Author Topic: Јонски мотор  (Read 16369 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #15 on 03.04.2016, Sunday, 05:11:55 »
Со среќа на државен ;). И во право е batka, дај подсреди го малку ;D. Не дека не функционира и вака, ама не е личен за око ;D. Дај тоа клиниците исправи ги, калаисај ги од страната на главата, залеми жичка место да ставаш крокодил штипка, малку подобро среди ја побудата со ладењето за високонапонското трафо, итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #16 on 03.04.2016, Sunday, 10:22:35 »
Quote
Иначе ,немој да се правдаш дека ти одзеле прво место

 Не очекувам ни на државно да ми дадат прво место, иако да речеме би заслужил доколку имам послабо конкуренти, но сепак, некој ќе ми го одземи местото и тоа е тоа. Така ми се случи и лани, ама тоа е што е.

Со среќа на државен ;). И во право е batka, дај подсреди го малку ;D. Не дека не функционира и вака, ама не е личен за око ;D. Дај тоа клиниците исправи ги, калаисај ги од страната на главата, залеми жичка место да ставаш крокодил штипка, малку подобро среди ја побудата со ладењето за високонапонското трафо, итн. ;).

Благодарам! А, иначе што да подсредам? Не можам да залемам жичка место крокодилка, бидејќи решетката е од алуминиум е не прима калај. Друго за подсредување не знам што... :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #17 on 03.04.2016, Sunday, 20:40:06 (Edited 03.04.2016, Sunday, 20:43:10) »
Е да, ако ти се алуминиумски цевчињата, немаш друга опција :S.

А како ги имаш споено заедно сите? Некако мора да си ги лемел или нешто слично, не гледам друг начин како да ги направиш сите да бидат на ист потенцијал (да се проводно споени сите) ???.

Тенки бакарни цевчиња може да најдеш од китови за инсталација на клими... барем порано бакарни беа, сега чув дека кај новиве клими ставаат алуминиумски :S. Монтажериве на клими го фрлаат остатокот од цевчињата при монтажа.

Побарај во некој сервис за клими, сигурно имаат некое бакарно парче од порано останато ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #18 on 03.04.2016, Sunday, 20:46:32 »
Ги споив со секундарен лепак и добро се држат, а и не мислам да ги одмонтирам бидејќи се трајно залепени. А, иначе друго што да поправам за на око да изгледа добро ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Јонски мотор
« Reply #19 on 03.04.2016, Sunday, 21:32:31 (Edited 05.04.2016, Tuesday, 00:51:10) »
Quote
Тогаш, според мене, овој проект на NASA е промашена инвестиција. Ако ми треба да носам боци ксенон во вселена за да може да се придвижам, пиши пропало на тој начин на транспорт... барем за големи растојанија, кои, колку што знам, сакаат да ги постигнат. За кратки растојанија (до Марс и назад) да, се исплати, ама ако сакаш да стигнеш до крајот на соларниот систем и подалеку... треба да се мисли малку по алтернативно... барем според мене.
За нашиот сончев систем е најдоброто што го имаме во моментов. Троши многу малку а достигнува огромни брзини, New Horizons беше на таков погон.

Quote
Инаку, за ваков тип на погон, имам видено идеја уште пред 10 или 15 години, во некоја емисија беше или некаде прочитав, не ми текнува сега, арно ама таа идеја го користеше водородот во вселената како гас за погон... зошто ја имаат напуштено таа идеја и се имаат префрлено на ова... не знам. Можеби утврдиле дека концентрацијата на водород е премногу мала за да може да се направи доволно големо забрзување со овој тип на погон.

Како и да е, ова е само мое мислење... ништо повеќе од тоа. Не се правам попаметен од научниците во NASA Шмекерко.

А инаку, околу тоа дека гасот мора да биде кесенон за да настане јонизација на гасот... не би се сложил. Не сум премногу навлезен во физиката, но колку што ми текнува од физика и хемија, секоја материја може да се јонизира... е сега, дали е полесно да се јонизира водород или ксенон, не знам.

Молекулата на водородот има многу мала маса а со тоа и забрзувањето ќе биде многу мало. А и мала му е концентрацијата во вселената за да биди тоа практично во границите на сончевиот систем.
Ксенонот е задоволувачки компромис на атомска маса, и достапност на земјава, а и инертен е.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #20 on 05.04.2016, Tuesday, 00:54:35 (Edited 05.04.2016, Tuesday, 00:56:46) »
Ги споив со секундарен лепак и добро се држат, а и не мислам да ги одмонтирам бидејќи се трајно залепени. А, иначе друго што да поправам за на око да изгледа добро ?

А, ако ти се само лепени, немаш добра проводност меѓу нив :S. Мораш да ги залемиш едни за други. Ако цевчињата ти се алуминиумски, замени ги со бакарни или железни и залеми ги.

За нашиот сончев систем е најдоброто што го имаме во моментов. Троши многу малку а достигнува огромни брзини, New Horizons беше на таков погон.

Како и секогаш, луѓето се потпираат на краткотрајни решенија место да мислат на долгорочни. Исто е и со моторите со внатрешно согорување. Како краткотрајно решение се добри... проблемот е кога ќе станат долгорочно решение... како што е ситуацијата сега. Сите знаеме зошто работите стојат такви какви што се, на определени луѓе им одговара таква да е ситуацијата, но тоа е тоа, ретко кој може сам како индивидуа да направи нешто околу тоа... определени луѓе се обиделе, но безуспешно... за жал.

Се некако мислев дека во NASA има „вистински“ научници... или визионери барем... ако не повеќе, но очигледно ситуацијата не е таква. Место да се работи на револуционерни решенија, се работи на крпеници... надградба на некои веќе постоечки технологии или идеи без притоа да се проба проблемот да се разгледува од сосема различен агол (аспект).

Пак ќе пишам, ова е мое мислење, не мора да значи дека сум во право, но... мене така ми изгледаат работите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #21 on 05.04.2016, Tuesday, 10:28:16 »
Quote
А, ако ти се само лепени, немаш добра проводност меѓу нив :S. Мораш да ги залемиш едни за други. Ако цевчињата ти се алуминиумски, замени ги со бакарни или железни и залеми ги.

Проверив со мултиметар добра е спроводливоста, не планирам да ги менувам.  ;D Е, сега, нешто друго што Ви паѓа на памет да поднаправам, за на око да биде посимпатично?  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #22 on 05.04.2016, Tuesday, 10:41:28 »
Па пишав, клиниците и делот со драјверот за високонапонското трафо, подсреди го малку тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #23 on 05.04.2016, Tuesday, 10:42:01 »
Е тој делот со драјверот на ВН трафо не го разбрав.  ???

TeslaBt

  • Guest
Одг: Јонски мотор
« Reply #24 on 05.04.2016, Tuesday, 11:37:43 »
Дали ова е нешто или е Ion Thruster шо го викат на англиски ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #25 on 05.04.2016, Tuesday, 15:26:35 »
Е тој делот со драјверот на ВН трафо не го разбрав.  ???

Па да не биде ваков хаос.



Извини вака, ама изгледа како некој телевизор да истурил црева ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #26 on 05.04.2016, Tuesday, 18:06:46 (Edited 06.04.2016, Wednesday, 00:49:43) »
Дали ова е нешто или е Ion Thruster шо го викат на англиски ?

Да,да тоа е.  :D

Па да не биде ваков хаос.

Извини вака, ама изгледа како некој телевизор да истурил црева ::).

Какво е такво е, не можам да преправам бидејќи со силикон ги фиксирав сите елементи.  :D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Јонски мотор
« Reply #27 on 05.04.2016, Tuesday, 18:20:17 »
Quote
Како и секогаш, луѓето се потпираат на краткотрајни решенија место да мислат на долгорочни. Исто е и со моторите со внатрешно согорување. Како краткотрајно решение се добри... проблемот е кога ќе станат долгорочно решение... како што е ситуацијата сега. Сите знаеме зошто работите стојат такви какви што се, на определени луѓе им одговара таква да е ситуацијата, но тоа е тоа, ретко кој може сам како индивидуа да направи нешто околу тоа... определени луѓе се обиделе, но безуспешно... за жал.

Се некако мислев дека во NASA има „вистински“ научници... или визионери барем... ако не повеќе, но очигледно ситуацијата не е таква. Место да се работи на револуционерни решенија, се работи на крпеници... надградба на некои веќе постоечки технологии или идеи без притоа да се проба проблемот да се разгледува од сосема различен агол (аспект).

Пак ќе пишам, ова е мое мислење, не мора да значи дека сум во право, но... мене така ми изгледаат работите.
Да, привремено, ама не е практично да се прави нешто што му требаат години за да забрза до некоја одредена брзина, а со ксенонот може за многу пати пократко време да се постигни истата.
А и онака, се додека не смислиме начин да се движиме со брзина барем над 70% од брзината на светлината не е изводливо да пробаме да го напуштиме сончевиот систем затоа што би било потребно претерано долго време за да стасаме било каде и да вратиме информации назад во некој нормален период. Ова сега засега е најбрзо и најефикасно за низ нашиот сончев систем. Како и да е, мора нешто да се турка во една насока за да се придвижиме во спротивната, а за овие растојанија ова е најефикасно, хемиските ракети трошат премногу гориво, а некои експериментални погони во вид на едра и слично имаат премало забрзување. Тоа е барем моето размислување.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Јонски мотор
« Reply #28 on 06.04.2016, Wednesday, 01:03:43 »
Да, привремено, ама не е практично да се прави нешто што му требаат години за да забрза до некоја одредена брзина, а со ксенонот може за многу пати пократко време да се постигни истата.

Не мислев решение базирано на оваа идеја, мислев на некое сосема трето решение ;).

А и онака, се додека не смислиме начин да се движиме со брзина барем над 70% од брзината на светлината не е изводливо да пробаме да го напуштиме сончевиот систем затоа што би било потребно претерано долго време за да стасаме било каде и да вратиме информации назад во некој нормален период.

Токму тоа ми беше поентата. Се додека не почнеме да размислуваме на ова, само ќе крпиме некои веќе постоечки технологии идеи. Мислам дека на проблемот треба да му се пријде од друга страна. Сигурен сум дека многу луѓе низ светот имаат најразлични идеи, решенија, па некои дури можеби и прототипови, но, треба некој да се прошета и да види, да разгледа... тоа одзема време, пари... ::).

Како и да е, мора нешто да се турка во една насока за да се придвижиме во спротивната...

Гледам ::). Наназад век и кусур се движиме во погрешна насока со мотори со внатрешно согорување... или било каков тип на мотори кои работат на фосилни горива, па тек сега, кога почнаа да им пречат климатскиве промени (не поради тоа што нешто не е во ред со природата и животната околина ::), луѓето по природа се крајно себични суштества и не се грижат за ништо освен за самите себе и нивниот комодитет) почнаа „нешто као“ да размислуваат за намалување на потрошувачката на фосилни горива, филтри и слични работи... и ова е повторно само крпење, ништо повеќе ::). Реално, од корен треба да се сменат работите, арно ама, на кој да му текна ::).

Секогаш така биле работите и секогаш така ќе стојат, тоа барем се има историски покажано 1000 пати, кога ќе ни дојде „јајцето на г*зот“, тогаш реагираме... проблемот е што во конкретниов случај, не можеме да предвидиме дали е предоцна или не ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Јонски мотор
« Reply #29 on 06.04.2016, Wednesday, 19:19:41 »
Гига, не дека на некој му нема текнато начин да се патува побрзо ( можеби и нема, но не верувам во тоа ) сето тоа мислам дека е политика преку која некој се богати. Сепак, ова е мое мислење.  ;D