Author Topic: Стерео предавател  (Read 5774 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стерео предавател
« Reply #15 on 30.10.2012, Tuesday, 21:20:03 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 21:24:19) »
Сакам да го користам ова преку безжично, а на компјутерот да ми стои кабелот.За 1 месец сменив 3 кабли заради неквалитет и преместување нон стоп, натаму наваму, ке го повлечам, и едноставно сакам поедноставно решение

Купи си поквалитетни кабли ;). Ако сакаш, можеш и сам да си направиш ;). Имаш многу добри стерео кабли (само кабел, без конектори, на метро ;), купуваш колку сакаш ;D) од Tasker во Loging ;). Квалитетот е на ниво ;). Не е феноменален, ама е прилично солиден ;). И јас исто правам, за да не купувам „Кинески крпеници“, сам си ги правам скоро сите кабли ;).

Е сега, да се разбереме, и овие не се неуништливи... исто како и било кој предавател ;D. Ако планираш да ги тегнеш и газиш, за некое време и овие ќе откажат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #16 on 30.10.2012, Tuesday, 21:38:06 »
е Гига, арно велиш да не ги гази, ама нема ваљда да ги прескока на секое... Имам земено аудио кабли за во кола, добро се покажаа, ги има во сиве овие продавници за аудио опрема за во автомобил, јас ги зедов од дог секјурити, а ти од кај ќе си земиш-твоја одлука. Само овие од двете стани имаат округли конектори-РЦ или какао ги викаа... значи од една страна ќе ти треба или конвертор или да ги прелемиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стерео предавател
« Reply #17 on 30.10.2012, Tuesday, 23:12:06 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 23:14:27) »
Имам земено аудио кабли за во кола, добро се покажаа, ги има во сиве овие продавници за аудио опрема за во автомобил, јас ги зедов од дог секјурити, а ти од кај ќе си земиш-твоја одлука.

Имаше една фирма за опрема за car audio, мислам дека имаа продавниче малечко во подрумот на Ramstore, ама го затворија :S. Ни знам кој бренд се, ни знам кој ги произведува, само знам неколку DJ-и кои ги имаа купено баш поради проблеми со кабли (најверојатно истите се, или ист бренд, серија...) и колку што слушам, каблите биле одлични ;). Дебели и многу издржливи, така да, во овие „аудио“ круговиве во Скопје, овие кабли (за car audio) се ептен фалени во однос на издржливост ;D. Па и за квалитет. Сите кои сакаат издржливи кабли, купуваат кабли за audio за во кола ;D.

Само овие од двете стани имаат округли конектори-РЦ или какао ги викаа... значи од една страна ќе ти треба или конвертор или да ги прелемиш.

Имале и такви со 3.5mm-тарски џек ;D. Бил ептен дебел (пластиката околу него барем била таква), ама супер работел ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #18 on 31.10.2012, Wednesday, 00:19:58 »
да да околу 5 мм има околоп. Мислам е некој силикон или гума... Може да има и 3.5мм, али не ми спотребало не сум сретнал...

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #19 on 31.10.2012, Wednesday, 13:46:45 »
1x 38KHz Crystal Oscillator    NEMA
 1x 3.5T Variable Precision RF Coil NEMA
 1x 10uH Inductor NEMA
4x 10uF/50V Gold Audio Capacitors  NEMa
2x 1nF Mylar Capacitors  nema


Ми фалат повеќе делови, ке пробам да најдам оние за афтомобили на упаљач што работат, да видам што квалитет даваат

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #20 on 31.10.2012, Wednesday, 14:28:11 »
Затоа што многу работи НЕМА, нема ни да има електроничари хобисти за некое време во оваа држава >:( . Ако сакаш да направиш некој склоп ке треба да го прошеташ цело Скопје и вероватно ке ги најдеш сите делови, а може и не... а ако правиш предавател, тешко тебе, пола делови ги нема во македонија и скоро сите RF транзистори неможе да се купат кај нас, и тие што ги има се прескапи и со чуден квалитет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #21 on 31.10.2012, Wednesday, 22:09:38 »
1x 38KHz Crystal Oscillator    NEMA
 1x 3.5T Variable Precision RF Coil NEMA
 1x 10uH Inductor NEMA
4x 10uF/50V Gold Audio Capacitors  NEMa
2x 1nF Mylar Capacitors  nema


Ми фалат повеќе делови, ке пробам да најдам оние за афтомобили на упаљач што работат, да видам што квалитет даваат

За тоа зборувам цело време.Друго,овие уреди што колегиве ти ги презентираа прво се скапи,имаат голем домет и треба доста знаење да ги направиш! И треба дозвола за емитирање! ;D Разгледај го оној мој постиран уред со два фет-а и плочка во вид на стик.Како порачан е за тебе.Ова со трансмитер за кола ти е добра замисла и јас така би играл. :D :D

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Стерео предавател
« Reply #22 on 31.10.2012, Wednesday, 22:43:43 (Edited 31.10.2012, Wednesday, 22:49:55) »
1x 38KHz Crystal Oscillator    NEMA
 1x 3.5T Variable Precision RF Coil NEMA
 1x 10uH Inductor NEMA
4x 10uF/50V Gold Audio Capacitors  NEMa
2x 1nF Mylar Capacitors  nema


Ми фалат повеќе делови, ке пробам да најдам оние за афтомобили на упаљач што работат, да видам што квалитет даваат

Тие за во автомобил, за на "упаљач", со приклучок за USB MemStick, не се стерео..... Досега минимум 4 модели (веројатно кинески) имам разгледувано и не се стерео. Само се направени да се пали стерео сјаличката, пуштаат само пилот од 18kHz. Но пробај да пуштиш вистински стерео звук/сигнал, нема делење.

Исто запримети на паковките, никаде не пишува (нема нагласено) STEREO, туку само пишува FM.

Ако ги најдеј некои да се вистински стерео = пиши.

Споено мислење: 31.10.2012, Wednesday, 22:49:55
Затоа што многу работи НЕМА, нема ни да има електроничари хобисти за некое време во оваа држава >:( . Ако сакаш да направиш некој склоп ке треба да го прошеташ цело Скопје и вероватно ке ги најдеш сите делови, а може и не... а ако правиш предавател, тешко тебе, пола делови ги нема во македонија и скоро сите RF транзистори неможе да се купат кај нас, и тие што ги има се прескапи и со чуден квалитет.

Дали може да се најде на форумот (или ако нема ние да собериме) список со e-mail адреси од продавниците кои продаваат електроника?

Дали ако им пишеш побарување за неко(и) елементи, продавниците одговараат на e-mail? - Дали некој има вакво искуство?

P.S.
Мене апсолутно ми е не-исплатливо да одам од продавница до продавница.

А пак на телефон, додека се разбериме, која буква, која бројка, што е, .... и т.н.....

А вака на e-mail ќе биде точно напишано што-е-како-е, и може плус слика да се attach-ира да се гледа како изгеда, па дури и datasheet.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #23 on 31.10.2012, Wednesday, 22:58:28 »
- Алфа Електроник
- ГАЦ
- лОГИНг
Одговараат на мејл

ЕФОР не одговараат на мејл но одгораваат на скајп

БТ Електроник немаат интернет а камо ли мејл

Во спат колку да знаете, транзисторите од "марката" MEV се како осигурачи, стави-прегори
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #24 on 31.10.2012, Wednesday, 23:26:24 »
Нема врска што не се стерео,битно да направиш да работи и да слушаш музика. ;D Еве за овој УСБ уред ти зборувам да го направиш

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Стерео предавател
« Reply #25 on 31.10.2012, Wednesday, 23:47:01 »
Нема врска што не се стерео,битно да направиш да работи и да слушаш музика. ;D Еве за овој УСБ уред ти зборувам да го направиш

Побарувачот баш побара стерео. Ако му одговара да не е стерео, тогаш ок.

Некој му предложи од оние предавателчиња купечки/готови, за во кола за на упаљач. Она што укажав дека не се стерео, кажував за тие купечките што се вртат по продавници, за на упаљач во кола, на кои на нив има приклучок да ставиш USB MemStick со MP3 музика, што ги слушаш на станица на радио во колата. За нив укажувам дека досега све што сум сретнал не се стерео.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #26 on 01.11.2012, Thursday, 09:05:43 »
Види,треба многу пари ,а богами и знаење да се направи стерео предавател.И второ-преку компјутер ке си пушта музика.
Не знам колку е оправдано да даде стотина евра,ако може да се реши со кабел,ама... се е лична работа.Сите варијанти ги виде мислам.На крај нека си одлучи самиот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #27 on 01.11.2012, Thursday, 11:49:25 »
Од друга страна, за стотина евра ќе набави кабел тенк да го гази да нема гајле.. Имам сретнато такви кабли, буквално наменети за да бидат прегазени од тешка артилерија, но за воени цели, така да тешко се набавуваат.
Ако е целта да се направи радио-станица е една работа, а ако е целта да се пренесе звукот од лаптоп до аудио систем, мислам дека е подобро со аудио-авто кабли кои што ги спомнав погоре, па во краен случај, ако не не е којзнае колку битен квалитетот на звукот, може да се направи кабел и од силиконска жица со дијаметар 1-1,5мм тие барем имаат поеластичен оклоп. Во зависност од далечината, овие каблињава од мобилни телефони се покажаа доста издржливи, па може да се поврзе и со тавко кабле.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #28 on 01.11.2012, Thursday, 12:08:15 »
Глејте по насловот, 90% човекот сака предавател а вероватно 10% е кабел..
За предавател е лесно ако не е стерео и не е многу скапо, ке го фати може 1000ка за да го направи ама ако прави и стерео, е тоа ке биде скапо како Батка што кажа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #29 on 01.11.2012, Thursday, 12:21:25 »
Затоа пишав што е целта... Патем за верониката имам слушано многу добри критики, значи е добра и проверена шема, секако и комплицирана...