Author Topic: Што фаќате со вашите sdr-и  (Read 1528 times)

TeslaBt

  • Guest
Што фаќате со вашите sdr-и
« Opened on 12.01.2016, Tuesday, 15:17:34 »
Што се фаќате со вашите донглиња радио аматери и ентузијасти по радио техниката. Ајде јас првин да почнам. Вчера додека буричкав во еден куп со електроника си најдов USB ТВ тунер. И прво што ми текна да го отворам и да видам дали го има тој чип што ми треба RTL2832U. И за среќа го имаше. И се решив да го испробам. Освен таксисти и радио ништо друго не фатив. Сега разгледувам што антена да направам за подобар прием. Сите што имате SDR-и немора да се RTL можи и hackRF и bladeRF што имате.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Што фаќате со вашите sdr-и
« Reply #1 on 13.01.2016, Wednesday, 11:30:57 »
Јас имам фатено и разни дигитални линкови, аматерски радио сателити, комуникации во PMR446 опсегот итн. Сепак важно е да се има добра надворешна антена која ќе биде што е можно повисоко поставена. Добра опција се и старите надворешни јаги или log periodic антени за телевизиски прием бидејќи голем дел од нив покриваат подрачје од некаде 170 до 800 мегахерци, иако послаб прием со ваква антена е возможен и надвор од овие фреквенции.

Јас бев во можност да искористам RG6 кабел со просечен квалитет кој се покажа како одлично решение за приem со SDR-от. Проблем беше да најдам адаптер F конектор (за RG6) кон MCX каков имам на SDR стикот ама го најдов на Aliexpress.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Што фаќате со вашите sdr-и
« Reply #2 on 13.01.2016, Wednesday, 13:14:31 »
Денес импровизирав антена од жица и успеав да го фатам другар ми на 2м Аматерски со 1 ват на оддалеченост од прилика 4 километри.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што фаќате со вашите sdr-и
« Reply #3 on 13.01.2016, Wednesday, 20:45:12 »
Јас освен таксисти, радиоаматери и чат пат по некој друг. Има и некои непознати дигитални сигнали. Друго не фаќам, можеби се наоѓам на чурук место за да имам достап со повеке радио сигнали а и немам надворешна антена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Што фаќате со вашите sdr-и
« Reply #4 on 13.01.2016, Wednesday, 21:12:45 »
Не се работи за чурук место или не, за се треба добра антена :)
Hams do it! With Frequency