Author Topic: Купувам FM/AM тунер од DVD плеер  (Read 723 times)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Купувам FM/AM тунер од DVD плеер
« Opened on 04.12.2013, Wednesday, 00:39:21 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 17:49:31) »
Ми треба за двд плеер Shockwave Du-300. Мислам дека ќе одговара и од друга марка доколку е ист како на сликава...



П.С ако има некој идеја од интернет од каде може да се порача ова... најдов некој кинески сајтови ама ми немаат одоговорено до сега.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ти се исплати, освен ако не најдеш од некој мајстор кој чува фурда по дуќан. Тогаш може и така да ти го даде. Во секоја друга ситуација, поевтино е да си купиш нов DVD плеер, и онака веќе не се скапи ;).

Освен тоа, секогаш можеш да му донесеш аудио сигнал од некој портабилен плеер со FM Tuner на Aux влезот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Па тоа и мислев, доколку има некој од некое двд останато... За ново знам дека има, некако сум си приврзан за ова двд... си го купив на времето, добро служеше, па се расипа, па го оправив колку можев и само ова со тунерoв ми остана проблем :)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па еве, темава е отворена јавно, можеби ќе се најде некој ;). Само пиши некои ознаки на Tuner-от, ако има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Како што го гледам на сликава, јас ќе да го имам уредчево, моево е ДВД фуего, го купив на старо ми беше колку за појачалото многу јако појачало има, ама испадна да целосно функционира, само ласерот беше зезнат. Па сега само кажи ми како да провериме дали е баш тоа тоа.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Како што го гледам на сликава, јас ќе да го имам уредчево, моево е ДВД фуего, го купив на старо ми беше колку за појачалото многу јако појачало има, ама испадна да целосно функционира, само ласерот беше зезнат. Па сега само кажи ми како да провериме дали е баш тоа тоа.

Па ако може да го сликнеш некако со деловите внатре и надвор, прво да видиме на изглед дали е исто :)
Па ќе видам за деловите после... Ако си тука од Скопје некаде може да поминам па да го пробаме дали ќе го биде?
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Како што го гледам на сликава, јас ќе да го имам уредчево, моево е ДВД фуего, го купив на старо ми беше колку за појачалото многу јако појачало има, ама испадна да целосно функционира, само ласерот беше зезнат. Па сега само кажи ми како да провериме дали е баш тоа тоа.

Па ако може да го сликнеш некако со деловите внатре и надвор, прво да видиме на изглед дали е исто :)
Па ќе видам за деловите после... Ако си тука од Скопје некаде може да поминам па да го пробаме дали ќе го биде?

Важи, јас денеска ќе го извадам и ке ти го сликам, па ќе се договориме кој ден да го пробаме.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Па еве, темава е отворена јавно, можеби ќе се најде некој ;). Само пиши некои ознаки на Tuner-от, ако има ;).

Па за ознаки нема ништо на плочката...  Она што успеав на интернет да пронајдам, за таков тип на тунер беше овој модел : AM/FM digital tuner board ZYT936-D.
Е сега изгледа исто, ама дали е тоа... незнам :)
Ќе го отворам покасно денеска и ќе напишам што делови има во него... Имав тема отворено за двд-во на форумов...
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Проверете ги ознаките на интегралните кола дали се исти.
Жан

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Купувам FM/AM тунер од DVD плеер
« Reply #9 on 04.12.2013, Wednesday, 18:00:31 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 18:22:46) »
Вака на горната страна на плочката има:
Кристал SHX4.500 и AM/FM PLL Frequency Synthesizer со ознака: LC72131 (SIL0646)

На долниот дел на плочката има:
Single-chip tuner IC со ознака: LA 1823A (6XU8)

Плус на долната страна на плочката има натпис : LD. T-916LD
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
AM/FM PLL Frequency Synthesizer со ознака: LC7213
Ова би требало да биде LC72131
Жан

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Купувам FM/AM тунер од DVD плеер
« Reply #11 on 04.12.2013, Wednesday, 18:23:29 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 18:35:46) »
AM/FM PLL Frequency Synthesizer со ознака: LC7213
Ова би требало да биде LC72131

Да, така е. Сум ја пропуштил при пишувањето единицата  ;D
Поправено.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Истите интегрални ги има и кај мене, потполно истите.

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Купувам FM/AM тунер од DVD плеер
« Reply #13 on 04.12.2013, Wednesday, 19:36:35 (Edited 05.12.2013, Thursday, 18:50:31) »
Истите интегрални ги има и кај мене, потполно истите.

Така и мислев, мора да одговара од некое друго кинеско двд :)

Споено мислење: 05.12.2013, Thursday, 18:50:31
Одговара тунеров од Фуегото, сега го пробав... топ си работи, дури и подобро од предходно... чист звук.

Може кључ.
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia