Author Topic: Вклучување на уред преку мобилен  (Read 2151 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вклучување на уред преку мобилен
« Opened on 17.02.2012, Friday, 02:36:54 (Edited 17.02.2012, Friday, 02:45:48) »
Ако имате постар мобилен со излез за слушалки,еве начин како да го искористите за далечинско управување.Ако е за подолго време може и да ја полните батеријата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако имате постар мобилен со излез за слушалки,еве начин лкако да го искористите за далечинско управување.Ако е за подолго време може и да ја полните батеријата.

Зошто постар ;D. Мојот е нов ;D. Го купив пред година дена, па има џек за слушалки ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе ке си го заробиш дома,а ке ти треба за однадвор да си го палиш пример бојлерот пред да идеш мамурен! Замисли,и велиш на женската- чекај да го вклучам бојлерот,додека да си одам да се згрее за туширање! :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А, сега сватив што е поентата, релето се активира само ако џекот е во слушалката и ако некој ѕвони ;).

ПС: На сликата не се гледа баш убаво шемата :S. Ја немаш со поголема резолуција?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вклучување на уред преку мобилен
« Reply #4 on 17.02.2012, Friday, 02:51:44 (Edited 17.02.2012, Friday, 03:31:05) »
Слаба е копијата што ми ја пратија - воглавном еден џек е за слушалки а друг е за полнење на батеријата,ако мобилниот стои подолго време на некое подалечно место ( викендица пример !).Па си правиш * пали-гаси* со светлото за апашите да мислат дека некој има таму :D :D ;)

Споено мислење: [time]17 Февруари 2012, 03:04:40[/time]
Еве ова ако е подобро ,сега го добив од Хрвативе  8)Добро е да се предвиди по релето некој шмит-тригер па да биде се како треба

Споено мислење: 17.02.2012, Friday, 03:31:04
Еве уште поедноставна шема,која ја добив сега во размена.Флип флоп со 4017,а на влезот преку отпорник и лед се зема сигнал од звучник (или слушалки)Едно звонење вклучува,другото исклучува...

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
како работи ова ??
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Го врзуваш влезот на слушалката на мобилниот и кога ке заѕвони се активира релејот.Секое наредно звонење ја менува состојбата на 4о17 кој работи како флип-флоп.Значи -едно звонење -вклучување ,второто - исклучува

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Ова би било уште поубаво ако можи да се напрај на пример само на сигнал на 1kHz да се активита и таја мелодија да ја наместиш само кога ќе ѕвониш од твојот број да ја свири нејзе и да го активира уредот пошто вака ако ти стигни некоја порака од операторот или ти заѕвони некој ќе се активира и ти послем ѕвониш за да го уклучиш болјеро, а всусност ќе го исклучиш.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ке си купиш картичка со број кој никој не ти го знае  :D Уште подобро е ако можеш да ограничиш од кого да добиваш позиви... Може со додавање на едно 556 да се направи и тоа,само да реагира на една фрекфенција,на должина на ѕвонење,ама треба поголема работа за тоа.Сепак можно е и тоа.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имав некоја слична ваква идеја, само наместо сигнал од слушалките да се зема, се земаше сигнал од моторчето од вибрациите, арно ама наидов на проблемот што го спомна аце, ми стигаа пораки од операторот. ми беше поврзан со 555ка за да даде сигнал од 1 секунда за палење на компјутерот (знаеш накај дома додека одиш па да го пуштиш па кога ке стигнеш дома се да си е подигнато ;D ) и насреде работа ке ми стигне порака од операторот и бааам...компјутерот се гасеше и ја баталив таа плочка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во право се и Бојан и Аце, стигаат пораки од операторот, не често, ама стигаат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Е па ке си земете ериксон од старите модели коишто имаат за да му забранеш на сите да ти звонаат освен на тебе тоа важе и за пораките. Порака нема да ти стигне кај мене тоа е докажано 1месец нон-стоп работе без да стигне порака или повик освен од мене.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас сакав да го правам (ама малце посложено) например ѕвонам еднаш и се уклучува уредот (компјутер или што и да е), кога е уклучен компјутерот кога ке ѕвонам да ми спушти автоматски мобилниот, и ако во наредна 1мин пак ѕвонам да се исклучи уредот, ако не ѕвонам пак (по грешка сум заѕвонел или порака ми стигнало) да си се ресетира и пак ако ѕвонам (после таа 1мин) пак да ми спушти  (ако ви текнува што зборам :) ) и цело време така да се повторува
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е па ке си земете ериксон од старите модели коишто имаат за да му забранеш на сите да ти звонаат освен на тебе тоа важе и за пораките. Порака нема да ти стигне кај мене тоа е докажано 1месец нон-стоп работе без да стигне порака или повик освен од мене.

Не сум знаел дека воопшто некој телефон има таква опција ;D. Можеби и некои други модели имаат ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
А батка она што го објави го има некој изработено? Дали е испробано  :D .