Author Topic: Акумулаторска батерија  (Read 6320 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Акумулаторска батерија
« Opened on 03.04.2010, Saturday, 00:14:33 »
имам едно акумулаторче од 20Ah, ама па напон има што се мери во mV па значи отиден е скроз, па знаете ли вие како може акумулаторот да се направи за пак да се користи...дали со промена на тоа течноста што е внатре (ако може да се најде) или па со нешто друго...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #1 on 03.04.2010, Saturday, 00:36:06 »
Тоа е затворен оловен акумулатор. Штом е оловен значи дека воопшто не сака да биде празен подолго од неколку часа. Ако тој стигнал до миливолти биди сигурен дека е сулфатизиран (рѓосан) премногу и дека е време да се однеси во најблискиот отпад и да ти дадат барем 50 денари за него. Ти можеш да пробаш да го „оживееш“ со ставање на повисок напон (30-50 волти) за да почне да „прима“ струја но верувај дека полне само 1% од оловото и иако можеби ќе го наполниш до 12 волти ќе има помалку од половина амперчас останато така да правец - отпад :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #2 on 03.04.2010, Saturday, 01:01:33 »
ТАПААААААААААААА  >:( ај ок...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #3 on 03.04.2010, Saturday, 01:28:23 »
Пробај за проба пари не земат,купи дестилирана вода,наполниги сите комори,и на пример ако е акумулаторот 12V-20Аh,ке го уклучиш на напон поголем 15-20V и 5-10А.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #4 on 03.04.2010, Saturday, 01:49:20 »
за дестилирана вода ајде де, ке купам...ама па немам никакво трафо со толкав напон...имам стабилизатор 30V максимум и 2,7А....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #5 on 03.04.2010, Saturday, 01:59:41 »
Јас имам убав исправувач со регулација од 12 од 15V а е доста јак така што можам да полнам и еден акумуатор посебно на 12V и 2 акумулатори истовремено 24 V , само не го правев јас таткоми :).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #6 on 03.04.2010, Saturday, 12:44:18 »
Можеш и да си го уклучиш Joule Thief-от на него и да ти свети една година... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Акумулаторска батерија
« Reply #7 on 03.04.2010, Saturday, 14:07:47 »
хахаха, добра идеја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)