Author Topic: Ми треба шема за температурен сензор  (Read 1975 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Поздрав форумаши, потребна ми е шема за температурен сензор, НТЦ(или друг сензор) да биде поставен на примарната намотка на трансформатор за заварување. Кога трансформаторот ќе се загрее до некоја температура која ќе се подесува со некој тример потенциометар, електронско коло да го исклучи трансформаторот преку релеј. Притоа колото треба да има и Лед диода која ќе сигнализира дека трансформаторот  е загреан. Има ли некој решение за мене ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ми треба шема за температурен сензор
« Reply #1 on 09.02.2012, Thursday, 19:57:46 (Edited 09.02.2012, Thursday, 20:02:43) »
има, само ќе ти треба моќно реле
незнам колку струја влечи трафото ама не верувам дека е малку, ќе се обидам да најдам нешто што бараш
------------------------------------------
ЕДИТ
еве ја шемата, треба малку да ја промениш, поточно треба да додадеш само 2 дополнителни делови  ;D

паралелно на релето и на онаа 1н4148 диодата ќе додадеш лед диода и сериски отпорник на неа за да ја ограничува струјата низ лед диодата, така ледот ќе свети секогаш кога ќе се уклучи склопот
интегралецот можеш да го замениш со 741 само види внимавај на распоредот на нозете,

уредот (во случајот трафото) ќе го приклучиш на место на кулерот, и набави моќно реле
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве и од мене предлог-шема со коло кое полесно ке го набавиш  ;D ;D Наместо фото,стави НТЦ ,ако немаш опто каплер може и без него - директно 1К од пин 3 на базата на транзисторот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за температурен сензор
« Reply #3 on 10.02.2012, Friday, 12:06:01 (Edited 10.02.2012, Friday, 12:08:27) »
Здаво
Може и поедноставна варијанта, без електроника, ќе земеш еден термостат од перална кој е за температура од 60степени (НЗ= нормално затворен) и ќе го поврзеш со вентилаторот, а термостатот ќе го прицврстиш на намотките, најефтино и најбрзо решение, недостаок е што ќе имаш хистереза од некој степен, ама за оваа работа и не ти треба некоја прецизност.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Здаво
Може и поедноставна варијанта, без електроника, ќе земеш еден термостат од перална кој е за температура од 60степени (НЗ= нормално затворен) и ќе го поврзеш со вентилаторот, а термостатот ќе го прицврстиш на намотките, најефтино и најбрзо решение, недостаок е што ќе имаш хистереза од некој степен, ама за оваа работа и не ти треба некоја прецизност.

хистерезисот е баш добар за таква работа, да се излади трансформаторот првин па после тоа да се пушти повторно во работа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
хистерезисот е баш добар за таква работа, да се излади трансформаторот првин па после тоа да се пушти повторно во работа...

Да да, пожелно е да има хистереза од барем 10-тина степени ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Фала за шемите, голема струја ќе влече трансформаторот, па ќе мора да мал рејел пали голем контакторски релеј кој што ќе го исклучува трансформаторот.
Несакам ваков термостат, мислам да 60 степени ќе ми биде малку, зимно време ок, али летоска кога надвор е 40 степени многу ќе ми биде тесна границата до 60 степена, многу брзо ќе се загрее до 60...
Поздрав......

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На оптокаплерот можеш триак да врзеш и така да го контролираш исклучувањето.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Ја направив оваа првата шема од Девил, нешто ме зафркава и не работи, на пин 3 имам променлив напон зависно од температурата, али на излез на пин 7 имам го имам напонот на напојување 12 волти, константен и не се менува, транзисторот стои закочен и не се активира релето,проверена ни е оваа шема, изгледа да ми е изгорено интегралното ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали со промена на тримерот/потенциометарот што е на пин 2 се менува нешто ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Не се менуваше, открив дека и релето не ми е исправно, а ново, не ми текна да го проверам, тек за неколку недели кога ке бидам дома пак ке си поиграм со колово, мора да го оправам ???

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Просто коло ми прави проблеми ::)
Сега е се како што треба, ново ЛМ311 и на пин 7 не дава побуден напон за транзисторот.
Колкав напон треба да имам за пин 7 за побуда?
Имам нов транзистор и страв ми е да го ставам да не го изгорам оти неможам да купам пак нов овие денови...


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш каков сакаш NPN да користиш, не мора баш тој тип
транзисторот проведува од 0.7V +- кога ќе се донесат на база, провери го потенциометарот да не ти прави проблеми, стави 741 или некој друг интегралец не мора со 311 да го правиш 
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Потенциометарот не ми прави проблеми, на пин 2 ако мерам имам различен напон зависно во која положба е потенциометарот.
На пин 3 имам променлив напон зависно од температурата.
Ми останува да пробам уште со 741 :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колкав напон треба да имам за пин 7 за побуда?

Треба да имаш или 0V или +12V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."