Author Topic: Купувам дигитален фотоапарат  (Read 978 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Купувам дигитален фотоапарат
« Opened on 08.09.2011, Thursday, 13:59:40 »
Насловот доста кажува, ми треба дигитален фотоапарат, не пребирам многу марка, пиксели и останати работи, само вие нудете што имате, и при тоа кажете ја цената...позз..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Насловот доста кажува
Насловот секогаш треба доста да кажува, за ова имаш пофалба од мене бидејки ниту еднаш не те имам опоменато за правилото кое најмногу се крши од страна на други членови :)
Околу темата, ти препорачувам да си земеш камера на ново за тоа што се толку евтини и мислам дека на старо нема да се препознае голема разлика во цената а имај на ум дека на старо е веке користена и амортизирана, изгребана а може и малку оштетена. Ако земаш на ново НЕМОЈ од АМЦ бидејки се што имам купено од кај нив НЕ ЧИНЕЛО. Види во фирмиве за компјутери што се во твоја близина.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само немој Benq да купиш ;D. Сите форто апарати во денешно време се кинески, ама овие се „апла кинески“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Дали можеби има некој нет-каталог, да разгледам од по дома, да не одам до продавница по жештиниве...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам дигитален фотоапарат
« Reply #4 on 08.09.2011, Thursday, 18:47:42 (Edited 09.09.2011, Friday, 00:23:13) »
Од искуство ( ги продаваме) купи си NIKON,CANON,OLIMPUS. Цените се од 5 -7000 ден ,зависно од модел.Гледај да се напојува со 2х1,2V/ 2200 до 2700 мА/часа батерии кои се полнат, а не со литиум јонски или не знам какви други.Барај модел со стабилизатор на слика ,со можност да носи барем 2 Гб СД картичка.Сите Канони се со полнач. 2 батерии и 2Гб СД картичка.Моделите се од 10-14 Мпиксели ( не е пресудно) дигитален и оптички зум .Гледај оптичкиот заум да е барем 3 до 5 пати зголемување,а најдобри и поскапи се оние со поскапа оптика(леки,призми) и тоа Карл-Цајз Јена ( најдобра иптика!)

види на :

Code: [Select]
www.trend.con.mk

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Само немој Benq да купиш ;D. Сите форто апарати во денешно време се кинески, ама овие се „апла кинески“ ;D.
Зашо бе GigaWatt јас баш сум задоволен од апаратот јас имам бенк со 14 мега пиксели 5х оптички зум итн...
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зашо бе GigaWatt јас баш сум задоволен од апаратот јас имам бенк со 14 мега пиксели 5х оптички зум итн...

Зошто е Кинески бренд, затоа, инаку немам ништо против брендот, но пред некое време при неврзан муабет со еден другар сервисер чув дека сервисот му бил преполн со вакви фото апарати и монитори.

Добро, ако не повеќе барем постојат како бренд на net, а не како NEO, Fuego, Magnum и уште еден куп други ;D, измислени брендови ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Точно е тоа не може да се споредува со Nikon,Sony,итн...Ама брка работа и добри слики вади само имат мана трошат батерија многу  :D
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа е најголема мана - Бенкот вади 50-60 слики со една батерија,а пример Канонот вади 400-500 слики.Бенкот има проблематични дисплеи ,како и механичките делови ос командите се блао речено - проблематични.Поне е отпорен на влага и прашина!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Само не сум задоволен од тоа што троши батерии многу ,иначе од се друго сум задоволен квалитетот на сликите ... :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
погледај го сајтов на пиксплус, имаат доста избор на дигитални камери..... квалитетни марки...

Code: [Select]
http://pixplus.com.mk/
... цените незнам колку им се ажурирани, но има контакт телефони и меилови, па прашај си

Кажи што си избрал :)
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)