Author Topic: Простирање и практичен домет на радио сигнали  (Read 59701 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Простирање и практичен домет на радио сигнали
« Reply #15 on 21.02.2010, Sunday, 20:12:11 (Edited 21.02.2010, Sunday, 21:13:16) »
лелееее што збориш, чекај сигурен си дека се работи за таа снага, дали меревте? Ова ме изненади. На солунска глава скенирав на ФМ ама да знаеш, многу тешко да се најде слободна фрекфенција, јас се обудував да фатам радиа од скопје ама ништо. Ако не ти е тешко пиши што радио користевте за прием и каква антена,  каков беше сигналот, ако имаш запис стави го на youtube, дали беше лето или зима и пиши друго интересно ако не ми текна да те прашам.

?????? Што зборуваш ? Се работи за радио-аматерски репетитор. Р7 поточно. Фрекфенција му е 145.775 MHz -600 KHz прием.

Еве ја станицата :
Code: [Select]
http://www.rigpix.com/icom/ic2e.htm
На LOW вади 150mW.

Нешто почудно, летово е остварен контакт преку Р7 репетиторот со коресподент од градот Ниш. Сепак и теренот си го игра своето. Пример, од Охрид Р7 не се отвара поради опкруженоста на градот од планини.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да ти кажам не ме чуди сега, јас помислив на FM radio 88-108, оти за ФМ радио каналот е широк 250KHz а за радио станица е 9 и 12,5 или 13,5KHz. мислам дека тоа е работата. Иначе јас имам направено врска со PMR токи воки на 31km со 500mW а тоа доколку би го правел ама со FM 88-108 предавтел тешко  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
па да ти кажам не ме чуди сега, јас помислив на FM radio 88-108, оти за ФМ радио каналот е широк 250KHz а за радио станица е 9 и 12,5 или 13,5KHz. мислам дека тоа е работата. Иначе јас имам направено врска со PMR токи воки на 31km со 500mW а тоа доколку би го правел ама со FM 88-108 предавтел тешко  :)

Карактеристиките на простирање на 108 подрачјето и на 144 се горе доле слични :) Само треба саглам антена и да е саглам пропагацијата.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Карактеристиките на простирање на 108 подрачјето и на 144 се горе доле слични :) Само треба саглам антена и да е саглам пропагацијата.
И за фисоките фрекфенции пропагацијата влијае? Јас мислев пропагацијата е некаде до 30MHz а на 50MHz многу малце а погоре скоро ич.

Ме интересира доколку се прави таква врска како во твојот случај од Штип до Солунска глава со таа снага, дали би го постигнал тој домет и на 27, 50, 144, 446, 900, 1800, 2400МХз ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Карактеристиките на простирање на 108 подрачјето и на 144 се горе доле слични :) Само треба саглам антена и да е саглам пропагацијата.
И за фисоките фрекфенции пропагацијата влијае? Јас мислев пропагацијата е некаде до 30MHz а на 50MHz многу малце а погоре скоро ич.

Ме интересира доколку се прави таква врска како во твојот случај од Штип до Солунска глава со таа снага, дали би го постигнал тој домет и на 27, 50, 144, 446, 900, 1800, 2400МХз ???

За секоја фрекфенција важи пропагацијата .)

На 27МХз и под 27 не. Затоа што бранот е голем и ќе ја преприпни солунска глава... на 50 МХз незнам но знам дека пропагацијата баш сега на 6М банд е катастрофа, на 144 кажав, на 443 незнам но мислам дека би требало да успее до таму сигналот, на 900 и нагоре не верувам затоа што на тие фрекфенција атмосферата т.е. честиците во атмосферата играат еден од најголемите фактори т.е. се најголемите влијатели на простирањето на брановите.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Значи за тој тип на врски на таа далечина најдобри фрекфенции се околу 144MHz  :)
Може треба во првиот пост за распространување на радио брановите треба да се додаде који фрекфенции како се однесуваат на различни терени. Опишано е од Борче но сепак мислам дека може да се прошири.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Значи за тој тип на врски на таа далечина најдобри фрекфенции се околу 144MHz  :)

Хм.... зависи од теренот највеќе на тој опсег. Пример, јас од Свети Николе до штип неможам да се слушнам на 144 ради тоа што живеам во дупка т.е. оплружен со згради и терен иако користам 5Вати од двете места и дирекционална Јаги антена со геин од некаде 7-8 децибели.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
А за таков терен треба 50MHz за да со дифраквија се постигне подобар контакт  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
А за таков терен треба 50MHz за да со дифраквија се постигне подобар контакт  ;)

Незнам. Не ме интересирало подрачјето на 6м банд.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Што мислиш дали има влијание на 108 или 144MHz влијание дали е лето или е зима?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Што мислиш дали има влијание на 108 или 144MHz влијание дали е лето или е зима?


Да .) Имам една книга баш за пропагации (малце големка ... и јас не сум ја дочитал), ќе ја најдам па ќе ти пратам линк по ПП за да си ја симнеш.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
супер, баш ме интересира  :) позз
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ај малку офф
Алекс гледа ти си по радио аматерствово
дали сега треба нешто дозволи или да се купуваат пак канали за на CW опсегот
и како оди она со поврзувањето со други луѓе низ светот
мислам што ти треба, треба некоја дозвола или ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Ај малку офф
Алекс гледа ти си по радио аматерствово
дали сега треба нешто дозволи или да се купуваат пак канали за на CW опсегот
и како оди она со поврзувањето со други луѓе низ светот
мислам што ти треба, треба некоја дозвола или ?

CB? Незнам дали треба дозвола, но знам дека треба административна такса од 550 денари. Информирај се во Агенцијата за Електронски комуникации. Но најдобро би било е да го положиш испитот за радио аматер, потоа сите радио аматерски опсези ти се отворени .)

Закупување на канали/фрекфенции во радио аматерскиот свет не постои.

За комуникации со цел свет на CB ти треба мислам АТ дозвола т.е. дозвола или знак за работа од страна на ЦБ Алфа Танго дивизијата ... но мислам дека и со обичен знак се работи (Z3 знак).
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
А овие знаците како може да се добијат, се купуваат ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!