Author Topic: Како да поврзам синтисајзер со компјутер ?  (Read 922 times)

Offline jarva

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Здраво
Имам еден интересен синтисајзер и сакам да го поврзам со PC.
Синтисајзерот не е професионален !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
е објасни каков приклучок има синтисајзарот.Ако нема линиски излез(лине оут) ,ако одиш преку слушалките,тогаш набави кабел со 3,5 мм стерео џекови(од малите) и врзи го синтисајзерот на лине ин од звучната на ПК.Не заборавај да го подесиш влезот на ПК,затоа што може да миде мутиран или намален.Тоа направи го во Контрол панел -саунд анд аудио девицес
- миксер. Најди некој програм како Саунд форџ ,Неро вејв едитор... со кој ке го снимаш синтисајзерот.И прашај го ГигаВат- тој прави домашни снимки.. :D :D :D ;)...мислам.. :o ;)

Offline jarva

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам синтисајзер со компјутер ?
« Reply #2 on 04.11.2010, Thursday, 09:41:54 (Edited 04.11.2010, Thursday, 09:44:04) »
Па синтисајзеров е со Out - За звучки, јас слушнав дека може да се поврзе на MIC

Споено мислење: 04.11.2010, Thursday, 09:44:04
Иначе од програмиве за аудио ги имам многу , ACID,SoundForge,FL Studio , И др

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па синтисајзеров е со Out - За звучки, јас слушнав дека може да се поврзе на MIC

Споено мислење: 04.11.2010, Thursday, 09:44:04
Иначе од програмиве за аудио ги имам многу , ACID,SoundForge,FL Studio , И др

А да сликаш од позади каде што се излезите и да ни покажеш каков тип на излези има? Или барем да наведеш марка и модел на сајзерот и еветуално линк со спецификации?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немој на мик. таму имаш и едносмерен напон за кондензаторски микрофон,ке има брум.Оди посигурно е со лине ин.