Author Topic: Ако сте риболовци  (Read 1169 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако сте риболовци
« Opened on 17.09.2010, Friday, 16:28:26 (Edited 02.01.2011, Sunday, 18:46:11) »
Ова шема е одамна позната на старите *шемаџии*,ама треба и некој помлад да ја направи и да се зарази со рибарењето.Ова е повикувач(собирач) на риби ,кој емитира звук сличен на инсект или сл. .така што рибата *сигурно* гризе! :D :D :D Рибарската приказна е непресушна ,ама вреди да се проба.Батериите се од саат,трансформаторчето од оние јапонски џебни стари приемничиња(транзистори) а за звучник слободно ставете мал пиезо базер.Ставете се во пластична кутија (јас го имав во оние мали пластични кутиички од бомбончиња (од лутите! ;)).Пиезо базерот треба да е отворен кон надвор од кутијата за да дава звук.Се ставете во најлон кесичка и врзете ја на оловцето! Не Ви велам*со среќа* оти некој вистински риболовец ќе ми се налути!!! :D :) ;) :-X >:(


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #1 on 17.09.2010, Friday, 16:35:58 »
Хахаха ;D ;D ;D, интересно, не сум риболовец (и поради тоа ја имам направено најголемата грешка, да му посакам на риболовец среќа ;D), но сигурен сум дека ќе му се најде на некој кој е риболовец ;). +rep имаш од мене ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #2 on 17.09.2010, Friday, 18:49:04 »
одлично,јас кога ќе идам на одмор во лето ќе го направам и испробам!!!
ПС.опасен риболовец сум на обала!! ;D

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #3 on 17.09.2010, Friday, 20:15:28 (Edited 17.09.2010, Friday, 20:16:08) »
i jas sum ribolovec,pa ke go napravam i ke vi kazam dali ke mi raboti!!

Quote from: Администрација
Пишувај кирилица !!!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #4 on 17.09.2010, Friday, 20:17:07 »
има многу риболовци електроничари!! ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #5 on 17.09.2010, Friday, 22:53:26 »
Со среќа нека Ви е на сите! ;) :D ;D Ако некој фати поголема риба нека дојде на Велешко езеро,може и на бродот ќе ја јадеме!!!! :P ;) А се мислам да организираме и електронски натпревар на риболов со електронски мамец  и диско забава на крај.Да биде за ГИНИС  :D :D :D ;D ;) ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #6 on 18.09.2010, Saturday, 16:08:22 »
Јас ќе дојдам само за диско забавата ;D, не сум ни по риболовот ни по рибите (ретко јадам риба, освен пастрмка ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #7 on 18.09.2010, Saturday, 20:16:24 (Edited 18.09.2010, Saturday, 20:26:12) »
Ја ем риболовец сум ем јадам многу риба!!Пред некој ден дојде комшијата од езеро(пецале риби) и му дадоа на татко ми да види што упецал.Ми даде 5 кила риба сум јадел.Ме фати стомакот!! :P ;D ;D
Инаку ке идам со ова уредчево и ќе видам што ќе упецам!!
а батка каде може да го најдам тоа трансформаторчето??во кое радио ако може да ме посочиш!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #8 on 18.09.2010, Saturday, 20:50:38 »
Најди во подрум некое јапонско транзисторче  и извади го излезното трансформаторче (обично со црвена боја) .

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #9 on 01.01.2011, Saturday, 14:39:06 »
moze da se upotrebi i uredbata kako Joule Teaf so malku prilagoduvanje,transormatrce od tranzistori potesko se naoga
a moze da posluzi za drugi celi
Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #10 on 01.01.2011, Saturday, 14:41:51 »
Ако сте риболовци покрај уредот не заборавајте и дозвола да си извадите . :D  :D  :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #11 on 01.01.2011, Saturday, 14:44:01 »
A има некоја замена за тој транзисторот HEP230?Барав по продавнициве ама го немаа... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #12 on 01.01.2011, Saturday, 14:47:58 »
Ако сте риболовци покрај уредот не заборавајте и дозвола да си извадите . :D  :D  :D
зашто дозвола?Што ќе ми е

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #13 on 01.01.2011, Saturday, 14:54:39 »
Па за лов на риба ти треба дозвола инаку сите реки езера и води се дадени под концесија и ако имаш дозвола од еден концесионер(пр. од Скопје) а тој да нема спогодба со другиот(од Кавадарци) каде што ќе ловиш оп одма казна за кражба на риба  >:(

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Ако сте риболовци
« Reply #14 on 10.04.2011, Sunday, 14:15:57 »
hep230 moze da se zameni so moderen pnp da ima najmalku zasiluvanje 90
Z33MK