Author Topic: Помош за изработка на плочка со име со LED диоди  (Read 1146 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Помош за изработка на плочка со име со LED диоди
« Opened on 16.09.2013, Monday, 10:56:09 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 02:06:38) »
Значи колеги ми треба да изработам име со лед диоди од 3 или 5 милиметри , однадвор прозирни а по боја плави .. Како да ги поврзам , паралелно , сериски .. ? Ке се користат за во кола , напојување од упаљачот  :) Еве што треба да пишува  :)


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Поврзи ги во групи од по три или четири диоди, сериски со еден отпорник, а после сите групи паралелно на 12V.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за изработка на плочка со име со лед диоди
« Reply #2 on 16.09.2013, Monday, 17:04:23 (Edited 16.09.2013, Monday, 18:40:48) »
Eве три шеми за 220 v

Споено мислење: [time]16 Септември 2013, 17:40:09[/time]
:D :D :D Отпосле видов дека сакаш на 12 V ;D ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да не отварам нова тема , другаров имаше ауди , реклама , стаклена , внатре светат лед диоди , поврзана е со адаптер и кабел во штекер за домашна употреба .. Адаптерот има преклопник за 3 , 4.5 , 6, 9 и 12 волти , го одлемивме од внатре , го поврзавме на упаљачот , несака да свети , пробавме директно на акумулатор , пак несака , го залемивме пак на адаптерот и си работи .. Што е работа ? дали е можно заради тоа што таму има полубранов насочувач ? или тоа е целобранов насочувач ? Знам , кога ги одлемив жиците од внатре , во адаптерот имаше 4 диоди за исправување на напонот .. Што треба да направам за да проработи на напонот од акумулаторот (упаљачот) ? Има некоја финта или ?  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да мериш напони од адаптер и од акумулатор и да видиш дали се еднакви?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за изработка на плочка со име со LED 
« Reply #5 on 17.09.2013, Tuesday, 10:50:38 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 11:24:41) »
Исти беа , единствено кај адаптерот што имаше преклопник , на 12 волти светеше најсилно .. а кај адаптерот недава никаков знак .. Којзнае што може да биде ..  ???

Иначе за ова што го барав да изработам со лед диоди , само 007 треба да пишува .. Има ли некој човек со добра волја да ми нацрта ппк ?  :-\ :-\ Бидејќи знам дека ако почнам сам , ке згрешам .. и тоа неколку пати .. и ке се утепам од давање пари за плочки ..  :-\ :-\  Значи треба да работи на 12 волти , напон од акумулатор , ке ја правам со белите , прозирни диоди , ке свети плаво .. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А си пробал да мериш на самиот уред дали уредот го добива напонот преку конекторот за запалка? Можеби имаш некоја жица во прекин или нешто слично ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мерено е , напонот го добива .. Но никаков знак .. пробавме и директно на акумулатор , несака .. пробавме и на полнач , исто несака .. Којзнае  ::) ::) ::)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
а поларитет + и -, дали ги погоди? :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш некоја грешка некаде. Не може на 12V адаптер да функционира, а на акумулатор од 12V да не работи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Незнам , све е уредно поврзано , но така е , зашто , незнам ни јас  :( :( Се мислам дека е заради исправувачот во адаптерот .. којзнае ..  :-[ :-[ :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сум чул за обратна ситуација, работи на акумулатор, не работи на адаптер од 12V, ама за оваа... не знам, ми личи на грешка во врзување.

Ај пробај врзи го за SMPS напојување од PC на 12V-ниот излез.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."