Author Topic: Стерео предавател  (Read 5775 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Стерео предавател
« Opened on 29.10.2012, Monday, 16:32:53 »
Ме интересира дали може да се направи еден трансмитер што ке предава на некоја ФМ фрекфенција која ке можам да ја слушам на мојот домашен систем кој е стерео, а да не користам кабли кои не се практични за лаптоп. И дали е практично и исплатливо да се направи?

Пребарав на брзинка па може и да не е на вистинско место темава, ако не е се извинувам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #1 on 29.10.2012, Monday, 18:11:36 »
темата е преместена, објавувај во соодветен подфорум :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #2 on 29.10.2012, Monday, 22:38:23 »
Се извинувам, набрзина напишав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #3 on 29.10.2012, Monday, 22:48:39 (Edited 29.10.2012, Monday, 23:21:02) »
Проблемот е во она СТЕРЕО ! Предавател можеш да направиш,јас ставив наједноставна варијанта пред два дена со само еден ИК  и нешто ситни делови.Има постирано ( со печатена плочка ) и еден мал предавател со напојување од USB порт.Овие предаватели имаат  50-100 м домет во домашни услови.За да добиеш стерео сигнал треба да направиш стерео кодер  на кој ке поврзеш лев и десен канал од некој стерео извор на сигнали,а на крај се добива MPX ( композитен сигнал со пилот фреквенција од 19 Khz која е потребна за отворање на стерео-кодерот на FM рисиверот).За тоа треба малку повеке знаење ,инструменти и пракса,Ако сакаш некоја таква поозбилна изведба побарај на Форум или на Гугл - под- Вероника ФМ ТХ и погледни што треба да се направи за тоа.И друга напомена - зрачење на ваков сигнал ,со поголема јачина подлежи под санкции на АЕК  бидејки е против законска.
Види го постов
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2211.0

Offline i_ivica

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #4 on 30.10.2012, Tuesday, 09:34:43 »
Разгледај го ова ИК. Содржи стерео кодер, ФМ модулатор и ВФ засилувач.
Ова го имам многу одамна изработувано, но не можев да најдам 38kHz кристал, па се откажав и го немам тестирано.

Code: [Select]
http://renminbao.com/rmb/electronics/stereo/ba1404.pdf
Поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #5 on 30.10.2012, Tuesday, 13:15:18 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 13:23:34) »
Таков кристал има во гац ама бидејки само тамо го има се дрзнуваат да лупнат многу голема цена за истиот. Кој му е хитно да купи е 100-150 денари.

Иначе тоа IC има RF засилувач но како што се сеќавам засилува до кај 12mW

EDIT: Интегралното коло е супер, ако го има некој сретнато ba1404 по продавниците во DIP куќиште нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #6 on 30.10.2012, Tuesday, 14:46:07 »
Ми се допаѓа ова со интегралецов, ке побарам да видам дали ке го најдам кристалот и интегралното, па ке пишам. Инаку 12mW на колку метри ке емитуваат?

Offline i_ivica

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #7 on 30.10.2012, Tuesday, 15:58:06 »
Вкупната дисипација на интегралецот е 1200mW за типот BA1404, односно, 450mW за типот BA1404F.
Инаку, вакви ИК се користат за апликации токму како што ти е потребно на тебе, да не поврзуваш со кабел т.е. за мал домет.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Стерео предавател
« Reply #8 on 30.10.2012, Tuesday, 16:05:35 »
Ме интересира дали може да се направи еден трансмитер што ке предава на некоја ФМ фрекфенција која ке можам да ја слушам на мојот домашен систем кој е стерео, а да не користам кабли кои не се практични за лаптоп. И дали е практично и исплатливо да се направи?

Комплетен стерео предавател со само еден чип:
Code: [Select]
http://elcircuits.com/bh1417-chip-usb-fm-transmitter-for-laptop/
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/BH1417_PLL_Stereo_FM_Transmitter.php
А зашто комплицираш, што проблем е да брцнеш кабел у лаптоп?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предавател
« Reply #9 on 30.10.2012, Tuesday, 17:07:12 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 18:57:36) »
Таков кристал има во гац ама бидејки само тамо го има се дрзнуваат да лупнат многу голема цена за истиот. Кој му е хитно да купи е 100-150 денари.

Иначе тоа IC има RF засилувач но како што се сеќавам засилува до кај 12mW

EDIT: Интегралното коло е супер, ако го има некој сретнато ba1404 по продавниците во DIP куќиште нека пише.

Не сум сигурен дали од ГАЦ се во ред,односно дали се со основна фреквенција од 38 кхз.Земаа двајца од Велес ,ама кај едниот пилотот не одеше,т.е кварцот не даваше 19 Кхз,односно воопшто не осцилираше.Иначе ова ИК не ми се допаѓа многу,бидејки сигналот кој го добивате како низ инка да излегува.Има шеми на стерео кодери каде се добива 38 кхз со едноставни делители со ИК и доста се стабилни.Сепак,наједноставна варијанта ти е да преправиш мал сендер за кола кои се продаваат за во упаљачот.За веколку метри домет доволен е и еден таков кој се продава од 300-500 ден комплет со далечинско.
Еве рдна шема на стерео кодер со едноставни делови :керамички филтер 455 Кхз,CD 4011,4018,4013,4066 и нешто ситни делови

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Стерео предавател
« Reply #10 on 30.10.2012, Tuesday, 19:24:07 »
Quote
А зашто комплицираш, што проблем е да брцнеш кабел у лаптоп?
Сакам да го користам ова преку безжично, а на компјутерот да ми стои кабелот.За 1 месец сменив 3 кабли заради неквалитет и преместување нон стоп, натаму наваму, ке го повлечам, и едноставно сакам поедноставно решение

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #11 on 30.10.2012, Tuesday, 20:06:44 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 20:49:25) »
земи си мп3 модулатор за кола стави го на 12 волти и тој има влез за надворешен уред со кабелче конектирај го

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #12 on 30.10.2012, Tuesday, 20:40:17 »
StefanJapanac со ова коло ке имаш околу 30-50m домет. Иначе со оние предавателчиња за во кола не очекувајте поголем домет 10m, а стереото ке се изгаси и на помалце од 10m. Имам тестирано со такви модулатори и знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Стерео предавател
« Reply #13 on 30.10.2012, Tuesday, 20:50:33 (Edited 30.10.2012, Tuesday, 21:21:43) »


еве еден предавател од мене полски е имам и шема ке ставам ама пресложен е за тебе инаку одличен звук дава

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Стерео предавател
« Reply #14 on 30.10.2012, Tuesday, 20:58:57 »
Јас го имам направено овој предавател:

Code: [Select]
http://pira.cz/entx2.htm


Го имам изработено и тестирано на 7km, се фаќа беспрекорно и се слуша чисто и убаво како да си пуштил песна од MP3 плеер.

Стојам на располагање ако решиш да го правиш :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.