Author Topic: Потребна помош околу Теслин Трансформатор  (Read 6376 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаат Србите една изрека  *Тресла се гора - родио се миш ! Коментар- непотребен.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да прашам нешто, откако ќе пресметам со формулата , на крај во која мерна единица треба да биди резултато? Со наставничката по математика пресметавме. [ можеби звучи глупаво но да прашам ]

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Абе Атанас, секако дека звучи глупо. Каква е таа наставничка по математика која што не знае физика? Таа мора да ја има физиката во малиот прст па да ти каже во која единица треба да е резултатот.
Единицата можеш да ја најдеш на интернет, барај во пресметки на теслини трансформатори и ќе најдеш лесно. Не треба вакви прашања да поставуваш. Не се разбирам во теслини трансформатори, но да седнам еден да направам ќе се снајдам многу подобро од тебе. Не го разбирај ова како навреда, но ако веќе правиш таква работа прво мораш да бидеш упатен во тоа. Толку ли е тешко?
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна помош околу Теслин Трансформатор
« Reply #33 on 06.03.2015, Friday, 22:41:48 (Edited 06.03.2015, Friday, 22:48:59) »
Да прашам нешто, откако ќе пресметам со формулата , на крај во која мерна единица треба да биди резултато? Со наставничката по математика пресметавме. [ можеби звучи глупаво но да прашам ]

Звучи премногу глупо,верувам за поголемиот дел од членовите.Ако една наставничка по математика не знае мерни единици ( барем од општа култура,да не речам стручно познавање...),е**ти образованието !! Ако батка не знаеш во кои мерни едници пресметуваш,капацитет,индуктивитет и фреквенција,земи си одмор и не се јавувај дури не научиш! Ова е под секој минимум,независно од годините кои ги имаш! Ако сакам да правам нешто,не мора од електроника,прво ќе прочитам куп теорија,макар статии од весници и ке бидам спремен барем со термини да баратам.Да не ми се смеат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не се криви само децата....
Не им е лесно и ними со такви професори... патем прашај ја 3%од 8% колку се....

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ако, подбивајте се со мене.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас да знаев дека толку сум ти зборувал без ефект, поарно одма ќе дигнев раце од тебе, посебно за кондензатори, намотки и осцилаторни кола и мерни единици поврзани со тоа... Колку сликовито ти имам објаснувано, а еве сега прашуваш за нешто што ти го имам повторено минимум 5 пати...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно,треба да собереме доброволен прилог и да му направиме еден Теслин трафо на Атанас.Белки тогаш ке не остави на мира и нема да се * подбиваме* со него! Абе *подбивање* подразбираш ако некој ти вели дека треба да седнеш и нешто прочиташ и научиш самиот,а не да бараш помош,а да не знаеш ни што бараш?? Колку теми само за Теслин трансформатор поминаа,досега требаше да научиш барем некои основни работи.Киловолт,тешко тебе со Атанас! 8)