Author Topic: Индикатор за мраз на патот  (Read 1175 times)

Offline stefan_bt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Индикатор за мраз на патот
« Opened on 29.11.2011, Tuesday, 23:16:12 (Edited 20.08.2013, Tuesday, 18:05:48) »
Ова го немам направено но ќе го направам за скоро
има некој извесни грешки но тоа е поради програмата за цртање на шеми тоа се:
*за минус на влезот од колото има заземјување  наместо соодветниот знак
*НТЦ отпорникот е претставен со обичен отпорник наместо со соодветниот знак
*влезниот напон е претставен со јазол наместо со соодветниот знак


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
stefan_bt прочитај го правилото за правописно пишување на наслов, и среди го да не ја бришам темата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #2 on 30.11.2011, Wednesday, 02:45:53 »
Сега не ми е јасно, ова е побарување за некој да изработи некоја шема или ти си презентираш твоја шема па те интересира како се задоволни од работата на уредот останатите членови?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #3 on 30.11.2011, Wednesday, 08:09:40 »
Шемата е добра,иначе е превземена од една книга, а грешките со симболите не се толку проблематични.Склопот би функционирал со тоа што предлагам НТЦ отпорникот со оклопен кабел да се носи некаде надвор од автомобилот,најблиску до подот на автомобилот,на предниот дел каде нема делови кои се греат.Некаде се ставени во предниот браник.

Offline stefan_bt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #4 on 03.12.2011, Saturday, 02:03:45 (Edited 03.12.2011, Saturday, 02:10:40) »
ова шема ја ставив,бидејќи иди зима па би било потребно да се има ова во автомобилот. И извинете ме сите  сеуште сум нов на форумот па не ги знам некои работи како се и што се ама ке се потрудам да ги научам што побрзо ;) :)

Споено мислење: 03.12.2011, Saturday, 02:10:40
Сега не ми е јасно, ова е побарување за некој да изработи некоја шема или ти си презентираш твоја шема па те интересира како се задоволни од работата на уредот останатите членови?

Не ми е никаква презентација сето ова,ова го одбрав бидејќи доаѓа зима,а тоа како функционира уредот тоа ми беше само да дознам дали сето тоа проработило од права рака или не само тоа ништо повеќе!!!!!  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #5 on 03.12.2011, Saturday, 07:07:53 »
ова шема ја ставив,бидејќи иди зима па би било потребно да се има ова во автомобилот. И извинете ме сите  сеуште сум нов на форумот па не ги знам некои работи како се и што се ама ке се потрудам да ги научам што побрзо ;) :)

Нема проблем, битно имаш желба ;).

Ако некој го направи, сигурно ќе пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #6 on 03.12.2011, Saturday, 10:18:06 »
доколку не сакаш да имаш вакви проблеми со цртање на шеми, користи ја sPlan, побарај ја на интернет ќе ја нејдеш и демо и цела верзија (кракована), ги има скоро сите потребни елементи кој се користат во секојдневието, а и плус може многу лесно да се доцртаат по потреба и свои

проблем ќе ти е ако ја користиш како симулатор, тогаш нема да може, за симулација јас ја користам ISIS7, прилично јак симулатор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefan_bt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Одг: Индикатор за мраз на патот
« Reply #7 on 03.12.2011, Saturday, 23:11:46 »
доколку не сакаш да имаш вакви проблеми со цртање на шеми, користи ја sPlan, побарај ја на интернет ќе ја нејдеш и демо и цела верзија (кракована), ги има скоро сите потребни елементи кој се користат во секојдневието, а и плус може многу лесно да се доцртаат по потреба и свои

проблем ќе ти е ако ја користиш како симулатор, тогаш нема да може, за симулација јас ја користам ISIS7, прилично јак симулатор

Фала многу за информацијата ќе се потрудам да ја побарам таа програма!! ;)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Devil  програмот шо го користиш ISIS7 и sPlan, некако да дајш упатсво или линк од каде да го спуштам оти ги барав на нет неможев да ги најдам.