Author Topic: Стерео предпојачувач со сите контроли со TDA1524A  (Read 17085 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ке го користам со засилувач со тда1562 со комјутерско напојување го тестирам добро работии
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
дали уредов кој има ТХД од 0.3% ке го зголеми и ТХД на засилувачот на кој би се користел,на пример појачало кое на 90W рмс дава изобличување од 0.017%

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дали уредов кој има ТХД од 0.3% ке го зголеми и ТХД на засилувачот на кој би се користел,на пример појачало кое на 90W рмс дава изобличување од 0.017%

Да, се зема вкупното THD, значи THD-то на предзасилувачот, THD-то на засилувачот и евентуално ако има уште некоја компонента во ланецот на аудио сигналот (на пример аналоген прекинувач, за бирање на влезови) и се собираат сите THD-иња заедно и го дбиваш „крајното“ THD ;). Мада, реално гледано, за волку моќно засилувачи (како што спомна, 90W), одлично е и ако има вкупно THD до 3% ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На околу 100 вати и со 5% дисторзија,минеш секаде.. 8)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ими ли некоја слична шема,како оваа ама да користи ОП и да има помало ТХД од оваа шема.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ими ли некоја слична шема,како оваа ама да користи ОП и да има помало ТХД од оваа шема.

Има, ама не верува дека има помало THD од ова коло, освен ако не користиш некои многу поскапи операциски засилувачи од наведените ;). Devil имаше направено една шема ;). Со дупли операциски засилувач направено, релативно проста беше, за стерео варијанта ќе ти требаат 4 операциски засилувачи, но подобро е ако се одвоени операциските засилувачи физички, значи две посебни кола со по два операциски засилувачи да искористиш. Искрено сега не можам да ја најдам шемата, не знам каде е :S. Ја побарав, но не успеав да ја најдам :S.

А, еве ја најдов, ;). Ако сакаш ги има и шемите за моно и стерео верзија во attachment-от, со користење на поквалитетни операциски засилувачи можеш да постигнеш многу помало THD ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=282.0

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ако сака некој( и ако може ИК да најде!) една конструкција за која  имам сознанија дека е одлична во работата.Не мора да ја правите целата конструкција(особено оној дел со разделникот за повеке влезови на крајот !).Ако го интересира целата конструкција мислам дека можам да најдам и пп и монтажна шема!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама ова е заедно со контрола за subwoofer, не знам колку ќе му оговара :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
шемава од девил ја имаше еден другар изработено и беше многу задоволен,е сега би сакал да има и потенциометар за balance.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предпојачувач со сите контроли
« Reply #24 on 03.02.2011, Thursday, 01:33:15 (Edited 03.02.2011, Thursday, 03:04:38) »
Можеш да исфрлиш и излез за сабвуфер и оние излези позади.Битно е тоа што ИК има многу добри карактеристики и погледај даташит како работи.Проблем е можеби да го најдеш ИК.

Споено мислење: 03.02.2011, Thursday, 03:04:38
Еве како се изведува баланс

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Може и нешто вака  ;)
Code: [Select]
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://simpleelectronic.com/wp-content/uploads/2010/06/audio-balance-circuit.gif&imgrefurl=http://simpleelectronic.com/tag/sound-sensor/page/2/&usg=__05Uc-q43hOXXwMnP5-CntaB3UVQ=&h=281&w=612&sz=9&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=GDuX4ICSIL0u9M:&tbnh=95&tbnw=206&ei=mV5KTfjsDcOi4Qax4czoCw&prev=/images%3Fq%3Dbalance%2Bcircuit%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26biw%3D1024%26bih%3D649%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=349&oei=mV5KTfjsDcOi4Qax4czoCw&esq=1&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=156&ty=57

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може и нешто вака  ;)
Code: [Select]
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://simpleelectronic.com/wp-content/uploads/2010/06/audio-balance-circuit.gif&imgrefurl=http://simpleelectronic.com/tag/sound-sensor/page/2/&usg=__05Uc-q43hOXXwMnP5-CntaB3UVQ=&h=281&w=612&sz=9&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=GDuX4ICSIL0u9M:&tbnh=95&tbnw=206&ei=mV5KTfjsDcOi4Qax4czoCw&prev=/images%3Fq%3Dbalance%2Bcircuit%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26biw%3D1024%26bih%3D649%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=349&oei=mV5KTfjsDcOi4Qax4czoCw&esq=1&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=156&ty=57

Јас не гледам каде е контролата за Balance, само за Volume и Gain контролата ја гледам ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShefeBt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
Дали ќе можам да го напојувам на напон од 16V  ??? ??? ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали ќе можам да го напојувам на напон од 16V  ??? ??? ???

Види во datasheet-от за колото кој му максимален работен напон, но мислам дека не би требалов да има проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Предзасилувач со TDA1524А
« Reply #29 on 07.02.2012, Tuesday, 23:43:37 (Edited 07.02.2012, Tuesday, 23:48:50) »
Лесен предзасилувач со стандардни контроли ;D