Author Topic: Аудио честитка  (Read 1096 times)

Offline mkdavor

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Аудио честитка
« Opened on 25.07.2011, Monday, 02:31:53 »
Здраво. Сакам да прашам, дали некој знае како да направам аудио честитка како оние што свират Merry Christmas, Happy Birthday и слично. Барав нешто на интернет, но не успеав да дојдам до информации кои би ми помогнале. Секако, освен ако не нарачам да ми пратат пакет за правење честитки кој е скап или ако не нарачам најмалку 1000 примероци од recordable audio chips... Идеја? Како да репрограмирам аудио чип? Или како да направам нов?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио честитка
« Reply #1 on 25.07.2011, Monday, 13:38:43 »
Најпросто е сам да програмираш некој микроконтролер да свири со определена мелодија, мелодијата да ја зачуваш во меморијата на микроконтролерот и да го искористиш D/A конверторот на микроконтролерот за генерирање на звуците.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Аудио честитка
« Reply #2 on 25.07.2011, Monday, 14:21:27 »
не мора толку многу да се комплицира, PIC микроконтролерите имаат музички библиотеки (од микроелектроника компајлерите) ќе анјдеш мелодија на интернет ќе видиш кој фреквенции ги има тонот и ке си испрограмираш по твое :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mkdavor

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Аудио честитка
« Reply #3 on 30.07.2011, Saturday, 13:54:37 »
Луѓе, мене ова ми е шпанско село. Не се разбирам од електроника, ама ич. Дали може некој да ми помогне и колку би ме чинело?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Аудио честитка
« Reply #4 on 07.02.2012, Tuesday, 12:18:49 »
не мора толку многу да се комплицира, PIC микроконтролерите имаат музички библиотеки (од микроелектроника компајлерите) ќе анјдеш мелодија на интернет ќе видиш кој фреквенции ги има тонот и ке си испрограмираш по твое :)
каде можам да најдам музички библиотеки на интернет ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Аудио честитка
« Reply #5 on 07.02.2012, Tuesday, 12:23:42 »
тешко тоа, имаш библиотека од микроелектроника, со што ти треба да ја смислиш или најдеш мелодијата да видиш која нота која фреквенција е и сам ќе си пишиш мелодија
библиотеката е само за да се активира портата и за да се постави како излез за звук
за појќе симни си компајлер од микрое, отвори го хелп фајлот и прочитај си
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!