Author Topic: Шема на читач на магнетни картици  (Read 890 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имав проблем со еден читач на магнетни картици и ја најдов ова шема,која ми помогна ,особено околу приклучоците на самиот дел кој ги чита картиците.Сепак електронскиот дел не е за секој читач ист,па останатите проблеми со електрониката треба да се решаваат од модел до модел.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а што читаш користиш?

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
neli treba picot  da se pripremi za citanje
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мене конкретно ми требаше замената на влезниот елемент кој всушност е нешто како *магнетна глава* која врши*читање* на податоците од лентата.Најдов друг ,од друга расипана машина,ама беа различити по боја изводите.Со проста споредба ги пронајдов влезните изводи за трансфер на податоци до ПИК-от,плусот и минусот.Иначе се работи за читач на *ВИЗА* картици.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а програма имаш за конектирање на оваа шема со ПЦ??
Која програма ја користиш?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батки,никаде не пишав дека програмирав ПИК.Јас само го сменив влезниот(магнетен ) дел од читачот,поради тоа што беше расипан и не читаше.Најдов друг читач,кој имаче изгорена електроника,ама изгледа влезните читачи за магнетната лента одговараат. Проблем беше што без шема не знаев  како и каде на ПИК се спојува( по боите на изводите!).Изгледа дека скоро сите апарати користат исти(или слични!) влезни магнетни читачи!