Author Topic: Помош околу радио  (Read 2250 times)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Помош околу радио
« Opened on 06.09.2012, Thursday, 10:52:20 »
Значи вака. Сакам да направам радиото да ми фаќа поголем обсег на фреквенции  ;D . Радиото е старо ... сакам да знам дали можам да си направам променлив кондензатор... гледав на нет нешто ама тоа повеќе ме збуни... и претешко е за мене ...
знам дека има отворено тема за ова ама јас ништо не разбрав  ??? ???



Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу радио
« Reply #1 on 06.09.2012, Thursday, 16:05:55 »
Сам да направиш променлив кондензатор е малку мазохистички.Ако сакаш да го поместиш опсегот можеш паралелно да додадеш блок кондензатори,да го замениш со поголем или помал променливиот кондензатор.Тој на сликата е стирофлекс со повеке сегменти ( на една осовина има повеке  секции- за влезен дел за осцилатор, за BFO  итн. Зависно од шемата.во некои слушаи каде капацитетите се помали се користи капацитативна диода за менување на капацитетот во осцилаторното коло со помош на променлив напон .

Trolko

  • Guest
Одг: Помош околу радио
« Reply #2 on 06.09.2012, Thursday, 16:10:09 »
Земи со штрафцигерче и развлечи ги тие калемчињата што се наоѓаат околу променливиот кондензатор :)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Помош околу радио
« Reply #3 on 06.09.2012, Thursday, 17:24:35 »
Фала batka. ке пробам па ќе напишам како е, дали биднало нешто... Е сега ... :-[  :-[ може   ке бидам смешен ама на кои електроди да го поставам кондензаторот има ли врска???

како што рече Trolko така веќе имам пробано и немаше баш голем ефект... се забележуваше мала промена де :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу радио
« Reply #4 on 07.09.2012, Friday, 02:28:31 »
Фала batka. ке пробам па ќе напишам како е, дали биднало нешто... Е сега ... :-[  :-[ може   ке бидам смешен ама на кои електроди да го поставам кондензаторот има ли врска???

Помеѓу оние две меѓу кои се менува капацитивноста ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу радио
« Reply #5 on 07.09.2012, Friday, 15:21:53 »
Има батка! Имаш некои со 4 ама и со 6 изводи,па пробај прави комбинации. ;D

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Помош околу радио
« Reply #6 on 07.09.2012, Friday, 21:03:20 »
И како и секогаш крајниот резлутат е УСПЕХ, успеа  и тоа што го замислив ...   ;D  :D  ;D  :D
фала на ситеее  :-* ХАХАХа   (АДМИНИ слободно затворете ја темава)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу радио
« Reply #7 on 07.09.2012, Friday, 23:48:10 »
Не го разбрав човеков - свати ли некој зошто се смее и што направил? Да погодуваме?

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Помош околу радио
« Reply #8 on 08.09.2012, Saturday, 22:50:11 »
паричка за одговор  ;D
па му успеало да стави кондензатор и да го помести опсегот, а не гледа дека средниот извод е залемен на маса, па прашува на кои ножички да залеми, е сега ова е голем ќејф кога има успех во експериментот, а на сликата е прикажан за АМ и Фм модулација, средни и УКБ, може комшијата има некој постар модел на бежичен телефон и сега можеби слуша муабети  ;D - претпоставка, нека одговори што доби плус од фабричките параметри  на приемникот

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Помош околу радио
« Reply #9 on 09.09.2012, Sunday, 23:34:14 (Edited 10.09.2012, Monday, 02:02:04) »
сакав да кажам дека опсегот се помести...didy а добра идеа ми даде за ова со комшијата ;D