Author Topic: Мини Теслин траснформатор  (Read 2116 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Мини Теслин траснформатор
« Opened on 22.12.2012, Saturday, 18:20:14 (Edited 22.12.2012, Saturday, 18:32:33) »
Ова е мини Теслин траснформатор или познат уште како "Slayer exciter". Има многу едноставна шема и не му треба висок напон на напојување.  Го направив и работи прилично добро.



Еве неколку слики:



Бидејќи работи на висока фреквенција од секундарот не удира струја туку се осеќа како топлина и ја гори кожата:



Еве и видео на Youtube:

Slayer exciter

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #1 on 22.12.2012, Saturday, 18:30:10 »
Браво за изработката и за споделувањето со нас.
Да не знаеш приближно на која фрекфенција е струјата на излезот од Тесла трафото?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #2 on 22.12.2012, Saturday, 18:32:53 (Edited 22.12.2012, Saturday, 18:34:30) »
Не знам точно, ама бидејќи fT на TIP31 е 3 мегахерци, претпставувам дека е не повеќе од 1 мегахерц.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #3 on 22.12.2012, Saturday, 18:39:47 »
ако е околу 1540-1600КХз најлесно може да се види со радио приемник на средни бранови  ;) која му е фрекфенцијата.
А ако некој сака да експериментира, на излезот од L3 да закачи жица долга 100тина метри како антена и да модулира звук ке добие силен АМ предавател
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #4 on 22.12.2012, Saturday, 18:44:29 »
Не е толку силен предавател ова, на 20 волти влече 0,8 ампери што значи 16 вати потрошувачка, а излезот сигурно не е повеќе од 10 вати.  :)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #5 on 22.12.2012, Saturday, 18:49:45 »
ова е скин ефектот така ? и да допреш со кожа само ке имаш мала изгореница а не струен удар ?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #6 on 22.12.2012, Saturday, 18:50:56 »
ова е скин ефектот така ? и да допреш со кожа само ке имаш мала изгореница а не струен удар ?

Да, точно така.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #7 on 22.12.2012, Saturday, 18:55:26 »
Интересна оваа направа, може ке ја направам. Колку треба да е жицата дебела? И што значи за Л2 3 намотки на почеток на Л3, не ми е јасно? И мора да биде транзисторот ТИП31?

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #8 on 22.12.2012, Saturday, 18:58:49 »
TIP31 лесно се наоѓа јас го имам TIP31C и мислам дека е разликата само во куќиштето а и мене не ми е јасно ова со Л2

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #9 on 22.12.2012, Saturday, 19:02:29 (Edited 22.12.2012, Saturday, 19:04:01) »
Од примарот жицата е дебела околу 1 мм и не е критична дебелината. Од секундарот е потенка жицата и е околу 0,25 мм во пречник.

Е сега примарот се мота на долниот крај од секундарот и се мота директно на секундарот без никаво растојание меѓу нив.

Транзисторот не мора да биде TIP31, веројатно може и 2н3055 и слични транзистори ама мора да биде на ладилник транзисторот оти се загрева многу.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
значи моташ 3 намотки па над нив уште 500, и за пригушницава објасни каква е оваа пригушница? оние што се редат по неонкине или различна ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за пригушницата убаво се гледа дека е од напојување извадена, обично ја има(ше) по компјутерски напојувања како дел од ЕМИ филтерот
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Мини Теслин траснформатор
« Reply #12 on 22.12.2012, Saturday, 19:19:37 (Edited 22.12.2012, Saturday, 19:22:59) »
значи моташ 3 намотки па над нив уште 500, и за пригушницава објасни каква е оваа пригушница? оние што се редат по неонкине или различна ?

Не, прво ги моташ тие 500, па на долниот крај (на почетокот од овие 500) ги моташ овие 3. Не треба да бидат една над друга, туку примарот преку секударот, ама на долниот крај негде, не на средина.  :)

Пригушница е најобична извадена од компјутерско напојување. Се најдува на влезот на напојувањето веднаш после осигурачот. Може и на поголем феритен прстен да се намотаат 20-тина намотки, ако  немате ваква пригушница, не е критично воопшто.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
имам едно старо напојување но не видов пригушница баш утре ке проверам

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
имам едно старо напојување но не видов пригушница баш утре ке проверам

Поновите (и ефтините) напојувања обично немаат ваква пригушница а може и да најдеш ваква во телевизор, монитор и секаде каде има свичерско напојување.