Author Topic: Стерео предавател  (Read 5770 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #30 on 01.11.2012, Thursday, 13:23:24 »
Пробав 2 апаратчиња за во кола на упаљач и како што кажавте немаат стерео.

Quote
Затоа што многу работи НЕМА, нема ни да има електроничари хобисти за некое време во оваа држава  . Ако сакаш да направиш некој склоп ке треба да го прошеташ цело Скопје и вероватно ке ги најдеш сите делови, а може и не... а ако правиш предавател, тешко тебе, пола делови ги нема во македонија и скоро сите RF транзистори неможе да се купат кај нас, и тие што ги има се прескапи и со чуден квалитет.
Првин, мене ми е неисплатливо да дојдам во Скопје, да ги барам продавниците, па да ги барам деловите, а второ, ова беше да видам дали може нешто да се најде, ем да потрошам време, ем да научам нешто. Па на крај, ако ништо не биде кабелот е секогаш тука.
Quote
Види,треба многу пари ,а богами и знаење да се направи стерео предавател.И второ-преку компјутер ке си пушта музика.
Не знам колку е оправдано да даде стотина евра,ако може да се реши со кабел,ама... се е лична работа.Сите варијанти ги виде мислам.На крај нека си одлучи самиот.

Веројатно не е оправдано да се фрлат 100 евра секако, кабелот е тука секогаш, а личната работа кај мене е тоа што сакам да научам нешто и по можност да направам нешто корисно.

Батка го погледнав твојот ФМ предавател ама доста е комплициран има многу делови, дали ке се најдат и колку ке чини од прилика?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #31 on 01.11.2012, Thursday, 15:21:17 »
За тоа ти зборувам! Скап е уредот  и за тоа велам дека не треба за во соба да се прави.Нема логика за десетина метри.Подобро направи си го оној предавател кој се става во УСБ и има домет до 20 метри во стан( од соба во соба!)Звукот е сосема солиден за домашно слушање ,а цената е некаде 200 денари.Нема посебно напојување,калемот е печатен,лесно е подесувањето и нема екстра -скапи делови.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #32 on 01.11.2012, Thursday, 16:55:38 »
Ке може да ја постирате шемата тука, не успеав да го најдам.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Стерео предавател
« Reply #33 on 01.11.2012, Thursday, 17:22:13 »
шемата ја постираше батка. види 5-6 поста наназад

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #34 on 07.11.2012, Wednesday, 17:27:02 »
Имам стерео кодер шемичка со 3 интегралци али проблемот е завојницата 1 милихенри инаку користи CD 4018,SN7473 2XBC547C I TL081неколку блокчиња и еден фет транзистор BF245C и кристал 456 килохерци.Не е којзнае што али сепак свири супер како за почетник би ти било супер.