Author Topic: Поврзување на електрични светилки  (Read 11858 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Поврзување на електрични светилки
« Opened on 02.03.2010, Tuesday, 11:23:18 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:38:20) »
Тука ставајте шеми и информации како е најдобро да се поврзуваат електричните светилки
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Поврзување на електрични светилки
« Reply #1 on 02.03.2010, Tuesday, 18:20:28 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:02) »
Еве една проста шема за со конрензатор напонот на краевите е 220 V



имено ако се поврзе според оваа шема потрошувачката е следна :
без кондензатор  0,43 А  косинус фи 0,50
а со кондензатор 0,23 А  косинус фи 0,93

п.с не знаев како да напишам микро фаради и косинус фи па затоа вака пишав се надевам не се лутите и ќе разберете за што се работи .  ;)


Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Поврзување на електрични светилки
« Reply #2 on 02.03.2010, Tuesday, 18:41:23 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:08) »
Супер, ова ќе врши работа ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Поврзување на електрични светилки
« Reply #3 on 05.03.2010, Friday, 16:30:42 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:20) »
еве го тоа што го ветив пред скоро една недела детална табела и шематски призаз на компензирање на неонки од различна јачина



Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Поврзување на електрични светилки
« Reply #4 on 05.03.2010, Friday, 17:23:59 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:28) »
Браво браво.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Поврзување на електрични светилки
« Reply #5 on 05.03.2010, Friday, 17:59:19 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:36) »
“без кондензатор  0,43 А  косинус фи 0,50
а со кондензатор 0,23 А  косинус фи 0,93 “


Мерните уреди (броила) во домаќинството се мерачи на активна енергија и ако кос. фи е помала вредност тоа значи би требало да не се регистрира таа потрошувачка како чист потрошувач од пр. 36W.
Мерената струја со кондензатор е помала но со чисти 36W.
Мпжеби на оваа тема е потребно да се отвори нов наслов и да видиме која комбинација е најдобра(доходовна) во нашите домаќинства.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Поврзување на електрични светилки
« Reply #6 on 05.03.2010, Friday, 18:37:03 (Edited 05.03.2010, Friday, 21:44:43) »
не те разбрав убаво што мислиш што е подобро со или без кондензатор  ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Темата е поделена тука пишувајте за тоа како се поврзуваат светилките
а во другата тема пишувајте во врска со вашите искуства
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Иако не верувам дека има некој кој не го знае ова сепак еве една шема (колку да ја имаме на странава) како правилно се поврзува обична волфрамова светилка


Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Знаеш што ни фали овде? Една интересна работа, ни фали следно ако можеш да надеш:

Како да поврземе два засебни прекинувачи кои вклучуваат една светилка, имено: ако со едниот прекинувач ја вклучиме светилката со другиот да можеме да ја исклучиме и обратно. Ова го имам видено во куќи на скалилата. Дали имаш таква шема? Знам дека постојат специјални прекинувачи за тоа и сигурно е едноставно да измислам шема за тоа но да не измислувам топла вода дали имаш ти таква шема?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
кај мене е така на скалилата во спалната и во ходникот али еве гледаш не сум го прашал татко ми како се поврзувани ај коа ке го питам ке постирам ако некој не ме превари иначе е со обични прекинувачи

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Еве еден пример како да се поврзат повеќе светилки да се палат во групи . На шемата е прикажано како да се палат две по две а по желба може да се комбинира една со три или други комбинации по желба . Ова шема најчесто се користи за лустери со повеќе светилки но за да може да се користи е потребно да се има кабел со три жици !

76

А шема за наизменично палење на светилки во некој нареден мој пост .

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Знаеш што ни фали овде? Една интересна работа, ни фали следно ако можеш да надеш:

Како да поврземе два засебни прекинувачи кои вклучуваат една светилка, имено: ако со едниот прекинувач ја вклучиме светилката со другиот да можеме да ја исклучиме и обратно. Ова го имам видено во куќи на скалилата. Дали имаш таква шема? Знам дека постојат специјални прекинувачи за тоа и сигурно е едноставно да измислам шема за тоа но да не измислувам топла вода дали имаш ти таква шема?

Баш сега ќе прашував за ова, и мене вака ми се поврзани сијалиците по скалите. Ако знае некој какви се тие прекидачи на каков принцип работат и се поврзуваат ќе го замолиме да ни објасни.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Поврзување на електрични светилки
« Reply #13 on 12.03.2010, Friday, 23:12:07 (Edited 12.03.2010, Friday, 23:27:02) »
а не може тоа да се изведе со некој бистабил кој ќе има 2 тастери и доколку се притисне на некој од ним ќе се вклучи и ако се притисне уште еднаш ќе се исклучи, на излез ќе има едно реле  и по потреба светилки и можете да додавате колку сакате тастери :D

да се искористи шемава
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=178.0

или пак вакво нешто  ;D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Да да да... Ова на сликава мислам дека би функционирало. Кога ќе го видиш многу едноставно изгледа ама ајде смисли го... :D