Author Topic: Помош за Радио предавател  (Read 1895 times)

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Помош за Радио предавател
« Opened on 07.10.2012, Sunday, 05:45:51 »
Еве шемава пробав да ја направам во PCB Wizzard ама имам некаде грешки и има некој елементи што незнам каде да ги поставам.

Го поставив и проектот, па ако може некој нека ги поправи грешките.
Не ми е јасно кој елемент да го ставам за BF961 дека е со 4 изводи, незнам како да го поврзам променливиот отпорник, калемите L2 и L3, и незнам кој елементи да ги ставам на местото на Audio IN, RF Out и +6-12V.
Ме интересира и дали има некоја замена за  BF961 дека неможам да го најдам во Скопје.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за Радио предавател
« Reply #1 on 07.10.2012, Sunday, 12:47:04 (Edited 07.10.2012, Sunday, 12:51:46) »
Водовите ти се претенки,а распоредот не е идеален и ке има мешање на степените.Бидејки има повеке степени кои треба да се одделат ,треба да предвидиш место за прегради.Се работи за ВФ а не НФ шема.Побарај литература и прочитај,има некои други правила при конструкција на ВФ уреди.Еве изглед на готов модел ,без преградите,

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Наместо 2n2219 стави 2N4427 и ке имаш поголема снага (домет) а ако не ти се даваат многу пари имаш 2N3866.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Каде можам да најдам литература на македонски или српски за ВФ техника?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На македонски !:: ;D ... ,а најдобео е да ја данлаудираш книгата на Др.Божо Метзгер * Приручник за радио-аматере и техничаре* .Немам во моментов линк,ама знам дека некој од Форумов ја ставаше на box.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Фала ја најдов книгата.