Author Topic: Слушалки AKG 514 и засилувач за истите  (Read 4742 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Слушалки AKG 514 и засилувач за истите
« Opened on 19.08.2011, Friday, 00:24:41 (Edited 18.10.2011, Tuesday, 18:48:10) »
Дечки си набавив слушалки како тие погоре од насловот, ми улетаа за добра цена и се решив да ги земам. Еве повеќе за нив
Code: [Select]
http://audiocentar.com.mk/personal/proizvodi/multimedia/slusalki?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=180&category_id=13Моментално ги слушам преку компјутер и сум задоволен од тоа што го добив за парите. Ме интересира дали би било добро за слушање цд-а да направам некое појачалце за слушалки и кое?Нов сум во овие води не се разбирам баш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #1 on 19.08.2011, Friday, 00:33:40 »
имаше низ емитерине ама не ми текина кој број... Инаку, чим станува збор за слушалки, можеш да си дозвочиш А класа, т.е. барај а класа појачало за слушалки.... мислам дека имаше низ форуумов...

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #2 on 19.08.2011, Friday, 00:39:30 »
имаше низ емитерине ама не ми текина кој број... Инаку, чим станува збор за слушалки, можеш да си дозвочиш А класа, т.е. барај а класа појачало за слушалки.... мислам дека имаше низ форуумов...
Eве нешто

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #3 on 19.08.2011, Friday, 00:54:24 »


Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project70.htm
Еве уште една шема во А класа, од Род Елиот, излезните транзистори може да се заменат со TIP35.
Јас го имам појачалово направено само еден канал колку за проба и звучи одлично дури и со кинески слушалки звукот се подобри малку, ама внимавај гласно е упм, лесно може слухот да го оштетиш.

Ќе ти треба трафо од 24 волти, после гречот и кондензаторот ќе добиеш 35 волти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #4 on 19.08.2011, Friday, 01:35:16 »
Многу јако е некако ова само за слушалки, а ???. Со отпорник може да се атеуира, ама не гледам поента да се прави нешто волку комплцирано за слушалки ???.

Доволно би бил некој висококвалитетен нискошумен операциски засилувач за таа намена ;). Јас барем „така би играл“ ;).

Колку за привремено до остеиш колку се моќни и добри, можеш да го врзеш на phones out од било кој засилувач кој може да испорача барем 20W во AB класа ;). Значи не од оние „all in one subwoofer, 2.1“ компјутерски звучничиња, туку баш заслувач ;). И гледа ј да биде некој... така... бренд ;).

ПС: Добар избор, за тие пари си купил супер слушалки ;), сум ги чул, одлични високи и средни имаат ;), подобри се од моите AKG K66 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #5 on 19.08.2011, Friday, 01:48:25 »
мене дури и преку пц ми се многу јаки со оглед на тоа што вакво нешто до сеа не сум имал а тек преку некој засилувач не би можел ни да замислам  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #6 on 19.08.2011, Friday, 02:37:11 »
мене дури и преку пц ми се многу јаки со оглед на тоа што вакво нешто до сеа не сум имал а тек преку некој засилувач не би можел ни да замислам  :)

Преку засилувач нема да биде баш многу појако... повеќе би дго дефинирал како „почист“ звукот... добро, и појако ќе биде, но само поради тоа што малечкион аудио чип во PC-то едвај ги напојува сега ;D. Кога ќе си добијат „правилна“ побуда преку некој засилувач, веднаш ќе ја забележиш разликата во квалитет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #7 on 19.08.2011, Friday, 11:06:41 »
Многу јако е некако ова само за слушалки, а ???. Со отпорник може да се атеуира, ама не гледам поента да се прави нешто волку комплцирано за слушалки ???.

Доволно би бил некој висококвалитетен нискошумен операциски засилувач за таа намена ;). Јас барем „така би играл“ ;).

Колку за привремено до остеиш колку се моќни и добри, можеш да го врзеш на phones out од било кој засилувач кој може да испорача барем 20W во AB класа ;). Значи не од оние „all in one subwoofer, 2.1“ компјутерски звучничиња, туку баш заслувач ;). И гледа ј да биде некој... така... бренд ;).

ПС: Добар избор, за тие пари си купил супер слушалки ;), сум ги чул, одлични високи и средни имаат ;), подобри се од моите AKG K66 ;).

Гига не ми се верува дека некој од вообичаените операциски засилувачи може да даде доволно струја дури и за слушалки на излез, еве така е на звучните карти па не звучи толку добро,  смислата на овој засилувач е да го подобри звукот.

Напонот на напојување е толку висок зошто овој засилувач е предвиден да може да “вози“ и високо омски (студиски) слушалки со доволна гласност, инаку напонот на напојување може да се намали за 32 омски слушалки ако е прегласно.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #8 on 19.08.2011, Friday, 14:26:35 »
Гледам од батка има една шема па се мислам таа да ја изработам пишал батка дека е подобро решение од таа во емитер

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #9 on 19.08.2011, Friday, 14:51:08 »
Гига не ми се верува дека некој од вообичаените операциски засилувачи може да даде доволно струја дури и за слушалки на излез, еве така е на звучните карти па не звучи толку добро,  смислата на овој засилувач е да го подобри звукот.

Напонот на напојување е толку висок зошто овој засилувач е предвиден да може да “вози“ и високо омски (студиски) слушалки со доволна гласност, инаку напонот на напојување може да се намали за 32 омски слушалки ако е прегласно.

Добро, да, малку подобро кога ќе размислам, во право си ;). Сепак се големи и моќни ;).

Најверојатно си во право, подобро е да направи некој добар засилувач, па ако му е прегласно, може да си намали ;). Нека има „вишок“ ;), не е проблем да се одземе, проблем е да се додаде ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #10 on 19.08.2011, Friday, 22:24:25 »
Абе за слушалки се добри и оние појачалца од 2-3 вати,само гледајте што карактеристики имаат.Може евтино  да поминете со некое ТДА... коло.Во последно време во *тренд* се батериски напојувани  појачувачи со ОРА... интегрални кола.Малку е поскапо ,ама е солидно за слушање.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #11 on 20.08.2011, Saturday, 23:27:11 »
OPA и по мене би бил вистински избор...Но кога ке се земе во предвид дека цената е малку посоленка, што знам...Сепак за квалитетно слушање би одбрал некој добар ЦД плеер или пак ДВД плеер...Компјутер е многу погрешен избор за ваков тип на слушалки, поготово уште ако се користи шугавата звучна картичка од матичната плоча...Жалосно за квалитетот на звукот кој оваа слушалка може да го испорача...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #12 on 21.08.2011, Sunday, 00:01:41 »
OРА е поевтин избор отколку добар DVD  :D :D.Денес музика се слуша од компјутер.МП 3,мобилен... така што секој избор е * квалитетно* лош! ;D ;D

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #13 on 21.08.2011, Sunday, 11:51:29 »
Што е ОРА?
А квалитетен цд плеер збориме за директно од него(да има на него излаз за слушалки?)
Моментално имам Хитачи двд(модел двд-800) од првите што се појавија кај нас врзано со оптика со ресивер Сони стр-де685. Незнам сега дали е квалитетен овој двд плеер или па кој е квалитетен?
Планирам и пц-то да го врзам со ресиверот преку отпика(преку СПДИФ излезот) за да слушам аудио двд. Дали би добил задоволителни резултати вака со тоа што декодирањето ќе си го врши ресиверот

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Слушалки AKG 514
« Reply #14 on 21.08.2011, Sunday, 11:56:25 »
OPA ти е интегрално коло-операциски засилувач.
Еве ти една шема
If you're good at something, never do it for free... -Joker