Author Topic: Бежичен пренос на енергија  (Read 1626 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова не е виц! :D Лани на натпревар на КМТ во Велес прва награда му дадов на вака насловен труд: БЕЗЖИЧЕН ПРЕНЕСУВАЧ НА СТРУЈАТА НА ВЕТЕРОТ. Се чудев што значи тоа,а малиов ми вели; земав перка од детска играчка со пренос ја врзав на електромоторче и ставив на него ЛЕД. Ја направил машината како ветроказ и кога има ветер ЛЕД свети! После одлучи да го смени насловот во ЛЕД покажувач на ветер!! ;D ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Бежичен пренос на енергија
« Reply #16 on 09.11.2010, Tuesday, 17:28:28 (Edited 09.11.2010, Tuesday, 17:31:19) »
Во принцип, секој приемник на било какви радио бранови (телевизор, радио, мобилен, лаптоп... што и да е) е конвертор на енергија, од еден вид во друг, само што приената е енергија е многу мала за да може да засвети било која диода (понекогаш да, особено на долги бранови должини, старите радиа имаа сијаличка врзана во серија со антената ако случајно наиде појак сигнал, да не изгори приемникот туку сијаличката да засвети).
tolku semi na radia sum gledal i popraval radia ama takva sialicka ne sum stetnal vo niedno radioseriski spoena so antenata  objasni koj model na radio go ima toa
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бежичен пренос на енергија
« Reply #17 on 10.11.2010, Wednesday, 15:22:53 »
Таа сијалица ја ставале како заштита од атмосферски празнења.Дедо ми имаше такво радио и се чудеше што при невреме и ако е исклучен апаратот ,ламбичката(радиото беше Филипс!) поверемено светнуваше.Тоа е сепак индукција.Во денешниве *пајакови мрежи* што ги шират кабловскиве телевизии се акумулира доволно напон за да се напојува новогодишна елка! ;)

Jove

  • Guest
Одг: Бежичен пренос на енергија
« Reply #18 on 10.11.2010, Wednesday, 19:29:21 »
хах јако ке биде на тераса тоа со антена ;D ??? ??? 8)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бежичен пренос на енергија
« Reply #19 on 10.11.2010, Wednesday, 19:41:33 »
луѓе би можел ли некој да најде некоја шемичка за таква работа??? треба POV саат да правам, па преносот на струја така да го правам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)