Author Topic: Дигитално ехо  (Read 856 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дигитално ехо
« Opened on 25.07.2010, Sunday, 20:15:23 (Edited 26.07.2010, Monday, 02:48:32) »
Ова е шема на дигитално ехо,кое служи како гитарски ефект,ама може да се употреби и да  се *освежи* некој постар разглас кој нема вградено таков ефект.Проблемот може да биде интегралчето,кое да спомнам дека не беше поскапо од 6-7 ЕУ.Да напомнам дека ценетите форумџии не треба да се лутат ако не поставам и печатена плочка за некој уред,па мораат сами да ја проектираат.Ама така подобро се учи..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитално ехо
« Reply #1 on 26.07.2010, Monday, 02:47:24 »
Да напомнам дека ценетите форумџии не треба да се лутат ако не поставам и печатена плочка за некој уред,па мораат сами да ја проектираат.Ама така подобро се учи..

Па да, али ако некој веќе има направено ППК, фер е да ја стави. Кога ќе нема ППК од определено коло, фер е некоја ако ја направи да ја стави и други да може да си ја симнат, не реди друго, некогаш еден ќе направи, друг пат друг... и така се учи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дигитално ехо
« Reply #2 on 26.07.2010, Monday, 03:19:48 »
Жалам,ама печатената плочка ја правам секогаш спрема условите - кутија,расположлив материјал.Многу често ја нанесувам со трансфер хартија  директно на плочка,а компот го форматирам барем на 3 месеци,па многу такви опции одат во неповрат.