Author Topic: LED ламба за на мрежен напон  (Read 2977 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
LED ламба за на мрежен напон
« Opened on 03.04.2011, Sunday, 17:34:43 (Edited 20.08.2013, Tuesday, 18:03:09) »
Бидејки имам малки време ( и некоја ЛЕД вишок!) седнав и го правам
ова *уредче*,а веројатно за 1 час ке биде готово и  ке свети.Значи 24 ЛЕД во низа која ке биде споена под еден стар абажур од  свила,како права ноќна ламба.Ја спремам за поклон за еден пријател
кај кого ке одам на едно мезе.Фала што прочитавте и еве ја шемата:


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Добра работа, пошто моментално имам превише слободно време може и јас ќе ја правам :), само ај ќе те замолам кога ќе биде готова да провериш колку ќе грее отпорникот и да пишеш пак овде ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Лед ламба (моментално при изработка)
« Reply #2 on 03.04.2011, Sunday, 17:58:53 (Edited 03.04.2011, Sunday, 18:48:05) »
Абе јас ке ставам 5 ватен и мислам дека нема да грее премногу.Со 3 вати ке имаш греење,ама ако го дигнеш 1 см од плочка нема да имаш проблем. Иначе диодите ги редам на две бакарни ленти и ке ги вртам во спирала,па во пластична прозирна кутија со налепена налепница (метализирана стаклеста самолеплива фолија ) со промер 8 см.Плочката е универзална со кондензаторот (1,6 КВ) и отпорникот
и е поставена врз кутијата(значи слободно ладење!)

Споено мислење: 03.04.2011, Sunday, 18:48:05
Проработе на маса ,макар што една -две диоди ми светат малку различно ( нијанса послабо) од другиве! Сега да го склопам во ламбата и тргам на гости!! ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Стави едно кадро :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе мрзлив сум за фотографирање,а и отиде поклон.Ама пријателот ке го натерам да се слика со поклонот! ;D ;D ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Абе јас ке ставам 5 ватен и мислам дека нема да грее премногу.Со 3 вати ке имаш греење,ама ако го дигнеш 1 см од плочка нема да имаш проблем. Иначе диодите ги редам на две бакарни ленти и ке ги вртам во спирала,па во пластична прозирна кутија со налепена налепница (метализирана стаклеста самолеплива фолија ) со промер 8 см.Плочката е универзална со кондензаторот (1,6 КВ) и отпорникот
и е поставена врз кутијата(значи слободно ладење!)

Споено мислење: [time]03 Април 2011, 17:48:05[/time]
Проработе на маса ,макар што една -две диоди ми светат малку различно ( нијанса послабо) од другиве! Сега да го склопам во ламбата и тргам на гости!! ;D

Нема врска какви ќе бидат лед диодите??(не мислам на бојата, туку на работниот напон)?
И ако можи објаснување за то со кондензаторот (1,6 КВ)???
На сликата пиши вредност на кондензаторо од 0,22мф/1000В.(зато го поставувам прашањето)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Е добро де,батка може немал баш од 1КВ,па ставил од 1,6КВ,што те чуди?Колку поголем напон толку подобро ;D.Лед диодите скоро сите се исти,освен што се разликуваат во бојата,ширна,јачина,проѕирни,не проѕирни...Стави какви сакаш,боја,дали 5мм,10мм,проѕирни не проѕирни ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе немав 1000В ставив блок од 1600В,а отпорникот е 5 ватен,за помалку да грее,

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абе немав 1000В ставив блок од 1600В,а отпорникот е 5 ватен,за помалку да грее,
Добро погодив ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Имам еден керамички кондензатор работи на 1КВ, а капацитет му е 4n7. Дали може тој да го ставам наместо тој од шемата?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Лед ламба (моментално при изработка)
« Reply #10 on 26.06.2011, Sunday, 14:20:12 (Edited 26.06.2011, Sunday, 14:29:40) »
Имам еден керамички кондензатор работи на 1КВ, а капацитет му е 4n7. Дали може тој да го ставам наместо тој од шемата?

Тебе ти треба кондензатор од 0,22 микро фаради значи 220 нано фаради, а не 4,7 нано.

Може и овој од 4,7 нано да го ставиш ама многу слабо  ќе светат диодите, ако светат воопшто.


До batka:

Не треба ли во серија да има една 1N4007 диода? Јас колку што знам лед диодите имаат многу мал пробивен напон од само неколку волти кога се напојуваат со обратен поларитет, а вака без диода поларитетот се менува 50 пати во секунда со максимален напон од 325 волти.   :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Mоже да се стави на краевите обратно поларизаирана диода,ама работи и без неа ;D

stefanjanevski

  • Guest
Еве ви неколку слики и од мојата ламба изработена и исправна. Само беше ден кога сликав, па затоа не е пуштена, ќе чекате да се стемни за нови слики :D



Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ај со здравје да си ја користиш ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Фала и ти да си изработиш :D