Author Topic: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova  (Read 20658 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #15 on 07.05.2013, Tuesday, 13:15:06 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 13:22:03) »
Mozda to NAIM posebno napominje u skorije vreme, ali tada (oko 1990-1995) nije bilo takvih napomena niti preporuka. Verovatno su kasnije shvatili da im pojacala imaju problema sa kablovima pa su razvili svoje i njih preporucuju da bi im pojacala bila upotrebljiva.

Не е тачно!
NAIM го пуштил у продажба кабелот за звучници NAC A4 во 1981 година, а тој е заменет со кабелот NAC A5 во 1989 година.Ево product history на сите производи од NAIM:
Code: [Select]
http://www.naimaudio.com/product-history
Уште во 1986 година,а можда и порано, у секој manual за појачалата NAIM има препорака да се користи нивниот кабел за звучници:
Code: [Select]
http://www.manualslib.com/manual/372431/Naim-Hi-Cap-Manuel-3.html?page=22#manual
Појачалото NAIT2 е пуштен у продажба у 1988 година, у неговиот мануал исто има препорака за нивниот кабел:
Code: [Select]
http://www.manualslib.com/manual/372438/Naim-Nait2.html?page=11#manual
NAIM е една од првите фирми у свет што направила истражување што е важно кај каблите за звучници, а што не е важно.Тие нашле дека е битна подужна индуктивност и капацитивност (и отпор), а уопште не е битен скин ефектот.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #16 on 07.05.2013, Tuesday, 13:43:05 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 14:21:36) »
Pozdrav Maki!
Sve sto mogu da zakljucim ovako na prvi pogled je da si nekako nepotrebno ali poprilicno ratoboran i to u nekom generalnom smislu jer opazam ucestale konfliktne rasprave na mnogim mestima i temama, osim u onima u kojima ti ucesnici povladjuju i slazu se sa tobom. Mislim da nema razloga za takvim stavom prema bilo kome a posebno ne prema meni iz vise razloga koji bi trebalo da su ti jasni.

Firmu NAIM vrlo malo poznajem kao i njihov razvojni put. Na tom testu koji sam pomenuo, ja sam pretstavio svoj dizajn a jedan od ucesnika je kao zastupnik NAIM-a doneo ta pojacala i pratecu opremu i literaturu pa pretpostavljam da bi on valjda znao sta i kako treba jer ih je godinama zastupao a sama osoba po strucnosti i znanju nije ni malo "naivna". Niti sam ja ikada video njihove brosure niti znam sta pise u njima niti sta su i kada uvodili na trziste. Opsti zajednicki zakljucak na visesatnoj diskusiji koja je posle testa odrzana je da je neprihvaljivo da se neki uredjaj svrstava u visoku ili u najvise klase a da pri tom bude u takvoj meri zavistan od perifernih komponenata. Niko nije rekao da su NAIM uredjaji losi vec da je neozbiljno i tehnoloski nezrelo za njih ili za bilo koju drugu firmu, da budu toliko zavisni od perifernih komponenata.

Inace, NAIM nije ni morao da radi svoja istrazivanja jer su te stvari mogli lako naci u radovima koje su objavili  Nevil Thiele i Richard Small jos krajem 60'-tih i pocetkom 70'-tih godina, dakle 10-15 godina pre njih.

Nemoj zameriti, ali ja sam u slicnim raspravama do sada bio barem nekoliko stotina puta pa ovde to necu nastaviti znajuci kako te rasprave obicno dalje teku i kako se zavrsavaju. Pozdravljam te i branim i podrzavam TVOJE pravo na sopstveno misljenje i pogled na stvari iako se ja ne moram sa time slagati. Time branim isto takvo svoje pravo.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #17 on 07.05.2013, Tuesday, 16:11:49 »
Канти тропаат? Модератор ти пиша дека моменталната дискусија треба да се прекине, не ти значи тоа нешто? Одиш по тенка црвена линија!

NAIM е една од првите фирми у свет што направила истражување што е важно кај каблите за звучници, а што не е важно.Тие нашле дека е битна подужна индуктивност и капацитивност (и отпор), а уопште не е битен скин ефектот.

Ова беше доволно да го пишеш ::).

Не е тачно!

Од ова... ама никаква потреба немаше. Не сме глупави ниту неписмени, кој сака, може да си прочита кога биле произведени каблите, засилувачите, што и да е, и сами да видиме кој бил во право.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #18 on 07.05.2013, Tuesday, 16:19:54 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 16:22:49) »
Општо речено-кога би купувал некој појачувач и кога некој производител би ме условувал да купам САМО таков и таков кабел,сигурно би се завртил и би купил појачувач од   друг производител,макар ова првото да е позлатено, а кутијата да му ја направил Крали Марко! Ако биле озбилна фирма нема да оставеле купувачите да ги решаваат нивните недоречености.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #19 on 07.05.2013, Tuesday, 16:35:05 »
Доста беше околу NAIM и нивните понуди на кабли, засилувачи, што и да е. Темата е околу skin ефектот кај аудио каблите. Држете се до таа дискусија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #20 on 07.05.2013, Tuesday, 18:11:47 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 18:20:46) »
Не е тачно!
Од ова... ама никаква потреба немаше. Не сме глупави ниту неписмени, кој сака, може да си прочита кога биле произведени каблите, засилувачите, што и да е, и сами да видиме кој бил во право.

Хмм.. Да не претеруваш малце? Да не може на форум да се каже дека не е тачно нешто што некој друг напишал??  ???
Ова сигурно го нема у правилата на форумот,а и тешко дека ќе ја прогласиш реченицата „Не е тачно“ за навредлива или нешто слично.
Секој кој сака може да прочита кога биле произведени каблите и кога биле напишани препораките за каблите у мануалите,јас само дадов линкови за мануалите,никого не навредив со тоа што дадов линкови.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #21 on 07.05.2013, Tuesday, 19:02:50 »
Добро де па не е само NAIM појачало, што сете се опнале толку со NAIM-а...
Друга работа, во лампашките појачала во излезното трафо сигурно има многу повеќе жица одколку во кабелот до звучникот. Исто така скоро сите звучници се намотани со најобична бакарна лакирана жица со пресек од неколку милиметри, претежно и 10-тина од милиметар...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #22 on 07.05.2013, Tuesday, 22:54:34 »
Друга работа, во лампашките појачала во излезното трафо сигурно има многу повеќе жица одколку во кабелот до звучникот. Исто така скоро сите звучници се намотани со најобична бакарна лакирана жица со пресек од неколку милиметри, претежно и 10-тина од милиметар...

Тоа се уште два доказа дека скин ефектот не е битен кај каблите за звучници,само што жицата у звучникот е претенка за да се појави некаков скин ефект у неа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SKIN-EFEKT kod zvučničkih kablova
« Reply #23 on 08.05.2013, Wednesday, 04:12:07 (Edited 08.05.2013, Wednesday, 04:14:09) »
Хмм.. Да не претеруваш малце? Да не може на форум да се каже дека не е тачно нешто што некој друг напишал??  ???

Друже, има 1000 различни начини да пишеш дека некој не е во право, а притоа да не „звучи“ препотентно и арогантно. Си можел да избереш некој друг начин да го напишеш тоа „Не е тачно!“. Ако толку многу те погодува точноста на определени информации изнесени на форумов, барај си друго место за ругање на форумов и дискредитација на неговите членови со какви сакаш стилски фигури и интерпункциски знаци.

Веќе по не знам кој пат го пишувам ова. Не е до тоа што ти е напишано во post-овите проблемот, проблемот ти е пристапот! Има многу покултурни начини да го пишеш тоа што го имаш пишано. Ако не забележуваш, само ти се изразуваш толку дрско на форумов ::).



И доста веќе со off-topic дискусии, да не затворам теми и бришам post-ови!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."