Author Topic: Реле и Arduino Mini Pro  (Read 2832 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Реле и Arduino Mini Pro
« Opened on 10.11.2014, Monday, 00:41:53 »
Сакам да прашам дали е можно од промена на состојбата на реле-то значи при 1-2 отворања на следното отворање/затворање Arduino-то да почнува се ‘‘пригубува‘‘ во смисла екранот да почнува да дава непознати карактери во смисла на измешување на сите карактери.. ?
Благодарам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #1 on 10.11.2014, Monday, 02:29:11 »
Во смисла е можно, само не наведе како го „возиш“ „драјваш“, побудуваш релето, дали имаш заштитна диода од намотката према маса поставено и слично, да не му ја надминуваш максималната струја на излез од ардуиното ?

дали провери дека е се точно поврзано, колку си сигурен за исправноста на кодот кој го користиш
можеби имаш негде грешка

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #2 on 10.11.2014, Monday, 14:49:36 (Edited 10.11.2014, Monday, 14:59:57) »
Па според тоа што ми го наведи авторот на кодот кај него совршено работел кодот а и ардуиното кајмене проблемот настанува после 2-3 отворања затворања може и после второто на релето иначе релеата се купени готови од ebay 2 релиња и се директно поврзани на арудиното .

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #3 on 10.11.2014, Monday, 18:42:36 (Edited 10.11.2014, Monday, 18:53:53) »
Стави диода паралелно со релето.

Жан

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #4 on 11.11.2014, Tuesday, 00:11:39 (Edited 13.11.2014, Thursday, 00:06:40) »
Па релеите се вакви



и директно ми се поврзани не би требало да ставам диода бидеќи има или грешка сум ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #5 on 11.11.2014, Tuesday, 00:20:42 »
Да, не мора да ставаш си има на плоча се што му е потребно, напонот за релињата доколку е истиот со онај од ардуиното можно е да прави проблем, посебно ако го напојуваш цел склоп преку USB без надворешно напојување, јас имав вакви релиња од ebay тргаа по 100mA, ми правеа пад на напонот и се губеше контролерот, пушти ја програмата во празен од, на излез стави само лед диоди со некое отпорниче и види дали ќе работи како што треба, набљудувај ги лед диодите како реагираат.
Поради тоа што IDE-то на Arduino-то нема дебагер можеш да си ја дебагираш програмата со помош на праќање пораки на сериски порт, кога ќе се случи некое дејство да ти испринта на сериски што се случило. (ок малку покомплицирано е, ама ја гледаш поентата)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #6 on 11.11.2014, Tuesday, 00:52:11 »
Па релеите се вакви
Тоа прво требаше да го кажеш, инаку од каде би знаеле ние какви се релеите.
Жан

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #7 on 12.11.2014, Wednesday, 00:28:05 (Edited 12.11.2014, Wednesday, 00:29:45) »
Па релеите се вакви
Тоа прво требаше да го кажеш, инаку од каде би знаеле ние какви се релеите.
Па мислам јасно кажав дека купив готови релеи од eBay сигурно под готови релеи мислам на склопени со се а не само на релето. 2-3 поста погоре..
Да, не мора да ставаш си има на плоча се што му е потребно, напонот за релињата доколку е истиот со онај од ардуиното можно е да прави проблем, посебно ако го напојуваш цел склоп преку USB без надворешно напојување, јас имав вакви релиња од ebay тргаа по 100mA, ми правеа пад на напонот и се губеше контролерот, пушти ја програмата во празен од, на излез стави само лед диоди со некое отпорниче и види дали ќе работи како што треба, набљудувај ги лед диодите како реагираат.
Поради тоа што IDE-то на Arduino-то нема дебагер можеш да си ја дебагираш програмата со помош на праќање пораки на сериски порт, кога ќе се случи некое дејство да ти испринта на сериски што се случило. (ок малку покомплицирано е, ама ја гледаш поентата)
Да го имам тој дел од програмата за сериски да видам како работи но сепак мислам дека на сериски си работеше нормално проблемот е во тоа што дисплејот испринтува глупости и да ги звадам сите жици кој се поврзани од дисплејот до ардуиното пак продолжува да се губи.. е сеа дали можи само тој дел од програмата при ваква реакција да прави проблем ?? Иначе само ако го рестартирам целиот склоп односно исклучам уклучам работи нормално но пак до следното реле..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #8 on 12.11.2014, Wednesday, 17:31:21 »
иначе релеата се купени готови од ebay

Терминот "готови релеи од ebay", баш ништо не објаснува, но како и да е, на плочката има диоди паралело со релеите, така да проблемот е нешто друго, не е до диодите како што мислев од почетокот.
Проблемот може да биде со напојувањето, како што кажа devil.
Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #9 on 12.11.2014, Wednesday, 22:16:08 »
Најверојатно ние не се разбираме со Josifosky, извади ги релињата и провери без нив како работи склопот, доведи го на минимум цел склоп вади се што е додавано на ардуиното, се до она ниво додека не остане ништо освем само ардуиното и 2-3 лед диоди за дебагирање :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Реле и Arduino Mini Pro
« Reply #10 on 12.11.2014, Wednesday, 23:04:58 »
Ќе пробам со начинот само со диоди. Иначе пробав со повеќе напојувања со 2-3 исто и директно на usb и истиот проблем..