Author Topic: Конструкции со NE555  (Read 924 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Конструкции со NE555
« Opened on 13.12.2010, Monday, 20:01:02 (Edited 26.08.2013, Monday, 01:22:54) »
Колото го знаете,знаете дека сум *вљубеник* во него ;) ,па решив да си отворам тема каде ке ставам или ке ми испраќате вачи конструкции со НЕ 555.Фала!За почеток една необична конструкција - детектор на метал и водови во ѕид.Ми притреба - ја направив. Калем- 60-80 намотки 0,2 мм лак бакарна жица на феритна антена промер 10 мм без некој ред.

Споено мислење: [time]13 Декември 2010, 20:04:06[/time]
Еве уште некои шеми.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Конструкции со НЕ 555
« Reply #1 on 13.12.2010, Monday, 20:47:32 »
Мене искрено игледа ќе ми треба овој метал детекторов, така да ќе го правам. Знам дека имаше и други шеми на форумов, ама оваа некако најпроста ми изгледа ;). Сакав да прашам нешто во врска со антената.

...феритна антена промер 10 мм без некој ред.

Каков е овој тип на феритна антена? Како тоа феритна, како јадро за калеми? И што значи тоа „промер 10mm без некој ред“, не ми е баш најјасно? Мислам дека со слика некоја најубаво ќе се разјасни ;). И каков звук треба да вади звучничето, повисока фреквенција значи близина на метал, било каков метал? На колкаво растојание „приметува“ метал и дали приметува бакарни водови преку бетонски ѕид?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Конструкции со НЕ 555
« Reply #2 on 13.12.2010, Monday, 21:03:21 »
обична феритна антена долга 10 см (од старо радио) и со дијаметар 1 см.На неа се мота без ред калемот.Осцилаторот не дава звук (може и мал пиезо) на звучник додека не се доближи до метал или до ѕид каде има водоводни цевки.Значи ,5-6 см во ѕид.а ако има струјни водови и повеке- докај 10 см! :D Во ѕид може преку ѕид не сум пробал! ;) Зависи колку е дебел ѕидот и колкав е металниот дел ( бојлер?!) :D :D :D

Споено мислење: 13.12.2010, Monday, 21:04:14
Еве уште неколку шеми!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Конструкции со НЕ 555
« Reply #3 on 13.12.2010, Monday, 21:07:32 »
Во ѕид може преку ѕид не сум пробал! ;) Зависи колку е дебел ѕидот и колкав е металниот дел ( бојлер?!) :D :D :D

Мислев во ѕид, не преку ѕид, дека планирав да поставувам сталажи на еден ѕид низ кој сигурно знам дека поминуваат водовите за трите фази, па сакав да знам каде поминуваат да не слуајно трефнам некој ;). Башка, не знам дали се поставени од внатрешната страна на ѕидот или надворешната, ама без разлика, ќе пипазам, да не биде после „куку леле“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Конструкции со НЕ 555
« Reply #4 on 13.12.2010, Monday, 23:52:34 »
оооо ова е интересно и сакам да го пробам. Батка од овие шеми имаш некоја пробано оти ме интересира како се однесува склопот, како работи и сл. ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Конструкции со НЕ 555
« Reply #5 on 14.12.2010, Tuesday, 17:02:28 (Edited 14.12.2010, Tuesday, 17:26:16) »
Сите што ги поставувам се пробани! Овде имам Клуб на 555-ки во кој на уни плочка се работат сите конструкции.И во Туторијали имам поставено некои шеми со изглед на таа уни-плочка од Комплетите по ОТП за 8-мо одделение! :D

Споено мислење: [time]14 Декември 2010, 18:08:06[/time]
Иако овде не и е место еве една лесна шема за испитувач на напонски водови со 4017.Испробано!

Споено мислење: 14.12.2010, Tuesday, 17:26:16
Вака нешто! ;)