Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 102878 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #255 on 03.02.2020, Monday, 21:18:28 (Edited 04.02.2020, Tuesday, 15:22:09) »
 Мислев од задната страна на сондите.
Како на сликата.

Како ти се тука направени сондите
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
@GigaWatt
Разбрав, ако се класичните буксни со ист промер и влагат во мултиметарот тогаш е во ред. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt
Разбрав, ако се класичните буксни со ист промер и влагат во мултиметарот тогаш е во ред. :)

Да де, и тие буксни што одат во мултиметарот се класични буксни, само што имаат изолација околу самите буксни, ама тоа не е баш толку важно, особено ако влегуваат целите буксни и не стрчи дел од нив ;). Еве како изгледаат ;).



Единствен проблем, се боцкаш од време на време на нив :P ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Должината на каблите претпоставувам треба да биде иста како и оригиналните кабли?
Инаку и јас имам едни сонди што се ептен тенки и остри, се боцкам и јас од време на време. :D





Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Должината на каблите претпоставувам треба да биде иста како и оригиналните кабли?

Или тука некаде... јас нешто подолги ги направив, ама не мерам на милиоми со нив, така да, задоволува прецизноста ;).

Инаку и јас имам едни сонди што се ептен тенки и остри, се боцкам и јас од време на време. :D

Вакви ми дојдоа со тестерот за LED диоди. Сакав на времето да купам вакви, ама еден пријател имаше земено и случајно ги цвикнал, па ми покажа колку е дебел кабелот внатре... неколку лицни :(.

Без разлика, веувам дека сите купечки евтини сонди се вакви, со тенки лицнасти кабли во нив, па затоа решив мои да си правам ;). Ако не повеќе, барем знам колку дебел и каков кабел сум искористил ;).

Користам и купечки, ама почесто ги користам овие моите, што ги имам направено ;).

Инаку, да, овие со врвчиња се многу добро решение, но како што претпоставував, не се челични врвовите :-\. Некое железо се, така да, се виткаат и тапат и треба да ги остриш од време на време. Ги острам и пазам тие на LED тестерот, ама само поради тоа што поретко го користам како инструмент и најчесто стои во фиока. Ако редовно го користев, и за него ќе направев вакви, какви што имам направено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #260 on 07.02.2020, Friday, 19:53:34 (Edited 08.02.2020, Saturday, 01:44:42) »
Еве ги и моите кастум маде сонди денес се готови  ;D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со среќа да си ги користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #262 on 12.02.2020, Wednesday, 23:51:14 (Edited 13.02.2020, Thursday, 00:20:24) »
ZEAST 19A




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега ќе се фалиш, а, откако ти стигна ;D.

Со здравје да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Морам да се фалам, прв ми е ваков малку посериозен инструмент. :)
А најавив одамна дека сум го нарачал.


Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #265 on 05.03.2020, Thursday, 06:18:04 (Edited 05.03.2020, Thursday, 16:50:39) »
Имам намера да купам од интернет 1 Мултиметар. Би купил некој од предходно спомнатите.  ;)
UNI-T UT890D
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32818437122.html




или посериозен сум за Vici VC99 3 6/7

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32823309008.html






Не се разбирам многу од Мултиметри, па разгледував некои предлози спомнати во темава.
Но пред да купам,  да си прашам:
За некои работи кои се пишувани е поминато време, во денешно кога би купувале од интернет, кој Мултиметар ви ваќа око, а кој
 би го купиле?   :)
Технологијата се обновува или надградува, не знам колку брзо во некоја област.
Јутуб понекогаш помага. На пример ќе побарам видео за топ 10 Мултиметри за оваа година. За пример:



Или често разгледувам експонати од саем , пред да купам нешто.
Или на некоја интернет продавница го пишувам бренд (на пр. Mastech), па барам кој е најнов модел или кој има највисок број во серијата (на пр.MS8269) при предлог од брендот (на пр. од ибеј). Па ќе извади некоја адреса,

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/292890124114




за кој во суштина не знам што купувам или ќе ми стигне саемски експонат.   :o   ;D   ::)

Но над се , најприфатливо ми е искуството на практичари.
 ;D

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Еве уште една информација плус. Гледав сега во лидл наредната недела излегува околу 12 евра мислам беше :) колку се прецизни незнам ама можеби некој ќе се заинтересира :) позз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #267 on 05.03.2020, Thursday, 16:55:25 (Edited 06.03.2020, Friday, 22:56:41) »
@Пријателот: Јас Vici-то би го земал без размислување. За таа пара е повеќе од одличен. Има auto range, имаш и мануелен range, мери и капацитивност, има индикатор за висина на подрачје (што практично значи дека може да ти функционира и како аналоген инструмент), мери температура и фреквенција, еден куп дигитални функции, 6/7 дисплеј (оди до 6999, па менува подрачје), доаѓа со торбичка, прецизен е... имам еден дома ваков, супер се има покажано ;). Само една маана има, работи на 2 x 1.5V батерии, што практично значи дека често ќе менуваш батерии, но евтини се веќе овие батерии, така да, ова и не е баш така голем проблем, особено не ако не го користиш редовно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Според мене одлуката за каков инструмент да се купи зависи пред се од намената и буџетот со кој се располага.
По интернет има многу тестови и споредби на мултиметри, некои се добри некои се платени да пофалат некоја фирма/модел.
Brand Name мултиметрите секогаш ќе бидат подобри од копиите и инструментите направени за 2$.

Има само неколку фирми во светот кои произведууваат мултиметри, се продаваат од  повеќе од 100 различни брендови со многу минимални измени.

Според мене помеѓу копиите на мултиметри и копиите на копиите  Vici е најдобар,  Uni-T, Mastech Velleman и слични мултиметри се поскапи некои многу поскапи, а го добиваш истиот неквалитет и истите карактеристики.

Неколку рецензии на мултиметри.
Code: [Select]
https://lygte-info.dk/info/indexDMMReviews%20UK.html
Малку за функциите на мултиметрите.
Code: [Select]
https://lygte-info.dk/info/DMMGuide%20UK.html
Јас приметив дека ефтините мултиметри трошат батерии многу  побрзо од brand name мултиметрите.
Имам MertraHit работи на 2 АА и Fluke кој работи на 4 АА двата мултиметри работат со истите батерии повеќе од 3 години.
Имам неколку различни мултиметри, Uni-T, Veleman, Vici и неколку пазарски мултиметри, сите тие бараат нови батерии секој месец без разлика дали ги користам или не.

Колку пари толку музика.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас набавив Dynatek 112 половен, прилично добро се покажа до сега на батерија од 9V е, батеријата еве уште малку една година кај што не е променета со секојдневна употреба ќе ви сликам од внатрешноста (електрониката) некоја слика наскоро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!