Дигитална електроника > Логички кола

Сервисер за PLC во МК ?

(1/1)

Steff_Maja:
Здраво,

ми треба информација за сервисер на PLC-a во МК.
Не знам што е дефектот, а делот е изваден од автоматска машина за перење автомобили. Ми кажаа дека го нарекуваат регулатор за фреквенција.

Конкретно се работи за LUST VF1204S.


--- Code: ---http://www.ebay.com/itm/LUST-VF1204S-/121096347906
--- End code ---

Еве слики како изгледа:







Доколку некој од форумов може да го сервисира слободно нека ме контактира.
Контакт - Стефан - 071/216-198

Devil:
Фреквентен регулатор и PLC се две сосема различни работи, ова ти што го имаш е фреквентен регулатор, значи тебе ти треба човек за фреквентен регулатор, или некој сервисер поискусен и што знае да работи со софтвер затоа што ако успее да го среди ќе треба да го репрограмира за неговата намена.

За PLC има мн. малку луѓе, и најчесто бараат огромни суми за поправка, односно не е ни поправка тоа, се вади старото PLC и се заменува со ново, проблемот е што тоа треба некој да го испрограмира, а обичен сервисер со средно малку потешко дека тоа ќе го направи, од лично искуство ти кажувам дека цените за работа со PLC достигнуваат суми со 5 цифри во евра :D

Фреквентен регулатор можиш да купиш за до кај 500E (зависи од фирма и моќноста) и да го замениш овај, со тоа што најверојатно нема да биди ист тип и ќе мора да менуваш нешто :)

LordZi:
Ти пратив ПП со број од човек што работи со фреквентни регулатори.

Steff_Maja:
Моја грешка околу именувањето  :D
Затоа и спомнав две имиња  :)

Се слушнав со човекот и најверојатно ќе средиме работа. Треба уште неколку дополнителни информации да му дадам.

Благодарам за помошта, па ќе известам како заврши ситуацијата.

Navigation

[0] Message Index

Go to full version