:32) »
Aтанас ,прво не е *тевенова*(како телевизијава) ами ТЕВЕНЕНОВА теорема или Тевененов генератор.Не знам како дошло ова до тебе,ама мислам дека има уште многу да стасаш до објаснувањето,кое впрочем и не претставува нешто за твојата возраст.Ако со ова само сакаш да ни кажеш дека нешто си напреднал.во ред,еве ти еден линк па учи

osnovi elektrotehnike - Tevenenova teorema

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5538 on 26.11.2014, Wednesday, 13:28:03 »
Абе batka ти секогаш си ме разбирал погрешно..Иначе до неа дојдов кога пребарував нешто за Теслин Трансформатор и како подтема или нешто слично ми излезе оваа теорема.  ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5539 on 26.11.2014, Wednesday, 19:55:35 »
Ако Атанас прашувај и учи но не брзај.Ова се учи во прва година електротехника но првин најпрво се учи еквивалентирање редна или паралелна врска на отпорници или кондензатори.Еве нешто за тебе многу корисно е ова прво се учи поздрав до тебе.Redna i paralelna veza
Многу корисно е кирховите закони ова она баш за почетници е. ;D ;D :) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5540 on 26.11.2014, Wednesday, 20:30:45 »
Абе batka ти секогаш си ме разбирал погрешно..Иначе до неа дојдов кога пребарував нешто за Теслин Трансформатор и како подтема или нешто слично ми излезе оваа теорема.  ;)

Атанас,па така пребарувајќи ти дојде идеа некој да ти ја * објасни*.Извини,ама таа теорема е милион светлосни години од твојот Теслин трансформатор ,а дека ти ке ја разбереш сега- не верувам,бидејќи си премногу далеку од тоа.Во тоа е поентата,а не во моето погрешно разбирање на твоите барања.Треба да започнеш со основите на познавање на електронските компоненти,правилата на нивно врзување и мерење,а за друго има време.Мислам дена nsu ти даде добри насоки! 8)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5541 on 30.11.2014, Sunday, 13:35:15 »
Да не знае некој што превара е ова...?
Code: [Select]
http://www.vrapce.mk/ad/58871
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Re: Случајни муабети
« Reply #5542 on 30.11.2014, Sunday, 13:56:33 »
"За другите градови достава на CD по карго кој ви дава можност софтверот да го инсталирате на повеќе компјутери во домот."
-секако дека е превара последната реченица кажува се,нетреба многу да објаснувам,али еве дел
-пример,пинк телевизија и сиот пакет пинк оди во пакетот од тотал тв кој работи со еколајт ресивери 3329Б серија, и тоа секоја картичка е упарена со секој ресивер при купување,значи во друг ресивер не работи,(имаат сериски брови и на картица и на ресивер),е сега софтверски повеќе не може да се дели заради упареноста,како порано ставија во читач на картица и со фри сервер ќе ги препродаваме кодовите т.е. шеринг.
и т.н.

-Ако го купи некој цд-во нека го препродава мој совет ќе се наполни со пари ;D :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5543 on 30.11.2014, Sunday, 17:22:37 (Edited 01.12.2014, Monday, 01:36:08) »
Според GUI-то, изгледа станува збор за XBMC. XBMC е бесплатен, само што треба да се конфигурира за да може да гледате телевизија на PC. Изгледа продава preconfigured CD инсталација.

Еве линк, можете и сами да си го инсталирате и пробате, има туториали на YouTube како да го конфигурирате ;).

Code: [Select]
http://kodi.tv/download/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5544 on 30.11.2014, Sunday, 17:42:53 »
Јас набавив еден УСБ USB HDTV приемник со софтвер Blaze HDTV plaer V 6.0.Покрај другото се наоѓа на руски сајтови и еден * плагин* со чија помош освен *отворениве* може да се гледаат и сите *кабловци*(ако си конектиран на кабловска!) или сите фри дигитални канали кои можеш да ги примиш преку антена.За некои 1100 денари можам на РС да гледам скоро се од кабловска и аеријал.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5545 on 30.11.2014, Sunday, 21:50:06 »
Ова е бесплатно, не чини ни 1100 денари ;). Само треба да имаш broadband интернет конекција ;).

XBMC е open source и првично бил наменет да биде Media Center платформа за Xbox. Сега му е сменето името во Kodi Media Center. Има и доста fork-ови ;).

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software_based_on_XBMC
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5546 on 05.12.2014, Friday, 00:40:59 »
Дали некој во Македонија откупува користени тонери
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5547 on 05.12.2014, Friday, 19:23:11 »
Зависи колку се користени, има еден човек на ул. Македонија во Скопје ги откупуваше, барем порано ги откупуваше. За цена незнам како одеа, тоа треба лицно со него да се види.

Денеска бев до Емитер, купував плочка, зашто ме мрзеше да се замарам со киселини и дека е тестирана веке и големи се шансите да проработи. Мислам дека плочкана не вреди ни 10 денари, а далеку е од 100 колку што ја платив, наместо сечена, како гризана со заби да беше, на неа има мислам дека 1000 споја, буквално 1000 споја. Кај тоа па и тој што ја праел изгледа прилегнал па ја заборавил плочката во киселина и кај што има бакар е изеден. После некој ќе ме праша запто пропаѓале, еве зашто :)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Re: Случајни муабети
« Reply #5548 on 06.12.2014, Saturday, 17:45:35 »
Во близина на католичка црква има една фирма откупува тонери. Еве линк ...
Code: [Select]
www.cr.mk

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5549 on 16.12.2014, Tuesday, 22:27:13 (Edited 16.12.2014, Tuesday, 22:31:00) »
Прашање до сите членови, дали на натпреварот организиран од Народна Техника во областа електроника склопот можам да го составам на универзална плочка или мора на ППК што јас сум ја направил?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.