Author Topic: Ми треба помош околу BTA25  (Read 6398 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ми треба помош околу BTA25
« Opened on 23.09.2017, Saturday, 01:10:34 (Edited 23.09.2017, Saturday, 02:19:25) »
Пробав неколку шеми од нет за драјвање на тријак, али во најдобар случај имаше регулација од некои 70-100%. Е сега ако има некој некока шема или идеа кало да се зголеми опсегот баре од 20%, или пак да го врза како прекидач на термостат...фала.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #1 on 23.09.2017, Saturday, 02:27:15 (Edited 23.09.2017, Saturday, 02:30:58) »
Околу вториот дел, како прекинувач за термостат, може да се изведе со PTC или NTC... мада, не знам колкава е максималната и минималната температура на која треба да прекинува, ама ако е од 0 до кај 100 степени, може да се искористи PTC или NTC.

А околу првиот дел... има покомплицирани шеми online кои вршат прекинување во сите 4 квадранти (0-90 степени, од 90 до 180, итн.) и тие вршат регулација од 0 до 100%, но не се баш само спои диода, еден потенциометар, диак и шибај. Моментално тестирам една проста шема која има регулација во два квадранти (од 50% до 100%) и има имплементирано елиминација на хистереза. Во досегашните тестирања, ми се покажа како солидна солуција за евтина контрола за леткум ;). На минимум, пропушта само една полупериода, на максимум ги пропушта и двете полупериоди. Ако ти одговара, ќе ја post-ирам шемата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #2 on 23.09.2017, Saturday, 13:58:40 »
Проблемот е во хистерезисот.  Најди шема, има на нет.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #3 on 23.09.2017, Saturday, 14:26:24 (Edited 23.09.2017, Saturday, 15:19:37) »
Со слични триаци како BTA 16, 226 и помали имаше далеку по голем спеКтар.
Но сепак ќе пробам со некоја од шемите. Гига добро би било да ја пуштиш шемата.
Инаку како термостат мислев да работи со класичен термостат триаков да е наместо контакт, затоа што печката е 2,5kW и прилично брзо ги гори термостатите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #4 on 23.09.2017, Saturday, 19:03:14 (Edited 01.05.2018, Tuesday, 01:34:37) »
Гига добро би било да ја пуштиш шемата.

ОК ;). На друго PC ми беше, затоа не ја post-ирав веднаш ;).

Еве ја.



Едните вредности се за 115V, другите за 230V. Мислам и дека вршев некои мали корекции на шемата. R4 и R5 мислам дека ги поставив да бидат 15K за побрзо полнење на C1, а вредноста на C1 ја имав зголемено на 470nF. R6 може да го елиминираш и да ги оставиш само L1 и C2. За да не му ја мислиш многу за L1, може да ставиш спрегнат калем, како што ги има во примар на SMPS напојувања, а вредноста на C2 не мора да е 100nF, може било која вредност да биде од 100nF до 1uF... јас мислам дека имав ставено 220nF.

Инаку како термостат мислев да работи со класичен термостат триаков да е наместо контакт, затоа што печката е 2,5kW и прилично брзо ги гори термостатите.

И јас имав размислувано во оваа насока со пумпата за вода, ако ти текнува на темата. SSR, само тоа те спасува... но и класична шема за окидање, како што има post-ирано batka е сосема солидна солуција. Електрониката за контрола може да биде изведена со... еден или два транзистори и еден PTC или NTC, имам гледано такви шемички online, само треба да ја прилагодиш на твоите потреби ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #5 on 23.09.2017, Saturday, 22:19:48 »
Еве една шема која ја имам повеќе пати сработено порано.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #6 on 24.09.2017, Sunday, 02:13:13 »
Вала лаечки експериментално изгледа има некоја курциална ралика во триациве за помали и елстемни струи, пошто овие во то3 паковања крепат екстремно високи струи во лратли интервали, а како шѕо напоменав остиот драјвер со други трјаци работеше сосема солидно. Со бта25-кава на 90% од тримерот тријакот беше off додека многу мал лак имаше за штимање. Значи има некоја финта, али не сум ги разгледувал детално.
Гига, мислам дека ти одиш со грец за регулација што е сосема поинаков пристап и секако дека е ок и треба да се проба. Да не имаш пцв случајно?
Е сега успатно, јас добив идеа за пмв регулација, инспириран од грецот, ќе се добие некој бост на греачите, али све ќе треба да приклучиме на 380вдц, за што си треба малце повеќе знаење и искуство.
Како наједноставно решение јас си велам да земам од е-продавница ( на нашки малу вулгарно звучи)
Code: [Select]
https://m.ebay.com/itm/AC-220V-5000W-SCR-Voltage-Regulator-Dimmer-Electric-Motor-Speed-Controller-/192119720361?epid=859196337&hash=item2cbb3a49a9%3Ag%3AXdMAAOSwz0FZlqsU&_trkparms=pageci%253A2d8bb0ed-a0ba-11e7-86a1-74dbd18019f7%257Cparentrq%253Ab12793fc15e0ab45066f0cacffd2be2c%257Ciid%253A20 мада е кнап али во слободно време ќе ги проучувам подетални тиристориве за што ќе биде поставена и книга....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #7 on 24.09.2017, Sunday, 14:57:59 »
Бицикле, се работи за појава која се вика хистерезис. За елиминација на појавата се добри последните две шеми кои јас и Гига ти ги постиравме. Употреби и опто -каплер на влез и ке немаш проблеми. Ти треба само  регулиран едносмерен напон од 3 до 30 волти на влезот на оптокаплерот и регулацијата ке биде константна. Е сега за елементот кој ќе ја детектира температурата има повеќе варијанти. За трофазна регулација ти треба по еден систем за секоја фаза посебно. 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #8 on 24.09.2017, Sunday, 15:10:09 (Edited 24.09.2017, Sunday, 17:29:10) »
Со бта25-кава на 90% од тримерот тријакот беше off додека многу мал лак имаше за штимање. Значи има некоја финта, али не сум ги разгледувал детално.

Финтата е хистерезисот. Прочитај online околу контрола на потрошувач со триак, ќе ти стане јасно за што зборувам ;).

Гига, мислам дека ти одиш со грец за регулација што е сосема поинаков пристап и секако дека е ок и треба да се проба. Да не имаш пцв случајно?

Не е сосема поинаков пристап, туку е подобар. Инаку, сличен е на пристапот со диода (само една полупериода го полни кондензаторот). Со грецот, две полупериоди го полнат кондензаторот и затоа може да се постигне контрола во два квадранти, целосно да се елиминира или пропушти една цела полупериода, значи контрола од околу 50% моќност до 100%. Инаку, бидејќи кога е поставен потенциометарот на миниум, се пропушта само една полупериода, а другата е целосно елиминирана, се јавува пауза (полупериода --> пауза во времетраење од една полупериода --> полупериода --> пауза, итн.), ефективната вредноста на напонот кога се пропушта само една полупериода е намалена повеќе од 50% за времетраење на две полупериоди. Без да пресметувам, би рекол дека е 25%. Една полупериода има, тоа се 50% и една воопшто ја нема, тоа е нула, средна вредност би била 25%. Ако пресметувам со интегрирање, најверојатно иста или слична вредност би излезгла, ама не сум пресметувал. Како и да е, практично оваа вредност од 25% не е баш 25% бидејќи паузата се јавува во многу краток интервал 50 пати во секунда, така да, од искуство, барем за грејни тела (ја користев за контролата за леткум), добиваш некои 35, 40% до 100% контрола. И контролата не е линеарна бидејќи „сечењето“ на полупериодата во временски домен е линеарно, но полупериодата, како крива, не е линија, така да, практично, ако земеш по X оска да поставиш вредност на потенциометар од 0 до 100%, а по Y оска испорачана моќност, место да добиеш права (дијагонала, од 25% моќност до 100%), ќе добиеш некоја логаритамска крива. Со колкава заобленост, не знам, ама регулацијата не е баш линеарна.

Инаку, со оваа шема се елиминира и хистерезата бидејќи грецот го враќа назад кон мрежа „остатокот“ од оние полупериоди кои не се пропуштаат преку триакот. Затоа пишав дека е шемава е многу добро, а просто, решение за проблемите кои се јавуваат со комбинацијата со една диода, кондензатор и диак ;). Само поставуваш еден грец место диода, уште две отпорничиња и тоа е тоа ;).

Ако мислеше на PCB, немам, ја правев во воздух. Искрено, за вакви прости шемични, не ми се ни прави плочка. Се беше направено во воздух и склопено во едно кутииче од адаптер, и тоа беше контролата за леткумот ;). Само мислам дека целосно или делумно го елиминирав филтерскиот степен бидејќи немаше простор во кутиичката од адаптерот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #9 on 24.09.2017, Sunday, 17:57:04 »
Ќе пробам деновиве, не изгледаат комплицирани.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #10 on 24.09.2017, Sunday, 21:24:04 »
bicikle ова што си го ставил од ибеј ако го растуриш 90% сум сигурен дека ке има електроника како обичен димер :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #11 on 24.09.2017, Sunday, 22:35:21 »
Нека си е, само да работи :) не дека очекувам да е кој знае какво за тие пари, али јас само тријакпт го зедов толку, додуша во логин може и поефтин да е.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #12 on 25.09.2017, Monday, 00:01:03 »
не очекувај дека тријакот некој голем квалитет дека ке биде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #13 on 25.09.2017, Monday, 00:02:47 »
bicikle ова што си го ставил од ибеј ако го растуриш 90% сум сигурен дека ке има електроника како обичен димер :D

И јас исто мислам. За тие пари, не мислам дека ќе добиеш PWM контрола.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу BTA25
« Reply #14 on 25.09.2017, Monday, 01:37:07 (Edited 25.09.2017, Monday, 01:41:44) »
Не мора да е пбм, не е ни битно, битно е да има регулација, не мора ни линеарна да е. Предходно беше со прекидаш како за шпорет, па сега и така сменив греачи си реков да му ставам малце по фина регулација. Класините термостати за многу брзо време ги топи па затоа се одлучив за ваков тип.
Само гледам овие со оптокуплериве немаат потенциометар, најверојатно он/оф ги драјва, како пбм, значи ќе треба додатна електроника. Или зависи од напонот на оптокуплетор кога ќе окида ?