Author Topic: Која е вашата прва електронска конструкција?  (Read 2078 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
(пр. овде сигналот треба да се кондензира, затоа ќе му ставам кондензатор ;D ;D ;D)

Хахахахахаахахахах ;D ;D ;D... истото го имам мислено... хахахаахахахахахаха ;D ;D ;D... ако има кондензатор, сигналот мора да стои тука некое време, па да се праќа натака, затоа е кондензаторот, за да го кондензира сигналот... хахахахахахаахаххаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Првиот уред што го направив беше стабилизиран исправувач од 0-30 волти, 1-3 ампери, се разбира според емитер, едно време изработував доста уредчиња, али во последно време слабо, 3-4 во годината :-[, некако повеќе сум склон кон енергетиката...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
(пр. овде сигналот треба да се кондензира, затоа ќе му ставам кондензатор ;D ;D ;D)

Хахахахахаахахахах ;D ;D ;D... истото го имам мислено... хахахаахахахахахаха ;D ;D ;D... ако има кондензатор, сигналот мора да стои тука некое време, па да се праќа натака, затоа е кондензаторот, за да го кондензира сигналот... хахахахахахаахаххаха ;D ;D ;D.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D   ;D ;D хахаха
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
краток спој со шајки в штекер :) по отп на една комшика и ги прајв оние  накрај 5-то одд

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Првата моја конструкција беше електронски трепкач со 5 лед диоди и два транзистори.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Моја прва креација беше така наречено ѕвоно али не беше ѕвоно туку во една кутија стаен кулер од пц и да брчи со пластика ( како порано на точаците што стававме ) и два наизменични прекинувачи еден кај мене и еден кај сестра ми у соба , и кога ќе и притребам она стиска на прекинувачот и свети ЛЕД диодата а кај мене бучи кулерот со пластиката и ја го гасам кај мојот прекинувач и идам кај нејзе да видам шо ме бара хД  иначе се ова беше поврзано на батерија од 9 волти нз како лед диодата не прегорела
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахахаха закон направа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хахахахахахахаах ;D ;D ;D... стварно, доста практично, мојата прва не беше ни оддалеку толку практична ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Тогаш се мислев дека плочкиве само во фабрики се произведуваат и кога го открив форумов ...
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
краток спој со шајки в штекер :) по отп на една комшика и ги прајв оние  накрај 5-то одд


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D хахахах bicikle најак си, стварно :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
краток спој со шајки в штекер :) по отп на една комшика и ги прајв оние  накрај 5-то одд


„наплативте“ ли барем за сработеното??? :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)